Зразок роботи
ВСТУП
Перехід до ринкової економіки вимагає від підприємств підвищення ефективності виробництва, конкурентноздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управління виробництвом, подолання безгосподарності, активізації підприємництва, ініціативи.
Як відомо, рух грошей здійснюється у двох формах: готівковій і безготівковій. Готівковий обіг – це одна із складових грошового обороту, в якій рухаються державні грошові знаки, що представляє собою сукупність платежів, здійснюваних готівкою. Він опосередковує, в основному, оборот грошових доходів населення та в меншій мірі – внутрішньогосподарський оборот.
Здійснюючи розрахунки всі підприємства зобов'язані суворо дотримуватись чинних законодавчих актів, банківських правил, вдосконалювати системи розрахункових відносин в Україні, сприяти прискоренню платежів та зміцненню розрахункової дисципліни і тому питання розрахункових відносин є досить актуальним на цьому етапі становлення національної економіки України.
Грошові кошти є важливими елементом ринкової економіки. Грошові активи зумовлюють активізацію суб'єктів господарювання до самофінансування. Вони наявні на етапах придбання товарів, виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, їх продажу і отримання виручки.
Взагалі сфера застосування готівкових коштів у більшості розвинутих країн з ринковою економікою є обмеженою. Там основна частина розрахунків і платежів (93-95%) здійснюється без використання готівки і лише незначна (5-7%) – готівкою.
Водночас у загальній грошовій системі України готівковий обіг продовжує відігравати значну роль. Економіку України в період ринкових перетворень характеризує різке зростання питомої ваги готівки в загальній грошовій масі (до 40-50%). Це пояснюється передусім різким збільшенням кількості суб’єктів господарювання, особливо в сфері торгівлі і наданні послуг. Крім того, зростання потреби в готівці пов’язане також з кризовими явищами в економіці, загостренням інфляційних процесів, намаганням багатьох суб’єктів господарювання зменшувати наявні доходи і ухилятися від сплати податків, а також певною недовірою до банківських установ та безготівкових платежів, породженою знеціненням заощаджень громадян.
Наприкінці 1997 р. всім суб’єктам господарювання було надано право здійснювати розрахунки між собою готівкою, що також вплинуло на збільшення її потреби.
Для підприємств та організацій готівкові розрахунки мають досить важливе значення, адже готівкові гроші беруть участь у щоденних господарських операціях, пов’язаних з виплатою і внесенням сум: надходженням з поточного рахунку, від реалізації готової продукції, від дебіторів; виплатою заробітної плати, видачею підзвітних сум, оплатою рахунків тощо. Важливо також зазначити, що готівкові грошові кошти вимагають витрат, пов’язаних з транспортування та охороною.
Отже, проблема організації грошових розрахунків підприємства досить актуальна в теперішніх умовах - в умовах кризи неплатежів, низької платіжної дисципліни більшої частини господарюючих суб’єктів.
Таким чином, викладене вище зумовлює актуальність дослідження курсової роботи.
Зважаючи на актуальність питань, пов’язаних з готівковими розрахунками на підприємстві, метою даної курсової роботи є дослідження організації обліку готівкових грошових коштів на конкретному підприємстві та розробка пропозицій щодо його удосконалення.
Для цього необхідно вирішити наступні завдання:
ознайомитися з теоретичною інформацією шляхом дослідження спеціальної літератури та нормативних документів;
розкрити економічну сутність грошових коштів;
дослідити організацію обліку операцій з готівковими грошовими коштами на базовому підприємстві та визначити шляхи щодо її удосконалення;
висвітлити організацію та методику проведення ревізії і контролю грошових коштів на досліджуваному підприємстві;
Предметом дослідження є організація та облік готівкових розрахунків на підприємстві .
Методологічною основою роботи є методи конкретно-історичного, формально-юридичного, порівняно-правового й логічного аналізу.