Зразок роботи
ВСТУП
Василь Стус, як поет, публіцист і громадський діяч, завжди залишався в центрі уваги дослідників. Його твори, що засвідчують глибокий внутрішній світ автора, були предметом численних аналізів та інтерпретацій. Однак однією з найцікавіших і недостатньо досліджених частин його спадщини є його листування.
Епістолярій Василя Стуса відкриває перед читачем невідомі сторінки життя поета, його світоглядні позиції, думки про великі життєві питання, стосунки з близькими тощо. У науковому дослідженні ми звертаємо особливу увагу на тематику, проблематику, основні мотиви листування поета та місце епістолярної спадщини митця у контексті української літературної традиції XX століття.
Актуальність дослідження епістолярію Василя Стуса полягає в тому, що листування видатного українського поета, публіциста та громадського діяча XX століття є цінним джерелом для вивчення його особистості, світогляду та поглядів на ключові події й явища свого часу. Незважаючи на численні дослідження творчості поета, його епістолярій, являючи собою унікальне проникнення у внутрішній світ автора, його стосунки з оточенням та власну рефлексію на основні події особистого життя, залишається недостатньо вивченим. У контексті відродження національної свідомості та пошуків ідентичності, епістолярій митця може слугувати важливим джерелом для розуміння духовних запитів українського народу в другій половині XX століття.
Наукова новизна магістерського дослідження полягає у тому, що у роботі вперше здійснено системний аналіз епістолярію Василя Стуса, визначено тематику, проблематику та основні мотиви листування митця. Особливу увагу ми звертаємо на історичний, культурологічний та літературний аспекти епістолярію поета, визначаємо його місце у контексті української літератури XX століття.
Метою наукової роботи є дослідити епістолярну творчість Василя Стуса – видатного українського поета, перекладача, літературознавця і громадського діяча, який став символом боротьби за національну свободу і гідність. Епістолярій митця є цінним джерелом для вивчення його особистості, світогляду, творчої еволюції, а також для розуміння історичного і культурного контексту, в якому він жив і творив. Треба розуміти, що листи В. Стуса не тільки відображають його життєвий і творчий шлях, але й «створюють» самого автора, виявляючи його індивідуальність, самосвідомість, духовність, громадянську позицію, естетичні принципи, діалогічність і поетичність.
Для досягнення мети маємо виконати наступні завдання:
• проаналізувати наукові підходи до вивчення епістолярного жанру та епістолярію Василя Стуса зокрема;
• розглянути основні етапи оприлюднення і літературознавчого осмислення листів поета;
• дослідити поетику епістолярію митця в аспекті зіткнення з різними культурними кодами і системами;
• виявити оригінальний характер світоглядної системи В. Стуса, його філософсько-естетичну концепцію взаємодії людини і світу, беручи до уваги приватну кореспонденцію автора;
• встановити тематику, проблематику та основні мотиви листування поета;
• з’ясувати, як листи поета стають простором оприлюднення парадоксальності його життєвих і творчих спрямувань, фіксації особливостей соціального життя тодішньої Радянської України і місця в ньому митця.
Предметом наукового дослідження є аналіз художньої, історичної та соціокультурної цінності епістолярних текстів Василя Стуса.
Об’єктом магістерської роботи є літературна спадщина Василя Стуса, зокрема його листи, які не лише відображають його особисті переживання та думки, але й є важливим документом епохи, що була сповнена боротьби за права людини, свободу слова та національну самосвідомість.
Методи наукового дослідження. У нашому дослідженні ми будемо використовувати комплексний підхід, що включає текстуальний та контекстуальний аналіз, послуговуючись порівняльним та історико-культурним методами.
Практичне значення магістерської роботи полягає у тому, що результати нашого дослідження можуть використовуватися при читанні лекційних курсів і семінарських занять із предметів «Історія української літератури (друга половина XX століття)» та «Історія української літератури (60 – 90 роки XX століття)» на філологічних факультетах вищих закладів освіти та при вивченні творчості Василя Стуса на уроках української літератури у ЗЗСО.
Структура роботи. Магістерська робота складається зі вступу, трьох розділів, два з котрих містять підрозділи, висновків та списку використаних джерел.
Загальний обсяг роботи – 86 сторінок.
Список використаних джерел містить 46 позицій.