Зразок роботи
ВСТУП
Невід'ємною складовою розвитку ринкових відносин в Україні є адекватна система бухгалтерського обліку, що забезпечує всіх членів суспільства надійною, своєчасною та корисною інформацією про господарську діяльність підприємств і організацій.
Інформація про фінансовий стан будь-якого підприємства цікавить багатьох користувачів: акціонерів, власників, інвесторів, постачальників, покупців, державні контролюючі органи, суди, банки, адміністрацію тощо. Причому інтереси цих користувачів часто не збігаються, тому необхідною є об'єктивна оцінка фінансової звітності фірми, яку надають в ході аудиторської перевірки. Тому поняття аудиту і бухгалтерського обліку є тісно пов'язані і здійснюють значний вплив на діяльність підприємства.
У процесі фінансово-господарської діяльності кожне підприємство вступає в певні економічні відносини з іншими суб'єктами господарювання. В результаті цього відбуваються господарські операції і виникають зобов'язання та проведення розрахунків по них.
Дебіторська заборгованість виникає внаслідок здійснення підприємством господарських операцій, пов'язаних з отриманням реалізацією товарів, робіт послуг з відстроченням платежу, видачі авансу тощо. Переважна більшість зобов'язань виникає на підставі договорів купівлі-продажу. Договори, угоди, контракти - основні документи, що передбачають права й обов'язки сторін. Вони є підставами виникнення зобов'язань в покупця і дебіторської заборгованості в продавця. В своїй діяльності підприємству дуже важко уникнути виникнення дебіторської заборгованості, адже відмовитись від торгівлі з відстрочкою платежу – означає відмовитись від великої частки покупців. З іншого боку висока частка дебіторської заборгованості та її низька оборотність відволікають з бізнесу цінні ресурси, які могли б працювати. Тому облік розрахунків з дебіторами є одним із найважливіших моментів облікової діяльності підприємства.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість та розкриття її у фінансовій звітності визначаються П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість».
Відповідно до П(С)БО 10, дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату, а самі дебітори - юридичні та фізичні особи, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів.
Потреба в незалежному фінансовому контролі (аудиті) викликана ринковими відносинами в економіці, самостійністю суб'єктів господарювання і в зв'язку з цим - необхідністю забезпечення користувачів (інвесторів, кредиторів, акціонерів) інформацією про ділову активність підприємств.
Тому основним завданням аудитора є перевірка стану бухгалтерського обліку і фінансової звітності підприємств, їх достовірності, повноти та відповідності чинному законодавству і встановленим нормативам.
У ході перевірки аудитори повідомляють власника про виявленні недоліки і дають рекомендації, щодо їх усунення.
Крім того, аудит є особливо ефективним у випадках майбутньої податкової перевірки, оскільки дозволяє власникам уникнути різних прикрощів, у тому числі сплати штрафних санкцій у значних розмірах.
Курсова робота «Аудит розрахунків з дебіторами» розглянута на прикладі ТОВ «Компанія «Ваш вибір» і складається з чотирьох розділів, аналогічних чотирьом етапам аудиторської перевірки: етап планування, оцінка системи внутрішнього контролю, перевірка по суті та завершення аудиторської перевірки. На основі результатів аудиторської перевірки складається аудиторський звіт і висновок, та надаються відповідні рекомендації підприємству стосовно розрахунків з дебіторами.
РОЗДІЛ 1 – ПЛАНУВАННЯ АУДИТОРСЬКОЇ ПЕРЕВІРКИ
1.1 Знайомство з бізнесом клієнта
1.1.1 Загальні економічні фактори і умови в галузі, що впливають на бізнес ТзОВ «Компанія «Ваш вибір»
Основними видами діяльності ТОВ Компанія «Ваш вибір» є надання послуг з доступу до мережі Інтернет.
Інтернет — всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій.
Сьогодні майже всі новітні технології так чи інакше пов'язані з інтернетом. Обходитись без інтернету важко, як в роботі, так і вособистому житті.
За даними джерела hostmaster.net.ua у березні 2011 року українська аудиторія користувачів Інтернету (користувачі, які зробили більше одного перегляду сторінки за березень 2011 року, й користувачі, які переглядали сторінки в березні й у попередньому місяці) становила 21,96 млн. осіб, що на 2,4% більше, ніж у лютому 2011 року.
У регіональному розподілі користувачів зі значним відривом лідирує Київ, на який припало 50,14% усіх користувачів Інтернету в Україні. Далі йдуть Одеса (5,14%), Харків (5,39%), Дніпропетровськ (4,92%), Донецьк (4,82%), Львів (2,83%), Крим (2,80%), Запоріжжя (1,80%). Сумарна частка цих регіонів становила 24,9%. На решту регіонів України припало 23,26% користувачів.
Аутсайдерами за рівнем проникнення Інтернету згідно з даними березня 2011 року були Луцьк (0,18%), Житомир (0,21%), Чернівці (0,32%) і Закарпаття (0,31%).
Проте доступ до мережі інтернет в Україні ще не достатньо розвинений, навіть у порівнянні не лише з розвинутими країнами, а й з найближчими сусідами. Очевидно одне, галузь надання послуг доступу до мережі інтернет буде динамічно розвиватись.
1.1.2 Важливі характеристики ТзОВ «Компанія «Ваш вибір», його бізнесу, результати фінансово-господарської діяльності
ТзОВ «Компанія «Ваш вибір» є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок, валютний рахунок в банку, круглу печатку, кутовий та інші штампи із своїм найменуванням та інші реквізити.
Юридична адреса ТзОВ «Компанії «Ваш вибір» - 97400, Автономна Республіка Крим, м. Євпаторія, вул. 9 травня, буд.53.
ТзОВ «Компанії «Ваш вибір» діє на підставі нової редакції Статуту затвердженої протоколом №2 Загальних зборів засновників 17.04.2006р. Державна реєстрація нової редакції статуту проведена 26.04.2006 р.
ТзОВ «Компанія «Ваш вибір» має право створювати структурні підрозділи управління здійснюється директором, самостійно визначає структуру управління і встановлює штати.
Підприємство діє на принципах повного госпрозрахунку, самофінансування і самоокупності за рахунок власних і позикових коштів.
Основним видом діяльності ТзОВ «Компанія «Ваш вибір» є є надання послуг з доступу до мережі Інтернет (код за КВЕД 2005 – 64.20.0 «Діяльність зв’язку»). Іншими видами діяльності товариства є:
- Роздрібна торгівля офісним та комп’ютерним устаткуванням;
- Будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв’язку та енергопостачання;
- Електромонтажні роботи;
- Консультування з питань інформатизації;
- Ремонт і технічне обслуговування електронно-обчислювальної техніки.
Підприємство має право самостійно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність відповідно до діючого законодавства.
Майно підприємства – це основні та оборотні кошти, а також інші цінності, які належать підприємству на правах власності і вартість яких відображена в самостійному балансі підприємства.
ТОВ «Ваш вибір» надає послуги інтернет під доменом Donuzlav.net, що є північно-західним сегментом мережі оператора «Технический центр «Планар», в який входять локальні мережі сіл Новоозерне і Мирне. В результаті зростання кількості абонентів і розвитку власної інфраструктури (проводова мережа, серверний парк, окремі інтернет-канали і біллінгова система), а також в умовах відносної ізоляції від міських мереж цей сегмент в 2009 році було виділено в окремий проект, що отримав назву і доменне ім’я donuzlav.net.
На даний момент компанія надає послуги доступу до мережі інтернет (WWW, E-Mail, VoIP, VPN та інше) згідно власних тарифів та передачі даних всередині власних локальних мереж і хостинг. В найближчому майбутньому планується надання послуг телефонії.
На кінець 2011 р. на підприємстві працювало 9 працівників – директор, заступник директора, бухгалтер, 2 програмісти та 4 технічних працівники.
1.1.3 Перелік основних нормативних документів, що регулюють діяльність ТзОВ «Компанія «Ваш вибір» та встановлюють правила ведення бухгалтерського обліку та відображення у фінансовій звітності розрахунків з дебіторами
Основними нормативними документами, що регулювали діяльність ТОВ «Компанія Рона» протягом 2011 р. були:
Конституція України від 28.06.1996р., яка є основним документом держави;
Господарський кодекс України від 16.01.2003р. №436-IV, який встановлює відповідно до Конституції України правові основи господарської діяльності;
Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-VI, яким регулюються відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, він визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. №435-IV, яким регулюються особисті немайнові та майнові відносини;
Закон України «Про зв’язок» від 16 травня 1995 року N 160/95-ВР, який встановлює правові, економічні і організаційні основи діяльності в галузі зв'язку в Україні та визначає відносини підприємств, об'єднань, установ i організацій зв'язку з органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування i споживачами послуг зв'язку, а також особливості галузі, пов'язані з особливими суспільними інтересами. Він захищає інтереси держави, громадян, підприємств, об'єднань, установ i організацій, що користуються послугами зв'язку, а також працівників галузі зв'язку.
Закон України «Про телекомунікації» від 18 листопада 2003 року №1280-IV, який встановлює правову основу діяльності у сфері телекомунікацій. Він визначає повноваження держави щодо управління та регулювання зазначеної діяльності, а також права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами.
Закон України «Про захист прав споживачів» від 12 травня 1991 року N 1023-XII, який регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Закон України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» від 22.11.1996р. №543/96-ВР, який регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань;
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 р. N 2464-VI, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку;
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-XIV, який поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства, незалежно від організаційно-правових форм і форм власності та визначає правові засади регулювання, організації і ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні;
Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку затверджені відповідними наказами Міністерства фінансів України, що визначають принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечить міжнародним стандартам, зокрема П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», який визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість та її розкриття у фінансовій звітності;
Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції про його застосування» від 21.12.1999 р. №892/4185;
Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку» від 29.12.2000р. №356;
Наказ Міністерства фінансів України «Про Інструкцію по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків» від 11.08.1994р. №69;
Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. №108/95-ВР, який визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного й договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати;
Колективний договір, посадові інструкції;
Статут ТзОВ «Компанія «Ваш вибір»
Наказ «Про облікову політику ТзОВ «Компанія «Ваш вибір».
1.1.4 Загальний рівень компетентності керівництва
Директором ТзОВ «Компанія «Ваш вибір» є Крайнєва Катерина Григорівна. Вона у 1983 році закінчила Комерційно-економічний інститут міста Сімферополь за спеціальністю «Економіка підприємства». З 1983 року по 2002 року працювала за фахом на різних підприємствах Автономної республіки Крим. В 2003 р. заснувала ТОВ «Ваш вибір», яке й очолює по даний момент. Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» вона залишила за собою право ведення бухгалтерського обліку і одноособово підписує документи за керівника і головного бухгалтера.
Також на підприємстві є працює бухгалтер є Бєляєва Марина Андріївна, яка в 2007 році закінчила Севастопольський національний технічний університет за спеціальністю «Облік і аудит».
1.2 Розуміння системи бухгалтерського і внутрішнього контролю
1.2.1 Оцінка роботи бухгалтерської служби на підприємстві
Як вже було зазначено вище обов’язки головного бухгалтера директор залишила за собою, крім того до складу бухгалтерської служби входить також бухгалтер.