Зразок роботи
Актуальність теми. Сучасний стан регіонального розвитку країни характеризується дедалі більшою концентрацією економічної активності на рівні великих міст, значними диспропорціями в розвитку територій, наявністю неефективної системи державного управління регіональним розвитком та непрозорого механізму його фінансового забезпечення, обмеженістю ресурсів, застарілими механізмами взаємовідносин центру з регіонами та регіонів між собою. Доцільним буде дослідити місце та роль органів місцевого самоврядування в організаційній структурі системи управління розвитком регіону, Важливим є те, що діяльність органів місцевого самоврядування є однією з форм та можливостей безпосередньої участі громадян у вирішенні найважливіших питань, що стосується території на якій вони проживають.
Місцеве самоврядування як вияв демократичних засад управління місцевим розвитком на сучасному етапі державотворення реалізується через децентралізацію владних повноважень і ще більше зміцнення владної та інституційної спроможності територіальних громад.
Розв’язання проблем на макроекономічному рівні може бути ефективним лише при всебічній підтримці й активному сприянні заходам на мікроекономічному рівні в рамках здійснення виваженої регіональної політики. Перелік завдань, які сьогодні повинні вирішувати регіональні органи управління є достатньо широким, це: забезпечення оптимального функціонування і розвитку господарства регіону; створення умов для підвищення рівня і якості життя населення територій; формування фінансових ресурсів (у вигляді доходів бюджету), необхідних для реалізації державних і регіональних управлінських структур; розвиток соціальної сфери, необхідної для життєдіяльності населення даної території; охорона навколишнього середовища як єдиного джерела проживання тощо. Реалізація цих завдань неможлива без створення адекватної системи управління на регіональному рівні. Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на сучасному етапі встановлює нові пріоритети для реалізації потенціалу кожного з регіонів країни, умов їх стійкого розвитку на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади.
Дослідженню різних аспектів державного управління територіальним розвитком присвячені праці вітчизняних учених: В. Авер’янова, С. Бандури, В. Бакуменка, В. Вакуленка, І. Грицяка, М. Долішніго, Т. Іванової, В. Колтун, В. Куйбіди, О. Лебединської, В. Мамонової, Ю. Шарова та ін. Окремі положення щодо проблеми державного управління регіональним розвитком висвітлювали у своїх наукових працях такі вітчизняні вчені і практики, як О. Берданова, М. Бутко, О. Васильєва, І. Дегтярьова, О. Дьомін, В. Керецман, М. Лендьєл, В. Лісничий, О. Радченко, А. Сергунін та ін.
Об’єктом дослідження є процес становлення та розвитку місцевого самоврядування в управлінні регіональним розвитком.
Предмет дослідження – теоретико-методологічні, прикладні засади та проблеми регулювання органів місцевого самоврядування в управлінні регіональним розвитком.
Метою курсової роботи є обґрунтування теоретичних та науково-прикладних засад організації місцевого самоврядування в умовах децентралізації влади в України у контексті порівняльного аналізу з європейським досвідом його організації. Відповідно до поставленої мети у магістерській роботі сформульовано основні завдання:
- дослідити державну регіональну політику та управління регіональним розвитком;
- обгрунтувати функції місцевого самоврядування;
- надати характеристику місцевим органам влади в системі регіонального управління;
- дослідити утворення об’єднаних територіальних громад та їх вплив на розвиток регіону;
- здійснити аналіз основних показників діяльності органів місцевого самоврядування в Україні.