Проблеми формування доходів місцевих бюджетів в умовах децентралізаційних процесів в Україні (на матеріалах бюджету м. Ужгород) (ID:182634)
Зміст
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Економічна природа доходів місцевих бюджетів
1.1. Економічна суть місцевих бюджетів, їх роль у забезпеченні розвитку громад в умовах децентралізації
1.2. Економічна природа та класифікація доходів місцевих бюджетів
Розділ 2. Аналіз формування доходів місцевих бюджетів в умовах децентралізації
2.1. Склад та структура доходів місцевих бюджетів
2.2. Значення податкових надходжень у формуванні дохідної бази місцевих бюджетів
2.2. Роль міжбюджетних трансфертів у вирівнюванні дохідної спроможності місцевих бюджетів
Розділ 3. Напрямки вдосконалення формування дохідної бази місцевих бюджетів в умовах децентралізації
Висновки
Перелік використаних джерел
Додатки
Зразок роботи
Актуальність теми. Однією з умов формування розвиненої економіки є створення ефективно функціонуючого суспільного сектору, а особливо – місцевого самоврядування. Самостійність та фінансова незалежність органів місцевої влади є індикатором розвитку суспільства та формування демократичного ладу.
Саме тому, виникає необхідність у власних фінансових джерелах достатніх для соціально-економічного розвитку окремих територій. Одночасно з цим, будь-який орган місцевого самоврядування має володіти відносною самостійністю в управлінні цими джерелами, що надходять до відповідного бюджету. Все це пояснює необхідність місцевих бюджетів, як основної фінансової бази місцевого самоврядування.
Місцеві бюджети є важливим інструментом макроекономічного регулювання. Поряд з Державним бюджетом місцеві бюджети забезпечують розширене відтворення. Використовуючи різні важелі органи місцевого самоврядування, відповідно до їх компетенції, акумулюють розріджені кошти фізичних та юридичних осіб у вигляді податків, зборів та інших обов’язкових платежів до місцевих бюджетів.
Тому основним питанням, що виникає на сучасному етапі розвитку місцевого самоврядування, є достатнє забезпечення органів місцевої влади фінансовими ресурсами та більш ефективне їх використання, що забезпечить соціально-економічний розвиток територій. Саме це пояснює актуальність обраної теми.
Метою дипломної роботи бакалавра є дослідження економічної природи доходів бюджетів та аналіз формування дохідної бази місцевих бюджетів в умовах децентралізації в Україні.
Відповідно до мети дипломної роботи можна виділити такі завдання:
• визначити теоретичні засади щодо природи та економічної суті місцевих бюджетів;
• дослідити економічну природу доходів місцевих бюджетів;
• ознайомитися з класифікацію доходів місцевих бюджетів;
• проаналізувати основні тенденції та закономірності формування дохідної бази місцевих бюджетів в умовах децентралізації;
• визначити значення податкових платежів в формуванні доходів бюджетів;
• охарактеризувати роль міжбюджетних трансфертів у вирівнюванні дохідної спроможності місцевих бюджетів;
• здійснити моніторинг основних проблеми при формуванні фінансових ресурсів органів місцевої влади;
• запропонувати шляхи зміцнення фінансової бази місцевих бюджетів.
Предметом дослідження є сукупність фінансово-економічних відносин, що виникають у процесі формування доходів місцевих бюджетів, які досліджуються на прикладі бюджету м. Ужгород за період 2013-2016 рр.
Об’єктом дослідження є доходи місцевих бюджетів та проблеми їх формування в умовах децентралізаційних процесів в Україні.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження є положення сучасної економічної теорії, наукові розробки вітчизняних та іноземних вчених у сфері формування доходів місцевих бюджетів.
Для досягнення мети дипломної роботи було використано сукупність загальнонаукових та спеціальних методів пізнання, а саме, діалектичний метод та метод теоретичного узагальнення – для визначення теоретичних засад функціонування доходів місцевих бюджетів. Методи порівняння, синтезу та групування для виявлення тенденцій та закономірностей при формування доходів місцевих бюджетів. Статистичні методи – для аналізу процесу формування дохідної бази бюджетів з використанням відповідної статистичної звітності. Метод теоретичного і практичного узагальнення – для оцінювання забезпеченості фінансовими ресурсами органів місцевого самоврядування. Таблично-графічний – для наочного відображення змін абсолютних та відносних показників доходів місцевих бюджетів. Економічний метод – для розробки основних пропозицій та шляхів вдосконалення системи формування дохідної частини місцевих органів самоврядування в процесі децентралізації.
Структура дипломної роботи. Дипломна робота бакалавра складається з вступу, 3 розділів, висновків, переліку використаних джерел (74 найменування) та 3 додатки. Містить 4 таблиці та 11 рисунків. Обсяг роботи складає 83 сторінки.
У першому розділі досліджуються теоретичні основи та економічна суть місцевих бюджетів, визначається роль місцевих бюджетів у забезпеченні гармонійного розвитку громади, аналізується економічна природа доходів місцевих бюджетів та визначається їх основні класифікаційні ознаки.
У другому розділі охарактеризовано основні тенденції та закономірності формування доходів місцевих бюджетів, проаналізовано значення та роль податкових платежів та міжбюджетних трансфертів у забезпечення фінансовими ресурсами органів місцевої влади.
У 3 розділі висвітлено основні проблеми при формуванні дохідної бази місцевих бюджетів та пропозиції щодо їх вирішення.
Використані інформаційні джерела. Інформаційною базою дослідження є законодавчі та нормативні акти України (зокрема, Бюджетний кодекс України, Закон України «Про місцеве самоврядування», Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», тощо), звіти про виконання місцевих бюджетів, звітні дані місцевого фінансового управління в м. Ужгород, наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, статті, підручники, посібники та монографії, матеріали офіційних сайтів фінансових органів.
Інші роботи з даної категорії: