Зразок роботи
Вступ
Обмін речовин – це один з основних проявів життя. Він полягає в біологічному окисненні органічних енерговмісних речовин із використанням виділюваної при цьому енергії для життєвих процесів. Ця енергія використовується на підтримання дихання, кровообігу, температури тіла, для здійснення скорочень м’язів під час рухів тіла, виконання роботи, різних поведінкових реакцій. У процесі окисних реакцій відбувається гідроліз складних органічних структур з виділенням енергії – дисиміляція, або катаболізм. Одночасно в організмі відбуваються протилежні процеси, що здійснюються з поглинанням енергії (синтез специфічних білків, гормонів, ліпідів та інших складних сполук із речовин, що надходять до організму з навколишнього середовища) – асиміляція, або анаболізм. Обидва процеси нерозривно пов'язані між собою через перехід енергії від одного до іншого. Процеси анаболізму та катаболізму знаходяться в стані динамічної рівноваги. У випадку переваги анаболічних процесів над катаболічними спостерігається ріст і збільшення маси організму, переважання катаболічних процесів веде до часткового розпаду клітин та їх компонентів і супроводжується виділенням енергії [1, с. 165].
Патогенетична основа порушень обміну речовин — це зміна гармонійної взаємодії речовин, що беруть участь в обміні, надлишок або недолік цих речовин, а також порушення реакцій перетворення, що призводять до накопичення проміжних. Причини порушення обміну речовин різноманітні, провідну роль серед яких грають спадковість і патології органів і систем, що регулюють обмінні процеси. Досить часто обмін речовин стає патологічним з-за ендокринних захворювань. Зміни балансу гормонів призводять до уповільнення, прискорення або інших порушень хімічних реакцій в організмі [2].
Актуальність теми. Обмін речовин і енергії є головною ознакою життя. Енергія, що вивільняється в процесі обміну речовин, необхідна для виконання роботи, росту, розвитку і забезпечення структури і функцій усіх елементів клітини. Обмін речовин (метаболізм) забезпечує відновлення постійно витрачуваних організмом речовин (вода, мінеральні речовини), органічних речовин, що розпадаються, постачає організму енергію. Правильний метаболізм – це процес, при якому всі поступаючі в організм речовини засвоюються повноцінно, а їх надлишок благополучно видаляється видільною системою. Людина в цьому випадку рідко хворіє простудними або внутрішніми захворюваннями [3].
Метою роботи є дослідження обміну речовин та енергії в організмі, процесів асиміляції і дисиміляції речовин; обміну білків, жирів, вуглеводів і водно-сольового обміну, азотистої рівноваги; обміну речовин при патології.
Підсумок
Життєві процеси організму пов'язані з постійним поглинанням речовин з навколишнього середовища і виділенням кінцевих продуктів розпаду в це середовище. Сукупність цих двох процесів складає обмін речовин. Саме обмін речовин створює те єднання, котре існує між живими організмами та навколишнім середовищем.
Обмін речовин складається з двох процесів: асиміляції, або анаболізму - пластичний обмін (засвоєння речовин та синтезу специфічних для кожної тканини сполук), і дисиміляції, або катаболізму - енергетичний обмін (ферментативного розщеплення органічних речовин та виведення з організму продуктів розпаду).
В основі обміну речовин лежить велика кількість хімічних реакцій, які відбуваються в певній послідовності і тісно пов'язані одна з одною. Ці реакції каталізуються ферментами і знаходяться під контролем нервової системи.
Обмін речовин можна умовно розділити на зовнішній обмін, який включає надходження харчових речовин в організм та видалення кінцевих продуктів розпаду, і внутрішній, який охоплює всі перетворення харчових речовин у клітинах організму.
Харчові речовини, які потрапили в організм, витрачаються на енергетичні та будівельні процеси, які протікають одночасно. При розпаді харчових речовин виділяється енергія, яка витрачається на синтез специфічних для даного організму сполук, на підтримку постійної температури тіла, проведення нервових імпульсів та ін.
Для нормального функціонування організму щоденний раціон повинен включати шість основних складових: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, воду [20].