Зразок роботи
Сівозміна – це практика послідовного висаджування різних с-г культур на одній земельній ділянці для покращення стану ґрунту, оптимізації поживних речовин у ґрунті та боротьби з шкідниками та бур’янами.
Різні рослини мають різні потреби в поживних речовинах і чутливі до різних патогенів і шкідників.
Якщо агроном щороку висаджує ту саму культуру в одному і тому ж місці, він постійно витягує з ґрунту ті самі поживні речовини. Шкідники та хвороби почувають себе як вдома, оскільки їх улюблене джерело їжі гарантовано. З такими монокультурами стає необхідним підвищення рівня хімічних добрив і пестицидів, щоб підтримувати високий врожай, не допускаючи шкідників і хвороб.
Впровадження сівозміни допомагає повертати поживні речовини в ґрунт без використання побічних продуктів. Це є вигіднішим фізично для ґрунту і економічно для підприємства.
Обробітком ґрунту називається механічна дія на нього робочих органів, механізмів та знарядь, що забезпечують створення найкращих умов для вирощування сільськогосподарських культур.
Правильний обробіток ґрунту – одна з ланок підвищення його родючості, вирощування високих і сталих врожаїв сільськогосподарських культур, захисту його від ерозії.
Система обробітку ґрунту вирішує головне завдання – створення оптимальної будови орного шару для вирощування культур.
Застосування окремих прийомів обробітку ґрунту має бути спрямоване на створення дрібно грудочкуватої пухкої будови орного шару, запобігання його розпиленню, на поліпшення водного, теплового та повітряного режимів, очищення ґрунту від бур’янів, хвороб та шкідників, заробляння в ґрунт рослинних решток та добрив, захист його від водної та вітрової ерозії, зміну форми поверхні поля, створення умов для сівби і проростання насіння культурних рослин, догляду за посівами, збирання врожаю без зайвих втрат.
Вже невід’ємною частиною землеробства, як окремого заходу, стала боротьба з бур’янами, які завдають неоцінимої шкоди при отриманні врожаїв сільськогосподарських культур. На засмічених посівах сільськогосподарських культур урожай зменшується на 25-30% і більше. Засміченість посівів утруднює збирання урожаю, збільшує витрати пального, зумовлює поломку збиральної техніки. Домішки зелених часток бур’янів у зерні підвищують його вологість, утруднюють очищення, внаслідок чого зростають витрати, знижується продуктивність праці. Крім того, вартість обробітку ґрунту збільшується за рахунок проведення додаткових заходів та підвищення опору ґрунту знаряддям обробітку.
Бур’яни, крім шкідливого впливу на величину і якість урожаю, є джерелом розмноження багатьох хвороб та шкідників сільськогосподарських культур.