Зразок роботи
ВСТУП
Обов'язковою умовою здійснення господарської діяльності будь-якого підприємства є забезпечення, поряд з оборотними і трудовими ресурсами, необхідними основними засобами.
Основні засоби є основою господарської діяльності підприємства, одним з ключових елементів процесу виробництва продукції, це один з найважливіших об'єктів обліку та звітності, що характеризує загальний майновий стан підприємства, його економічний потенціал та інвестиційну привабливість. Поінформованість про наявність основних засобів та постійний контроль за їх ефективним використанням мають велике значення для управління виробничою діяльністю кожного підприємства.
Раціональне і водночас ефективне використання основних засобів підприємств у ринкових умовах потребує організації бухгалтерського обліку цих активів на якісно новій основі з урахуванням міжнародних принципів обліку та звітності.
Розвиток ринкової економіки зумовлює постійні зміни у законодавстві, прийняття нових стандартів обліку на міжнародній основі, що повсякчас змінюють та доповнюють вимоги до обліку основних засобів. Яскравим прикладом цього є затвердження Положень (стандартів) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи утримувані для продажу, та припинена діяльність», 28 «Зменшення корисності активів», 31 «Фінансові витрати», 32 «Інвестиційна нерухомість», яке безпосередньо пов'язане з обліковим забезпеченням використання основних засобів, а саме інвестиційної нерухомості. В бухгалтерському обліку з'являються нові об'єкти основних засобів, що потребують запровадження адекватних методів їх оцінки та відображення на рахунках (земля, капітальні витрати на поліпшення земель).
На практиці все частіше виникають питання пов'язані з відображенням в обліку специфічних операцій з залученням основних засобів — передача їх у фінансовий та оперативний лізинг, оформлення в якості застави, інвестування до складу статутного капіталу новоствореного чи діючого підприємства.
Стан та використання основних засобів – один із найважливіших аспектів аналітичної роботи, так як саме вони є матеріальним втіленням науково-технічного прогресу – головного фактору підвищення ефективності будь-якого виробництва. Ефективне використання основних засобів сприяє прискоренню оборотності оборотних засобів. Чим краще експлуатуються основні засоби, тим швидше оборотні засоби проходять фазу виробництва і тим менше потреба в їх прирості.
Основні засоби є одним із трудомістких об'єктів бухгалтерського обліку, що обумовлено, насамперед, складністю їхньої структури та різноманіттям облікових задач. У бухгалтерському обліку основних засобів виникають питання, пов’язані з їхнім визнанням, оцінкою, порядком нарахування амортизації, які є дуже важливими.
Дослідження проблем обліку і аналізу основних засобів в умовах економічної кризи набувають особливої уваги, що в основному впливає на процес аудиту, особливості його здійснення та підбиття підсумків, так як роль основних засобів дуже важлива на кожному підприємстві, а їх аудит є значним етапом перевірки звітності підприємства.
Певний вклад у вирішення та розробку теоретичних та практичних положень бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту основних засобів внесли відомі науковці: І.А. Бігдан, С.Ф. Голов, В.М. Диба, С.Я. Зубілевич, В.М. Жук, Л.М. Котенко, В.В. Сопко, Н.М. Ткаченко, А.Д. Шеремет та інші. В той же час, не дивлячись на пильну увагу, яка приділяється даним об'єктам, є питання у теорії та методології їхнього обліку, які ще недостатньо вивчені та потребуть більш досконалого дослідження.
Метою дипломної роботи є аналіз стану організації обліку, аналізу і аудиту основних засобів на промисловому підприємстві, виявлення недоліків в організації облікового, аналітичного процесів і проведення аудиту основних засобів; розробка пропозицій з раціоналізації та підвищення ефективності обліково-аналітичної системи на підприємстві.
