Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Здійснюючи свою виробничо-господарську діяльність, підприємства вступають у розрахункові відносини з іншими підприємствами, організаціями і особами. Дані відносини між підприємствами, організаціями, установами, а також іншими і населенням, що зумовлені дією ринку, мають характер грошових рахунків і ґрунтуються на використанні грошей у їх функціях і коштів платежу. При цьому підприємство водночас є постачальником для одних і покупцем для інших.
Правильна організація розрахунків потребує суворого додержання фінансової дисципліни, вчасної сплати боргів по зобов’язаннях і у забезпечення своєчасного одержання коштів за реалізовану продукцію та надані послуги. Також побудова грошових розрахунків між покупцями має велике значення, оскільки забезпечує швидке завершення кругообігу оборотних коштів (коштів обігу), перехід їх з товарної форми в грошову, створює необхідні умови для безперебійної оплати придбаних товарно-матеріальних цінностей, так як основними джерелами надходження коштів є виручка від реалізації продукції, робіт і послуг.
Питання удосконалення обліку розрахунків з різними дебіторами підвищення товарності виробництва, отримання максимального прибутку, виявлення резервів, підвищення рентабельності виробництва на сьогодні є одним з найбільш актуальних питань в економіці підприємств, що визначає важливість теми, вибраної для написання дипломної роботи.
Облік розрахункових операцій є достатньо важливим на сьогодні, оскільки підприємство не є замкнутим середовищем, воно постійно взаємодіє в своїй діяльності з контрагентами (покупцями, підзвітними особами).
Чітка організація розрахунків між постачальниками та покупцями, а також іншими контрагентами має велике значення, так як здійснює безпосередній вплив на швидкість обертання обігових коштів, а своєчасність надходження грошових коштів веде до зростання рівня платоспроможності та абсолютної ліквідності будь-якого господарюючого суб’єкта.
Теоретичні та практичні аспекти управління розрахунками з покупцями і замовниками знайшли висвітлення у наукових працях вітчизняних і зарубіжних економістів: М.Д. Білика, І.О. Бланка, М.В. Грідчиної, О.Є. Ґудзь, А.М. Карбовник, Г.Г. Кірейцева, В.В. Ковальова, Г.М. Колпакової, О.І. Лучкова, С.І. Маслова, Т. Михайлової, С. Новікова, Л.І. Павлової, А.М. Поддєрьогіна, Є.Г. Рясних, В.П. Савчука, Д.Г. Сигела, О.С. Стоянової, Л. Хасан-Бека, Ван Дж. Хорна, Д. Шима та інших.
Не зменшуючи роль здійснених ними досліджень, слід відмітити наявність невирішених проблем в управлінні розрахунками з покупцями. А саме: ще й досі не запропоновано форму розрахунків, яка б забезпечувала мінімальну дебіторську заборгованість або взагалі її відсутність; не розроблено методики аналізу оцінки стану дебіторської заборгованості; недосконалою є нормативно-правова база регулювання дебіторської заборгованості. Тому виникає необхідність додаткового вивчення теоретичних і практичних проблемних питань, пов’язаних з управлінням розрахунками з дебіторами як умови ефективного формування результатів господарської діяльності.
Необхідність вирішення зазначених проблем та розробки науково-обґрунтованих пропозицій стосовно удосконалення управління розрахунками з дебіторами на підприємствах зумовила вибір теми наукового дослідження та її актуальність.
Мета і завдання дослідження. Метою дипломної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних основ і розробка науково-практичних рекомендацій, спрямованих на вдосконалення методики й організації обліку і аудиту розрахунків з різними дебіторами та аналізу їх використання як важливої передумови підвищення ефективності процесу управління на підприємстві.
Відповідно до визначеної мети можна виділити такі завдання написання дипломної роботи:
дослідження теоретичних основ здійснення розрахункових операцій підприємства з його дебіторами;
вивчення нормативно-правової бази регулювання питань предмету дослідження;
огляд літературних джерел по темі дослідження і пошук дискусійних питань щодо здійснення розрахункових операцій;
дослідження галузевої характеристики діяльності підприємства та її вплив на організацію та ведення бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту розрахунків з різними дебіторами;
розібратися в практичних аспектах організації бухгалтерського обліку розрахунків з різними дебіторами на прикладі ТОВ «Побутмеблі»;
провести аналіз розрахунків з різними дебіторами на прикладі ТОВ «Побутмеблі».
Об’єктом дослідження дипломної роботи є господарська діяльність ТОВ «Побутмеблі».
Предметом дослідження є розгляд основних аспектів організації обліку, аналізу і аудиту розрахунків з різними дебіторами ТОВ «Побутмеблі».
Основними методами дослідження є: діалектичний, абстрактно-логічний метод (уточнено економічний зміст розрахунків та їх значення для підприємств), метод індукції та дедукції (при дослідженні процесу обліку розрахунків з покупцями і замовниками та визначення основних проблем, що потребують вирішення та відповідного вдосконалення), табличний та графічний методи (використані для наочного зображення показників аналізу дебіторської заборгованості), особисті аналітичні спостереження, оцінки, накопичені в процесі практичної роботи.
Інформаційною базою дослідження є законодавчі акти України, міжнародні та національні стандарти бухгалтерського обліку, постанови Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, міжнародні стандарти аудиту, положення класиків економічної теорії, наукові праці зарубіжних і вітчизняних учених з питань обліку, аудиту та аналізу, матеріали науково-практичних конференцій, а також облікові й звітні дані підприємства.
Практичне значення одержаних результатів полягає в розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення обліку операцій підприємства з різними дебіторами. Висновки та рекомендації проведеного дослідження мають практичне значення, про що свідчить упровадження розроблених пропозицій на підприємстві ТОВ «Побутмеблі». Реалізація наведених в даній роботі пропозицій сприятиме підвищенню ефективності діяльності підприємства.
Структура і обсяг дипломної роботи. Дипломна робота складається з вступу, чотирьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Загальний обсяг дипломної роботи становить 154 сторінки друкованого тексту. Робота містить 10 рисунків, 44 таблиці. Список використаних джерел налічує 97 найменувань.