Зразок роботи
Актуальність теми. Сучасна економічна ситуація і складні умови функціонування бюджетних установ вимагають від них ефективного управління та контролю над витратами. Значення якісного обліку, аналізу і аудиту стає особливо важливим для забезпечення успішного функціонування і досягнення поставлених цілей. Ці процеси допомагають виявляти потенційні ризики, раціоналізувати витрати та вдосконалювати фінансову дисципліну в бюджетних установах.
Теоретичне і практичне значення теми. Тема дослідження має значення як у теорії, так і на практиці. Розробка методів обліку, аналізу та контролю витрат в бюджетних установах сприяє оптимізації фінансового стану та ефективному управлінню фінансовими ресурсами бюджетної установи. Теоретичне значення полягає у вивченні наукових підходів та нормативно-правової бази, а практичне значення виявляється у розробці методик та рекомендацій для організації обліку та контролю витрат бюджетної установи. Дослідження допомагає покращити фінансове управління, розподіл ресурсів та виявлення ризиків у бюджетних установах.
Мета та задачі роботи. Метою кваліфікаційної роботи бакалавра є обґрунтування теоретичних положень та розробка методологічних рекомендацій і пропозицій щодо удосконалення обліку, контролю і аналізу витрат у бюджетних установах. Реалізація мети дослідження зумовила об’єктивну необхідність виявлення і розв’язання таких завдань з обліку, контролю і аналізу витрат бюджетних установ:
- Вивчити основні принципи обліку і контролю витрат у бюджетних установах.
- Дослідити систему планування і бюджетування витрат бюджетних установ.
- Проаналізувати процес здійснення закупівель у бюджетних установах та контроль за витратами.
- Вивчити методи обліку та аналізу фактичних витрат порівняно з запланованими показниками.
- Дослідити ефективність системи контролю за витратами в бюджетних установах.
- Розглянути особливості обліку та контролю витрат у різних секторах бюджетних установ (освіта, охорона здоров'я, соціальний захист тощо).
- Виявити проблеми і недоліки в організації обліку і контролю витрат у бюджетних установах.
Методи дослідження. У процесі дослідження з обліку і контролю витрат бюджетних установ були використані наступні методи. Методи теоретичного узагальнення і порівняння були використані для розкриття методологічних основ обліку, контролю і аналізу витрат в бюджетних установах. Методи статистичного аналізу дозволили вивчити, групувати і наочно зобразити емпіричні дані при аналізі дебіторської заборгованості. Застосування методів загальнонаукової абстракції, індукції та дедукції, аналізу і синтезу дало змогу розробити пропозиції щодо удосконалення обліку, контролю і аналізу витрат бюджетних установ. Використання цих методів дало змогу отримати науково обґрунтовані результати та рекомендації з покращення системи обліку, контролю і аналізу витрат у бюджетних установах.
Структура роботи. Виходячи з мети і задач дослідження, структура роботи включає чотири розділи.
У першому розділі розкриваються теоретичні основи обліку, контролю і аналізу витрат у бюджетних установах. Проведено дослідження значення та ролі обліку, контролю і аналізу витрат, описуються основні завдання обліку, контролю і аналізу витрат. Також розглядається нормативно-правова база, що регулює облік і контроль витрат у бюджетних установах.
У другому розділі розкривається методологія обліку витрат у бюджетних установах. Розглянуто порядок документального оформлення та методика бухгалтерського обліку витрат, відображення витрат у звітності бюджетних установ. Також розглядаються особливості організації обліку витрат в умовах використання інформаційних систем.
У третьому розділі розглянуті питання організації та методики контролю витрат у бюджетних установах, аналізується динаміка та структура витрат на даних досліджуваної установи.
У четвертому розділі розкриті питання охорони прац у ГУ ДСНС України у Херсонській області.
Характеристика суб’єкту дослідження. ГУ ДСНС України у Херсонській області є структурним підрозділом Державної служби з надзвичайних ситуацій України, відповідальним за забезпечення безпеки, запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій на території Херсонської області, зареєстроване 15.03.1992 року, засноване на державній власності, належить до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій та Міністерства оборони України та є бюджетною установою. Основним видом діяльності за КВЕД є 84.11 Державне управління загального характеру.
Огляд джерел, що використані в роботі. В роботі використані законодавчі та нормативні документи України, наукові розробки та навчальні посібники, періодична література, Інтернет-ресурси, а також облікові та звітні матеріали суб’єкту дослідження.
Питання обліку, контролю і аналізу витрат бюджетних установ не полишають своєї актуальності та привертають увагу як науковців, так і практиків. В процесі дослідження особлива увага приділялася науковим дослідженням таких авторів: Леня В.С ., Джоги Р.Т., Адамової І.З., Грінчука М.С., Бринзили Д.Г.