Зразок роботи
28vika055@ukr.net
Актуальність теми дослідження обумовлена тим, що ризики в банківській діяльності є ймовірністю втрати ліквідності,грошових збитків у зв'язку з зовнішніми, внутрішніми факторами. Ризик є частиною банківської діяльності, проте всі банки докладають зусиль для зниження можливості фінансових втрат. Прагнення банків знайти граничний дохід обмежується ймовірністю грошових збитків.
У діяльності кожної кредитної організації важливу роль відіграє правильне управління ризиками. У цьому питанні велике значення має вибір найбільш відповідної стратегії. Основною метою такого управління банківськими ризиками є мінімізація або обмеження виникнення можливості фінансових втрат. Для цього регулярно проводиться ряд спеціальних заходів. Велика увага приділяється питанням управління - застосовуються до активів і пасивів, контролю встановлених нормативів і лімітів, а також звітності. Крім того,чимале значення має моніторинговий, аналітичний та аудиторський напрямки - стосовно діяльності будь-якої кредитної організації. В своїй діяльності кредитно-фінансовим установам доводиться враховувати різні нюанси. Зокрема, чимале значення має характер ризиків. Розрізняють зовнішні та внутрішні причини їх виникнення. У категорію перших входять ті ризики, які не пов'язані безпосередньо з діяльністю банку. Це збитки, що виникли внаслідок якихось серйозних подій. До них можуть відноситися війни, введення різних заборон, загострення поточної ситуації в якійсь окремо взятій країні. Що стосується внутрішніх ризиків, то вони являють собою збитки, що виникають внаслідок неправильно здійснюваної (основної або допоміжної) діяльності банківської організації.
Сутність банківських ризиків - це ймовірність неповернення виданих в грошових коштів. Класифікація Базельського комітету виділяє кредитний, ринковий, операційний, державний, стратегічний, ліквідний, репутаційний ризики, здатні викликати порушення балансу активів та пасивів. Банківські ризики поділяються на індивідуальні, мікро і макро рівні в залежності від шляхів виникнення. Ризики проявляються виникненням потреби в додаткових витратах, що призводять до збитків аж до ліквідації.
Теоретико-методологічним аспектам управління ризиками в банках. Зокрема, питання визначення економічної сутності, функціям та завданням системи управління ризиками банку розглядали своїх працях такі науковці, як: О. Васюренко, В. Вітлінський, В. Бобиль, Л. Бойківська, Л.Кльоба, О. Кузьмак, А. Старостіна, О. Пернарівський, Л. Примостка, Л. Шустер. Методи і проблеми управління банківськими ризиками розглядаються Ю.Ю. Русановим, Л.А. Бадаловим, В.В. Магановим, О.М. Русанової, Ю.Б. Губіним, Г.Л. Авагян, Т.М. Ханін, Т.П. Носовий, Н.П. Белотелова, Ж.С. Белотелова, Т.Г. Гурновіч, Ю.М. Склярової, Л.А. Латишевої, О.М. Маркової, Л.Є. Басовська, С.А. Тупейко, Ю.Г. Вешкін.
Проблематиці підвищення ефективності управління банківськими ризиками присвячені наукові праці Є.В. Йоду, Є.І. Кузнєцової, В.Д. Фетисова, Е.Ф. Жукова, О. І. Лаврушина, Є.Б. Стародубцевої, Г.Г. Коробова.
В даний час у зв'язку із збільшеною нестабільністю економіки традиційні банківські ризики мають тенденцію до загострення та трансформування, у зв'язку з цим потрібна адаптація раніше вироблених підходів до управління ризиками на поточному етапі. У значної частини ці дослідження охоплюють теоретичну сторону управління, не враховуючи всі аспекти сучасної економічної ситуації країни.
Мета дипломної роботи полягає в дослідженні існуючих проблем управління банківськими ризиками та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення управління банківськими ризиками.
Реалізація поставленої мети обумовила необхідність вирішення таких наукових завдань:
- визначити теоретичні основи політики управління банківськими ризиками;
- охарактеризувати діяльність АТ «Акцент-Банк»;
- оцінити політики управління ризиками банку;
- провести стрес-тестування банків як інструменту банківського регулювання;
- запропонувати перспективи вдосконалення управління банківськими ризиками з урахуванням міжнародного досвіду.
Об'єктом дослідження є банківська система як середовище розвитку та прояву банківських ризиків.
Предмет дослідження – процес управління банківськими ризиками.
Методи дослідження. Основу дослідження становлять методологія і інструментарій економічної теорії, банківської справи, теорії ризиків та економічної безпеки. При вирішенні поставлених завдань використовувалися загальнонаукові методи - аналіз і синтез, перехід від абстрактного до конкретного, від часткового до загального. В процесі підготовки роботи використовувалися економіко-статистичні методи, методи абстрактно-логічних суджень.
Практичне значення дипломної роботи полягає у можливості використання результатів дослідження в практичній діяльності комерційних банків.
Інформаційну базу дослідження становлять законодавчі та нормативно-правові документи, що регулюють діяльність банків в управлінні ризиками, нормативні акти та статистичні дані Національного банку України, Міністерства фінансів України, Державної служби статистики України, офіційна звітність банків України, наукові праці, монографії, наукові статті вітчизняних та зарубіжних вчених, звітність АТ «Акцент-Банк».