Економіко-правові особливості діяльності НБУ (ID:145104)
Зміст
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. МІСЦЕ НБУ В БАНКІВСЬКІЙ СИСТЕМИ УКРАЇНИ 5
1.1. Історія банківської системи України
1.2. Становлення і місце НБУ в банківській системи України
РОЗДІЛ 2.
2.1. Організаційно - правові основи функціонування НБУ
2.2. Функції та операції НБУ
РОЗДІЛ 3.НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ НБУ
3.1. Діяльність НБУ щодо стабілізації грошово-кредитного обігу
3.2. Сучасні тенденції у вдосконаленні роботи НБУ
ВИСНОВОК
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ
Зразок роботи
1.1. Історія банківської системи України
Банківська система України розвивалась досить динамічно і була орієнтована на забезпечення безперебійного грошового обігу капіталу; надання можливостей отримання необхідного фінансування підприємствами, державою, приватними особами; створення сприятливих умов вкладення коштів із метою нагромадження заощаджень у національній економіці. Основні характеристики етапів становлення та розвитку вітчизняної банківської системи наведено у додатку А.
Проаналізуємо більш детально структуровані етапи становлення та розвитку банківської системи України. Перший етап характеризується створенням фундаментальної бази системи українських комерційних банків у складі банківської системи СРСР. Становлення банків відбувалось шляхом створення установ ринкового типу поряд з існуванням державних банків колишнього СРСР. Контори, управління та відділення всесоюзних банків, що належали державі, виконували на даному етапі переважно адміністративно-контрольні функції (Держбанк СРСР) та були зосереджені на фінансово-кредитному обслуговуванні державних підприємств і організацій (Промбудбанк, Агропромбанк, Житлосоцбанк, Ощадбанк, Зовнішекономбанк). До особливих рис зазначеного періоду формування банківської системи України відносяться:
- залежність українських державних банків від всесоюзної фінансової бюрократії;
- початок утворення кооперативних банків, як суто українських банківських установ.
На початку другого етапу було прийнято Закон України « Про банки і банківську діяльність» відповідно до положень якого закріплювалося створення автономної дворівневої банківської системи та Національного банку України як центрального банку держави. До особливих рис другого етапу формування банківської системи України відносяться:
- перереєстрація та реорганізація банків;
- формування банківських установ в умовах нестабільної економічної ситуації [8].
2.3. Аналіз активів та пасивів НБУ
Однією з основних, найбільш інформативних форм звітності банку (та будь-якого іншого підприємства) є баланс. Статистичне вивчення балансу дає змогу визначити основні пропорції, співвідношення й тенденції розвитку капіталу та діяльності банківської установи, а поглиблений аналіз — виявити закономірності функціонування банку та фактори, що їх зумовлюють. Отже, баланс банку має велике значення для статистики банківської діяльності.
Використовуючи дані бюлетеня НБУ, проаналізуємо структуру активів НБУ у додатку Б. У структурі активів НБУ за проаналізований період найбільшу частку займає готівка та депозити(в середньому і цінні папери (крім акцій). Кредити займають в середньому 14,69 % від загальної суми активів. Характерним є те, що у 2015 році 0,19 % становлять похідні фінансові інструменти (у попередні роки цієї складової не було). Частка цінних паперів, крім акцій за проаналізований період має тенденцію до збільшення.
Динаміку активів прослідкуємо у рисунку 2.1.
Рис. 2.1 – Динаміка активів НБУ за 2005 – 2015 рр.
Отже, спостерігається тенденція до зростання активів НБУ. Активи у 2015 році в порівнянні з 2014 роком збільшилися більш ніж у 16 разів. У 2014 році в порівнянні з 2013 роком вони збільшилися на 43,83 %.
Структуру пасивів НБУ проаналізуємо у таблиці 2.1.
Інші роботи з даної категорії: