ВІДОКРЕМЛЕНІ ОЗНАЧЕННЯ У ПОЕЗІЇ ЛІНИ КОСТЕНКО (ID:697114)
Зміст
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ ІЗ ВІДОКРЕМЛЕНИМИ ОЗНАЧЕННЯМИ 6
1.1. Поняття простого речення в сучасній українській мові 6
1.2. Принципи класифікації другорядних членів речення 18
1.3. З історії вивчення проблеми відокремлення в українському синтаксисі 21
1.4. Відокремлення означень 27
Висновки до 1 розділу 30
РОЗДІЛ 2. СТРУКТУРНО-СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РЕЧЕНЬ ІЗ ВІДОКРЕМЛЕНИМИ ОЗНАЧЕННЯМИ В МОВОТВОРЧОСТІ ЛІНИ КОСТЕНКО 31
2.1. Відокремлення узгоджених прикметникових означень 31
2.2. Відокремлення неузгоджених означень 40
2.3. Відокремлення прикметникових зворотів 45
2.4. Відокремлення дієприкметників і дієприкметникових зворотів 49
2.5. Відокремлення прикладок 52
Висновки до 2 розділу 60
ВИСНОВКИ 62
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 66
СПИСОК ДЖЕРЕЛ ФАКТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ 71
Зразок роботи
Актуальність теми. Дослідження синтаксичної організації художнього твору набуває в українській мові дедалі більшого значення й наукового опрацювання, що зумовлено входженням вітчизняного текстотворення в постмодерний простір, який, окрім нового прочитання традицій, зокрема літературних, передбачає активне використання рідковживаних раніше форм вираження думки (речень) у нових текстах.
Відокремлені члени речення – один із засобів, який ускладнює просте речення. Основна особливість таких синтаксичних компонентів, яка ставить їх вище за невідокремлені, – додаткова предикативність, або напівпредикативність. Унаслідок цього відокремлені члени за своїм змістом співвідносяться із самостійними або підрядними реченнями, однак граматично не утворюють речення, а займають позицію його члена – поширеного чи непоширеного. Таким чином, у реченнях із відокремленими членами ніби об’єднані два повідомлення: одне основне і друге додаткове.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. До проблеми функціювання тих чи тих синтаксичних одиниць у поезії Ліни Костенко зверталися такі дослідники, як О. Кузьмич [7], О. Тєлєжкіна [11], В. Тихоша [12], Г. Удовиченко [13] (складні речення різної будови); І. Бабій [1], С. Бузько [2], Л. Рабанюк [9] (прості односкладні речення). Особливості реалізації відокремленя означеннь у поетичних творах Ліни Костенко розглядала У. Галів [3; 4; 5], а Л. Прокопчук та Л. Озеранська [8] висвітлювали специфіку вияву вставлених конструкцій у віршах поетеси. Разом з цим, потребує поглибленного дослідження питання специфіки структурно-стилістичних особливостей речень із відокремленнями в мовотворчості Ліни Костенко.
Мета дослідження – здійснити комплексний структурно-семантичний й стилістичний аналіз речень із відокремленими членами в мовотворчості Ліни Костенко.
Реалізація поставленої мети зумовила потребу у розв’язанні таких завдань дослідження:
розглянути поняття простого речення в сучасній українській мові;
дослідити історію вивчення проблеми відокремлення в українському синтаксисі;
розкрити особливості відокремлення означень;
визначити стилістичне навантаження відокремлених членів речення у мовотворчості Ліни Костенко.
Об’єктом дослідження є прості речення (також і частини складного), ускладнені відокремленими членами, у творах Ліни Костенко.
Предметом дослідження є є встановлення структурно-семантичних і стилістичних виявів речень із відокремленими членами в українській мові.
Матеріалом для дослідження слугували поетичні твори Ліни Костенко.
Основними методами дослідження були описовий і метод спостереження, якими послуговувалися для диференціації всіх структурно-семантичних різновидів простих ускладнених речень та відокремлених означень. Окрім них, на різних етапах використано також методи функціонального аналізу (для визначення стилістичного навантаження досліджуваних синтаксичних одиниць), а також компонентного аналізу (для зіставлення деяких базових і похідних синтаксичних побудов).
Наукова новизна: узагальнено та систематизовано теоретичні відомості про просте речення як основну синтаксичну одиницю сучасної українької літературної мови; схарактеризовано основні типи ускладнених речень та видів відокремлених означень; проаналізовано історію вивчення понять «ускладнення» та «відокремлення» в науковому обігу української лінгвістики; здійснено спробу комплексного опису проблеми відокремлення означень.
Практична цінність дипломної роботи полягає у можливості використання результатів дослідження у викладі лекційного матеріалу з дисциплін «Сучасна українська літературна мова», «Стилістика української мови», «Комунікативна лінгвістика. Результати дослідження можна використати для написання наукових робіт (статей, рефератів, курсових та ін.) з зазначеної теми, для написання спеціальних підручників та посібників.
Структура дипломної роботи. Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та списку джерел фактичного матеріалу. Загальний обсяг роботи – 70 сторінок.
Інші роботи з даної категорії: