Зразок роботи
1. Організація фінансово-господарської діяльності та бухгалтерського обліку. Облікова політика підприємства
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника або уповноваженого органу відповідно до законодавства та установчих документів.
Концептуальні основи фінансового обліку необхідно враховувати при розробці облікової політики підприємства, під якою розуміють сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються у роботі бухгалтерів для правильного і неупередженого відображення даних у фінансових звітах.
ВАТ«Хмельницькгаз» самостійно визначає облікову політику підприємства, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему та форми внутрігосподарського контролю, обліку та звітності, визначає права працівників та підпису бухгалтерських документів, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків. Облікова політика затверджується наказам керівника підприємства і містить додаток в якому детально описується теорія, методологія, технологія і організація обліку.
Облікова політика визначає форми і методи бухгалтерського обліку, формується керівником та головним бухгалтером, виходячи із загальних принципів методології та організації обліку й конкретних умов діяльності підприємства.
Методологія обліку передбачає процедури отримання первинних даних, оцінки ресурсів, ведення рахунків синтетичного та аналітичного обліку, критерії розмежування основних засобів та малоцінних і швидкозношуваних предметів, порядок нарахування амортизації, визначення обсягу реалізації, доходів, фінансових результатів та інші питання.
Технологія обробки даних включає такі елементи: план рахунків бухгалтерського обліку, форми бухгалтерського обліку, послідовність проходження документів, організацію внутрішнього контролю, проведення інвентаризації майна та зобов'язань тощо.
Нормативною базою, що регулює організацію та методологію бухгалтерського обліку є:
- національні стандарти бухгалтерського обліку.
- Закон України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996-ХІУ від 16 липня 1999р.
- Закон України „Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від З квітня 1997р.
- Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22 травня 1997р.
- Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій, затверджена наказом Міністерства фінансів України №291 від листопада 1999р.
Бухгалтерський облік на даному підприємстві ведеться ручним способом, безперервно з дня реєстрації підприємства, та є належним чином організований.
Організація бухгалтерського обліку - цілеспрямована діяльність із створення та вдосконалення системи економічної інформації про всі аспекти діяльності підприємства та його господарські операції, що забезпечує прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Організація бухгалтерського обліку передбачає визначення структури бухгалтерії, централізовану і децентралізовану систему обробки даних, розробку робочих інструкцій для працівників бухгалтерії, графіків документообігу, спосіб ведення обліку, комунікаційні зв'язки бухгалтерії з іншими відділами і службами апарату управління та інші сторони функціонування бухгалтерії.
Головний бухгалтер забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних принципів бухгалтерського обліку, забезпечує складання і подання в установлені строки фінансової звітності, організовує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій, забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку.
Бухгалтерський облік здійснюється на основі таких принципів:
- двоїстості господарських фактів;
-фактичної собівартості, що передбачає оцінку активів підприємства за фактичними витратами на їх придбання;
- визнання доходів. Доходи визнаються і відображаються в обліку за методом нарахування, тобто з моменту виникнення права на них;
- розмежування доходів і витрат між періодами та узгодження доходів звітного періоду з витратами, завдяки яким одержані ці доходи;
- повноти відображення всіх господарських операцій;
- достовірного і точного подання фінансової звітності;
- обережності і передбачливості, згідно з чим передбачені потенційні збитки, сумнівна заборгованість клієнтів, знецінення активів тощо, мають бути відображені у результатах звітного періоду;
- постійності, тобто незмінності прийнятої методології відображення окремих господарських операцій та оцінки майна протягом поточного року.
Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник або уповноважений орган, який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Отже, можна зробити висновок, про те, що облікова політика дає можливість упорядкувати роботу бухгалтерії, оцінити рівень організації та методології обліку, відповідність роботи бухгалтерії встановленим нормам і правилам, передбачити раціональні методи облікового процесу.