Зразок роботи
В ході написання курсової роботи було розкрито сутність та функції грошей і сучасний стан грошової системи України.
За результатами проведеного дослідження можна зробити наступні висновки:
1. Гроші не були придумані людством і не є продуктом творення держави, а з’явилися стихійно як результат еволюційного розвитку товарного виробництва й обміну. Тому гроші не можна вольовим способом відмінити там, де для їх існування є об’єктивні передумови, як і не можна запровадити там, де таких передумов немає. Разом з тим держави активно впливають на форму грошей, з тим щоб надати їм тих ознак, які роблять гроші найбільш адекватними потребам ринку.
2. Гроші за своєю сутністю є особливим товаром, що має властивості загального еквівалента – здатність обмінюватися на будь-який інший товар, загальну споживну вартість замість специфічної, властивої звичайним товарам, є безпосереднім носієм абстрактної цінності і суспільного багатства.
3. Вартість грошей як загального еквівалента формується безпосередньо в обігу внаслідок обміну певної маси реальних цінностей на певну масу грошей. У результаті такого обміну кожна грошова одиниця стає для її власника носієм тієї маси вартості, яку він відчужив в обмін на свої грошові доходи. Зміна такої вартості грошей спричинюється передусім зміною фізичного обсягу реальних благ, що надходять у сферу реалізації, і маси грошей, що обслуговує цю сферу. Перший із цих факторів впливає на вартість грошей прямо пропорційно, а другий – обернено пропорційно.
4. Гроші в сучасній ринковій економіці виконують п’ять класичних функцій: міри вартості, засобу обігу, засобу платежу, засобу нагромадження вартості, світових грошей. У функції міри вартості гроші забезпечують визначення вартості товарів через форму ціни. У функції засобу обігу гроші обслуговують реалізацію товарів з негайним поверненням власникові еквівалентної вартості. У функції засобу платежу гроші обслуговують погашення боргових зобов’язань, що виникають у процесі розподілу та реалізації вартості національного продукту. У функції світових грошей гроші обслуговують рух вартості по каналах світового ринку – її вимірювання, розподіл, реалізацію і нагромадження.
5. Виділяють такі сучасні функції грошей: збереження вартості, оборотності, інформаційну функцію, стимулюючу, статусну, історико – культурологічну, регулятивно – поведінкову, конфліктогенну та моральну.
Усі наведені функції грошей є проявом єдиної сутності грошей як загального еквівалента товарів та послуг, перебувають в тісному зв’язку та єдності.
7. 2015 рік відзначився складною економічною ситуацією в країні. Так, реальний ВВП скоротився на 6,8%, експорт товарів – на 15,0%, дефіцит зведеного платіжного балансу сягнув 13,3 млрд. дол. США, а золотовалютні резерви знизилися до критично низького рівня –7,5 млрд. дол. США. Скорочення експорту супроводжувалось падінням інвестиційної привабливості країни в умовах зростаючої невизначеності та високих політико-економічних ризиків і відпливу капіталу. Спостерігалося суттєве погіршення ринкових очікувань з одночасним підвищенням попиту на іноземну валюту, збільшенням її дефіциту та надмірною волатильністю обмінного курсу гривні. Так, чистий попит на безготівкову іноземну валюту в 2015 році становив майже 10 млрд. дол. США в еквіваленті, а гривня відносно долара США за офіційним курсом послабила свої позиції на 97,3%. Зниження обмінного курсу гривні негативно вплинуло на динаміку базового індексу споживчих цін.
Протягом 2015 року спостерігався відплив депозитів, збільшення попиту на ресурси та стриманий характер кредитування. Водночас курсова переоцінка активів та зобов’язань банків через зниження курсу гривні до основних іноземних валют зумовила збільшення основних показників грошово-кредитного ринку. За підсумками 2015 року депозити резидентів у гривневому еквіваленті збільшилися на 0,8%, грошовий агрегат М3 збільшився на 5,3%, грошова база збільшилася на 8,5%, внутрішній кредит збільшився на 25,4%. Загальний обсяг банкнот і монет станом на 01.01.2016 р. збільшився до 304,8 млрд. грн. порівняно з відповідним періодом 2015 року. Середня вартість нових кредитів (буз урахування овердрафту) наданих клієнтам у 2015 році зросла до 14,4% річних.
Таким чином, протягом 2015 року внаслідок впливу екзогенних факторів, а також недостатньо виважених дій Національного банку у сфері монетарного, валютного, банківського регулювання і нагляду було значною мірою порушено функціонування ключових елементів ринкової інфраструктури – кредитного міжбанківського та валютного ринків. Це створило суттєві інституційні ризики і потребує невідкладних заходів щодо відновлення повноцінної роботи зазначених ринків як необхідних ланок трансмісійного механізму монетарної політики та забезпечення валютної і цінової стабільності.
В цілому мета роботи досягнута, поставлені завдання виконано.