Зміст
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ РОЗРАХУНКІВ З ПІДЗВІТНИМИ ОСОБАМИ
1.1. Сутність розрахунків з підзвітними особами
1.2. Нормативно-правове регулювання обліку розрахунків з підзвітними особами
1.3. Методологія обліку розрахунків з підзвітними особами
РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ РОЗРАХУНКІВ ПІДПРИЄМСТВА З ПІДЗВІТНИМИ ОСОБАМИ
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Документальне оформлення розрахунків з підзвітними особами
2.3. Аналітичний та синтетичний облік розрахунків з підзвітними особами
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ РОЗРАХУНКІВ З ПІДЗВІТНИМИ ОСОБАМИ
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ
Підзвітні особи – це працівники даного підприємства, які отримали грошові суми підзвіт для майбутніх витрат згідно з наказом (розпорядженням) керівника підприємства.
Службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи. Строк поїздки Україною не може перевищувати 30- ти днів, а за кордон – 60, однак існують випадки, передбачені законодавством.
Субрахунок 372 «Розрахунки з підзвітними особами» призначений для відображення операцій, пов'язаних із наданням готівки фізичним особам даного підприємства для виконання завдань під час відрядження, а також із видачею грошей на господарські потреби або закупівлю дрібним оптом матеріальних цінностей.
За дебетом рахунку в кореспонденції з рахунками грошових коштів відображається видача коштів підзвітній особі, за кредитом – списання затверджених сум на відповідні рахунки. Сальдо субрахунку може бути як дебетовим, так і кредитовим. Такі показники відображаються розгорнуто: дебетове сальдо - в складі оборотних активів, кредитове сальдо - в складі зобов'язань балансу підприємства. Аналітичний облік ведеться за кожною підзвітною особою.
Практичні засади розрахунків з підзвітними особами було розглянуто на прикладі ПАТ «Шполянський молокозавод».
На сьогоднішній день на підприємстві затверджений список осіб, які мають право отримувати готівкові кошти на господарські потреби та на відрядження.
При отриманні завдання підзвітною особою від керівника видається письмове розпорядження (при закупівлі виробничих запасів)та наказ про службове відрядження.
Під час відрядження працівник повинен зберегти всі проїзні документи – квитки, документи на перевезення багажу або іншого вантажу, інших документів, необхідних для проїзду до місця призначення відрядження.
На підприємстві-продавці підзвітній особі пред’являються цінності і оформляються документи на відвантаження цих цінностей покупцю.
Звіт про використання грошових коштів, наданих на відрядження або під звіт – документ типової форми, що подається підзвітними особами, в якому зазначаються отримані під звіт суми, фактично здійснені витрати, залишок підзвітних сум, або їх перевитрачання, розрахунок суми штрафу та сума утриманого податку за несвоєчасно повернуті витрачені кошти на відрядження або під звіт.
Вищезгадані документи підшиваються у папки разом з Звітом про використання коштів на відрядження, а суми з них відображаються в комп’ютерній програмі 1С- підприємство 8.0.
Далі за необхідності користувач може переглянути звіт про відрядження в електронному вигляді, також сформувати оборотно – сальдову відомість та оборотно – сальдову відомість за рахунком 372, картку рахунку.
Дані з оборотно – сальдової відомості в автоматичному режимі переносяться з Баланс (рядки Інша поточна дебіторська заборгованість – якщо сальдо дебетове і Інші поточні зобов’язання – якщо сальдо кредитове), в Звіті про рух грошових коштів (рядок 110 – Витрачання витрат на відрядження та 080 Інші надходження), Примітках до фінансових звітів (розділ 9 рядок 950 Інша поточна дебіторська заборгованість).
На сьогоднішній день затверджена суму добових становить 50 грн. в межах України. При відрядженнях за кордон суму добових встановлює керівник окремим наказом.
Таким чином, ведення обліку і складання звітності на підприємстві можна охарактеризувати як таке, що в цілому відповідає законодавчим і нормативним актам, але є деякі проблеми і неузгодженості.
На сьогоднішній день можна запропонувати такі шляхи удосконалення обліку розрахунків з підзвітними особами:
- оновлення наказу про працівників, які можуть отримувати кошти під звіт;
- з метою запобігання порушенням підзвітних осіб щодо невчасного подання Звіту про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, та неповернення надміру витрачених коштів, пропонується до використання розроблену Відомість оперативного обліку за розрахунками з підзвітними особами
- впровадження субрахунків 3721 «Розрахунки з підзвітними особами», 3722 «Розрахунки за відрядженнями»;
- документально визначити перелік витрат, які оплачуються з каси підзвітній особі, а які – ні;
- впровадження при розрахунка з пізвітними особами платіжних карток.
Перелік табличного і графічного матеріалу:
Таблиця 1.1 Законодавчі та нормативні регламенти обліку розрахунків з підзвітними особами
Таблиця 1.2 Розміри добових на недержавних підприємствах в 2012-2013 рр.
Рис. 2.1 Організаційна структура ПАТ «Шполянський молокозавод»
Таблиця 2.1 Основні фінансово – економічні показники діяльності ПАТ «Шполянський молокозавод» за 2010- 2012 рр.
Таблиця 2.2 Основні проведення з обліку розрахунків з підзвітними особами в межах України
Таблиця 2.3 Кореспонденція рахунків з відрядження працівника за кордон
Рис.3.1. Відомість оперативного обліку за розрахунками з підзвітними особами
Рис. 3.1 Схема обліку розрахунків з підзвітними особами