Зразок роботи
ВСТУП
Система бухгалтерського обліку виступає джерелом економічної інформації, яка необхідна керівній ланці підприємства для своєчасного реагування на вплив зовнішнього середовища. Основні засоби займають важливе місце в активах енергопостачальних компаній, а провідні їх об’єкти – електричні мережі – відрізняються специфічністю експлуатації та характерні в переважній більшості тільки для цих підприємств.
Ефективність управління процесами формування, використання та відтворення основних засобів корелює з рівнем організації обліково-аналітичного процесу на підприємстві та якісними характеристиками вихідної управлінської інформації. З огляду на зазначене, теоретичним, організаційно-методичним та практичним аспектам бухгалтерського обліку та економічного аналізу операцій з основними засобами необхідно приділяти особливу увагу. Водночас облікові дані через формування підприємствами часто необгрунтованої облікової політики в частині визначення методів, способів та процедур відображення в обліку та звітності відомостей про основні засоби є інформаційно знеціненими, що обмежує користувачів в проведенні аналітичних досліджень. Крім того, епізодичний та несистематичний підхід до проведення економічного аналізу, характерний для більшості підприємств, та недостатня кваліфікація фахівців значно знецінюють якісні параметри вихідної аналітичної інформації, що негативно позначається на дієвості управлінських рішень.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Теоретичні, організаційно-методичні та практичні аспекти формування обліково-аналітичного забезпечення управління діяльністю підприємства загалом, та основними засобами зокрема, стали об'єктом наукових досліджень вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів, зокрема: Кучеркова С.О. [38], Пуцентейло П., Гуменюк О.[51], Шарманська В.М.[60], Василішин С.І. [22] та ін.
Невирішена частина загальної проблеми. Незважаючи на значну кількість праць науковців, існує низка проблем бухгалтерського обліку основних засобів на підприємствах енергетичної галузі. Віддаючи належне науковим доробкам вчених-економістів у дослідженні бухгалтерського обліку та економічного аналізу операцій з основними засобами, необхідно відзначити, що окремі аспекти, пов'язані з організацією та методикою формування комплексу обліково-аналітичної інформації для потреб управління основними засобами підприємства залишаються недостатньо вивченими, потребують систематизації та вдосконалення.
Кваліфікаційна робота виконана відповідно до напрямку наукового дослідження кафедри «Фінансова підзвітність суб’єктів господарювання у розвитку громадянського суспільства». Номер 0118U002183.
Метою магістерської роботи є обґрунтування теоретико-практичних аспектів та розробка підходів, спрямованих на удосконалення обліково-аналітичного забезпечення управління ризиками основних засобів на прикладі підприємства енергетичного сектору ПрАТ «Рівнеобленерго».
Мета кваліфікаційної роботи досягається шляхом виконання наступних завдань:
– узагальнити існуючі теоретичні підходи до визначення сутності економічної категорії «основні засоби»;
– теоретичне узагальнення сучасних підходів до системи управління ризиками підприємств;
– дослідити ризики, що пов’язані з основними засобами енергорозподільчих підприємств;
– охарактеризувати обліково-аналітичне забезпечення управління основними засобами енергорозподільчого підприємства;
– розглянути організацію облікового процесу ПрАТ «Рівнеобленерго»;
– дослідити методику первинного, аналітичного та синтетичного обліку основних засобів;
– охарактеризувати рівень автоматизації обліку основних засобів на ПрАТ «Рівнеобленерго»;
– сформувати методику формування показників фінансової звітності, що відображають операції з основними засобами;
– запропонувати шляхи вдосконалення обліково–аналітичного забезпечення управління основними засобами;
– провести аналіз динаміки, складу і структури основних засобів ПрАТ «Рівнеобленерго»;
– проаналізувати стан та використання основних засобів;
– провести кореляційний аналіз залежності рентабельності ОЗ від середньорічної вартості основних засобів;
– навести модель управління ризиками основних засобів на ПрАТ «Рівнеобленерго»;
– узагальнити у висновках результати дослідження.
Об’єктом дослідження є господарські операції з основними засобами на енергорозподільчому підприємстві – приватному акціонерному товаристві «Рівнеобленерго». Приватне акціонерне товариство «Рівнеобленерго» – енергетична компанія України, що спеціалізується на передачі та постачанні електричної енергії на території міста Рівного та Рівненської області та є частиною енергетичного бізнесу однієї з провідних українських керуючих компаній – «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна».