У відповідності до мети визначені наступні основні задачі дипломної роботи:
дослідити економічну сутність основних засобів;
проаналізувати нормативно-праве забезпечення обліку і аудиту основних засобів;
вивчити міжнародний досвід організації обліку і аудиту основних засобів;
з’ясувати роль, завдання, принципи організації обліку основних засобів на промисловому підприємстві;
проаналізувати стан організаційного забезпечення обліку основних засобів на промисловому підприємстві;
проаналізувати стан організації охорони праці на підприємстві;
дослідити стан кадрового забезпечення та організацію праці облікового персоналу з обліку основних засобів;
ознайомитися з організацією первинного обліку основних засобів на промисловому підприємстві;
ознайомитися з організацією поточного обліку основних засобів на промисловому підприємстві;
ознайомитися з організацією підсумкового обліку основних засобів на промисловому підприємстві;
проаналізувати організаційне, технічне і програмне забезпечення обліку грошових коштів на підприємстві;
з’ясувати стан організації аналізу основних засобів на промисловому підприємстві;
провести аналіз основних засобів на промисловому підприємстві за обраною методикою;
оцінити резерви ефективного використання основних засобів та підвищення якості послуг промислового підприємства;
з’ясувати стан організації аудиту основних засобів на промисловому підприємстві.
Об'єктом дослідження є стан організації обліку, аналізу і аудиту основних засобів в Публічному акціонерному товаристві «Світло шахтаря», м. Харків.
Предметом дослідження є сукупність організаційних, методичних, технічних прийомів організації обліку, аналізу і аудиту основних засобів в Публічному акціонерному товаристві «Світло шахтаря».
Матеріалами для виконання дипломної роботи слугували дані первинного бухгалтерського обліку і звітності за 2013-2014 рр. ПАТ «ХМЗ «Світло шахтаря», Наказ про облікову політику, Положення про бухгалтерію, Посадові інструкції, а також матеріали звіту з виробничої практики.
Товариство є одним із найстаріших машинобудівних підприємств, що спеціалізується на виготовленні скребкових забійних конвеєрів, перевантажувачів і головних світильників по індивідуальних замовленнях шахт з урахуванням гірно-геологічних умов роботи. ПАТ «ХМЗ «Світло шахтаря» є провідним у вітчизняному вугільному конвейєробудівництві та одним із найстаріших машинобудівних підприємств вугільної галузі.
Основними видами діяльності ПАТ «ХМЗ «Світло шахтаря» є :
- виробництво машин та устаткування для добувної промисловості й будівництва;
- дослідження і розробки в галузі технічних наук;
- монтаж машин та устаткування для добувної промисловості й будівництва.
У 2014 році заводу виповнилося 123 роки. У 1994 році завод був перетворений, одним з перших у вугільній галузі, в акціонерне товариство, що не має державної частки власності, шляхом приватизації майна державного підприємства - заводу «Світло шахтаря».
Вiдповiдно до статуту вищим органом товариства є загальнi збори акцiонерiв. Наглядова рада є органом товариства, який представляє iнтереси акцiонерiв у перiод мiж проведенням загальних зборiв i в межах своєї компетенцiї здiйснює нагляд за дiяльнiстю виконавчого органу товариства, за управлiнням майном товариства та здiйснює захист прав акцiонерiв. Правлiння є виконавчим органом товариства, який здiйснює керiвництво його поточною дiяльнiстю. Ревiзiйна комiсiя здiйснює контроль за фiнансово-господарською дiяльнiстю виконавчого органу товариства.
Чисельність персоналу у 2014 р. становить 2719 осіб.
Бухгалтерія у підприємстві виступає як самостійний структурний підрозділ апарату управління, який здійснює бухгалтерський облік господарської діяльності підприємства. У ПАТ «ХМЗ Світло шахтаря» діє централізована бухгалтерія, з лінійно-штабним типом побудови, яка налічує 9 осіб. У 2012 р. ПАТ «ХМЗ «Світло шахтаря» було придбано програмний продукт «1С- Бухгалтерія 8.2 для України», який відповідно налагоджено під особливості роботи досліджуваного підприємства. Однак програму почали використовувати лише з 2013 р., проте не у повній мірі.
Реорганiзацiї товариства не передбачається. Дочiрнiх пiдприємств, фiлiй та представництв не має. В органiзацiйнiй структурi підпрємства у вiдповiдностi з попереднiм звiтним перiодом змiн не було.
При виконанні дипломної роботи опрацьовано Закони України, накази Кабінету Міністрів України та інші нормативні документи з питань організації обліку основних засобів, періодичні видання, що стосуються даної теми роботи, наукові видання як вітчизняних, так і закордонних вчених, в області бухгалтерського обліку обслуговування виробництва, менеджменту, аналізу господарської діяльності підприємства, ПС(Б)О, МСБО.