Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Сталий розвиток банківської системи України значною мірою залежить від рівня корпоративного управління в банках. Структурне відновлення ринку банківських послуг вимагає наявності в банках цілісної системи корпоративного управління, послідовного визначення банками стратегічних цілей та завдань, врахування інтересів широкого кола зацікавлених в їх діяльності осіб.
Практика корпоративного управління в банках України свідчить про недосконалість системи економічних відносин між зацікавленими в діяльності банку особами. Існуючий організаційний механізм корпоративного управління (Загальні зборів акціонерів, спостережна рада, правління) надає права на участь в управлінні банком лише його керівництву та власникам. Трудовий колектив та клієнти банку прав участі в корпоративному управлінні не мають, що доволі часто негативно позначається на фінансовому стані, прискорює банкрутство банків в кризових умовах та свідчить про недосконалість організаційного механізму корпоративного управління.
Недосконалість корпоративного управління призводить до недостатнього врахування інтересів широкого кола зацікавлених в діяльності банку осіб (в першу чергу, клієнтів та трудового колективу), нерозвиненості функцій ради директорів банку, невизначеності ролі центрального банку країни, як регулятора ринку банківських послуг, в корпоративному управлінні в банках.
Посилення конкуренції, концентрація та централізація банківського капіталу, активізація процесів глобалізації та дерегулювання, стрімкий розвиток інформаційних технологій, динамізм зовнішнього середовища призводять до ускладнення банківської діяльності. Це вимагає застосування новітніх підходів до управління банком, серед яких одне з провідних місць належить управлінню фінансами.
Теоретичні засади управління в акціонерних товариствах - банках активно досліджуються у науковій літературі. Серед зарубіжних науковців варто виділити А. Бєрлє, М. Блейр, Б. Бойда, О. Вільямсона, Г. Демсеца, М. Дженсена, С. Каплана, Р. Коуза, В. Меклінга, К. Мерфі, Г. Минза, Ю. Фами. Здобутки російської науки й практики у цьому науковому напрямку представлені у працях М. Заваріхіна, Р. Капелюшнікова, Л. Ларіної, О. Летягіна, М. Останіна, О. Радигіна, І. Філаточева, Б. Шпотова. Протягом останніх років суттєвий вклад у дослідження зазначеної тематики внесли такі вітчизняні науковці, як В. Бобиль, Д. Виноградський, В. Гриньова, Л. Довгань, Т. Дяченко, В. Євтушевський, А. Єпіфанов, М. Єрмошенко, С. Козьменко, А. Мещеряков, Г. Назарова, В. Оскольський, О. Поважний, Л. Примостка, І. Сазонець, І. Сало та ін.
Фінансові аспекти розвитку банківської діяльності та її планування знайшли своє відображення у працях як зарубіжних вчених та практиків банківської справи, зокрема західних – І. Фішера, М. Фрідмана, Б. Бєрмана,
Дж. Сінкі, П. Роуза; російських – І. Ларіонової, Н. Куніциної, К. Садвакасова, Л. Батракової, Ю. Масленчикова, так і вітчизняних науковців –
А. Герасимовича, М. Денисенко, С. Козьменка, О. Любунь, В. Міщенка,
А. Мороза, А. Пересади, Л. Примостки, Н. Шелудько, Ф. Шпіга.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів управління фінансами в акціонерних товариствах – банках, розробка пропозицій щодо покращення управління фінансами ПАТ «КБ “Надра”.
Для досягнення зазначеної мети в роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути економічну сутність фінансів акціонерних товариств їх формування та використання;
- дослідити нормативно правове забезпечення діяльності акціонерних товариств та його особливості;
- розглянути систему фінансового менеджменту акціонерних товариств;
- надати загальну характеристику діяльності акціонерного товариства ПАТ “КБ “Надра” та особливостей управління його фінансами в умовах виходу з кризи;
- здійснити оцінку фінансового стану акціонерного товариства та ефективності формування та розподілу фінансових ресурсів;
- провести дослідження системи управління фінансами банку ПАТ “КБ “Надра”;
- дослідити зарубіжний досвід управління фінансами акціонерного товариства;
- розглянути шляхи покращення ефективності формування та розподілу фінансових ресурсів;
- запропонувати напрямки вдосконалення дивідендної політики публічного акціонерного товариства “КБ “Надра”.
Предмет дослідження – процес управління фінансами акціонерного товариства.
Об’єктом дослідження є – український комерційний банк ПАТ “КБ “Надра”.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою досліджень є сучасна економічна теорія, законодавчі та нормативні акти України з економічних питань, спеціальні дослідження вітчизняних та зарубіжних авторів з проблем корпоративного управління, управління фінансами акціонерних товариств, зокрема банків.
В процесі роботи були застосовані як загальнонаукові методи (аналіз, синтез, абстрагування, систематизація), так і прикладні (фінансово-економічний аналіз, статистичний аналіз). Для досягнення поставленої в роботі мети були використані: метод логічного аналізу; системного аналізу; фінансового менеджменту.
Інформаційною базою дослідження стали теоретичні та методичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених у сфері управління фінансами банків; законодавчі акти та нормативні документи; дані фінансової звітності ПАТ “КБ “Надра”.