Предметом дослідження є теоретичні засади і чинна практика обліково-аналітичного забезпечення управління ризиками основних засобів на підприємстві.
Інформаційною базою дослідження є МСБО, МСФЗ, міжнародні стандарти аудиту (МСА), законодавчі та нормативні акти України, Кабінету Міністрів України, офіційні статистичні дані, праці вітчизняних і зарубіжних учених, монографії, збірники наукових праць, матеріали науково–практичних конференцій, статті у фахових наукових виданнях, навчальні посібники, первинні документи, бухгалтерська і фінансова звітність ПрАТ «Рівнеобленерго».
Методи дослідження. Комплексне системне вивчення проблеми з використанням загально наукових (спостереження, порівняння, формалізація, моделювання, індукція, дедукція, аналіз, синтез, історичний та логічний підхід), економіко-математичних, облікових, аналітичних, статистичних та інших спеціальних прийомів.
Наукова новизна одержаних результатів кваліфікаційної роботи полягає в удосконаленні теоретичних, методичних та організаційних підходів до обліково-аналітичного забезпечення управління основними засобами ПрАТ «Рівнеобленерго».
У процесі виконання роботи отримано такі наукові результати:
Удосконалено
визначення складових системи управління ризиками підприємств та відповідно уточнені її завдання, що поєднують об’єкти та суб’єкти управління, його засоби та індикатори ризику;
зміст поняття обліково-аналітичного забезпечення управління основними засобами на підставі поєднання трьох його складових – облікової, аналітичної та контрольної, а також фінансової та нефінансової інформації;
Набули подальшого розвитку
класифікація ризиків, пов’язаних з основними засобами енергорозподільчих підприємств та складу обліково-аналітичного забезпечення за стадіями життєвого циклу основних засобів енергорозподільчого підприємства;
облікова складова забезпечення управління основними засобами, завдяки обґрунтуванню підходів до первинного обліку, визначення термінів експлуатації основних засобів, методів амортизації, застосування моделі переоцінки, підходів до відображення орендованих основних засобів;
організація стратегічного та ретроспективного економічного аналізу досліджуваного підприємства, що забезпечить обґрунтованість управлінських рішень на підставі поєднання різних методів аналізу.
Одержані результати можуть бути використані підприємством для покращення організації обліково-аналітичного забезпечення управління основними засобами, а також сприятимуть ефективному функціонуванню підприємства в цілому.
Кваліфікаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.
У вступі розкрито актуальність теми, визначено мету та завдання, предмет і об’єкт дослідження, а також методи та інформаційну базу, представлено коротку характеристику роботи.
У першому розділі «Обліково-аналітичне забезпечення в системі управління ризиками основних засобів енергорозподільчого підприємства» розглянуто економічний зміст основних термінів, що стосуються обраної теми.
У другому розділі «Організація та методика обліково-аналітичного забезпечення управління ризиками основних засобів на прикладі ПрАТ «Рівнеобленерго»» представлено організацію облікового процесу та досліджено методику первинного, аналітичного та синтетичного обліку основних засобів досліджуваного підприємства, а також відображення даного показника у фінансовій звітності. Визначено шляхи удосконалення вдосконалення обліково–аналітичного забезпечення управління основними засобами ПрАТ «Рівнеобленерго».
У третьому розділі наведено організаційні та методичні засади проведення аналізу структури, стану, використання основних засобів, а також проведений факторний, кореляційний та прогнозний аналіз управління ризиками основних засобів на підприємстві та запропонована модель управління ризиками основних засобів на ПрАТ «Рівнеобленерго».
Заключною частиною кваліфікаційної роботи є висновки та пропозиції, які в стислій формі дають оцінку результатів досліджень з точки зору теорії і практики їх впровадження на підприємстві.
У списку використаних джерел наведені нормативні документи, посібники, монографії, підручники, статті щодо теми дослідження.
Додатки містять бухгалтерські первинні документи, регістри аналітичного та синтетичного обліку, річну фінансову звітність.Загальний обсяг роботи складає 94 сторінки друкованого тексту, включаючи 34 таблиць та 18 рисунків. Список використаних джерел містить 72 найменування. Дипломна робота має 24 додатка.