Зразок роботи
Це завдання включає розрахунок показників, побудову аналітичної таблиці, визначення відхилень, процентів, встановлення аналітичної залежності, запис у вигляді формул і визначення впливу факторних показників на результат методами факторного аналізу.
Усі показники, що характеризують різні аспекти господарської діяльності, впливають один на один. Ті, що впливають, мають назву факторних, залежні – результативних, причому їх роль у різних взаємозв‘язках може змінюватись.
Результативними показниками є випуск продукції, обсяг реалізації, прибуток, рентабельність. На них впливають інші – потужність підприємства, кількість днів роботи, продуктивність праці, фондовіддача, ціна, собівартість та інші факторні показники.
Встановивши характер впливу факторних показників на результат за допомогою формули залежності, можна застосувати методи факторного аналізу (ланцюгові підстановки, метод абсолютних різниць, індексний). В контрольній роботі рекомендується проаналізувати зміну обсягу випуску продукції (в тис.грн) від зміни факторів:
• добової потужності, коефіцієнту її використання, числа днів
роботи, оптової ціни;
• зміни вартості основних засобів і фондовіддачі;
• зміни чисельності працівників і продуктивності праці.
Першу модель доцільно обчислити за допомогою способу ланцюгових підстановок, а другу і третю - способом абсолютних різниць.
Результати діяльності оцінюють порівнянням цифрових даних за звітний (вибраний для аналізу) період з даними за минулий (попередній, базовий) або з даними за бізнес-планом, державними замовленнями, розрахунковими, нормативними значеннями.
Порівняння дає відхилення в абсолютному значенні із знаком (+) – перевиконання плану, зростання, перевищення досягнутого рівня, чи перевитрати ресурсів, надлишок їх тощо або із знаком (-) – недовиконання, спад, зниження, нестача тощо.
Відхилення вже дають змогу зробити попередні висновки, але слід розрахувати ще відсоткові результати (% виконання плану, темпи зростання чи спаду).
При цьому будують аналітичні таблиці порівняльного чи статистичного характеру.
Порівняльний аналіз
Виконаємо порівняльний аналіз показників, при цьому визначимо відносне та аболютне відхилення, результати наведено в таблиці 2.
Абсолютне відхилення показує абсолютну величину зміни рівня ряду динаміки за певний час.
Відносне відхилення - це відношення абсолютного відхилення до відповідного рівня ряду динаміки у відсотках: