Зразок роботи
Дійсні норми встановлюють методику розрахунку концентрацій в атмосферному повітрі шкідливих речовин, які містяться у викидах підприємств. Норм повинні дотримуватись при проектуванні підприємств, а також при нормуванні викидів у атмосферу підприємств, які діють, та тих, які реконструюють.
Норми призначені для розрахунку концентрацій в двометровому шарі над поверхнею землі, а також вертикального розподілення концентрацій.
Ступінь небезпечності забруднення атмосферного повітря характеризується найбільшим розрахованим значенням концентрації, відповідним несприятливим метеорологічним умовам, в тому числі небезпечною швидкістю вітру. Норми не розповсюджуються на розрахунок концентрацій на дальніх (більше 100 км) відстанях від джерел викиду.
У залежності від висоти Н жерла джерела викиду шкідливої речовини над рівнем земної поверхні вказане джерело відноситься до одного з наступних чотирьох класів:
– високі джерела, Н ≥ 50 м;
– джерела середньої висоти, Н від 10 м до 50 м;
– низькі джерела, Н від 2 м до 10 м;
– наземні джерела, Н ≤ 2 м.
Для джерел усіх вказаних класів в розрахункових формулах довжина (висота) виражена в метрах, час – в секундах, маса шкідливих речовин – в грамах, їх концентрація в атмосферному повітрі – в міліграмах на кубічний метр, концентрація на виході з джерела – в грамах на кубічний метр.
При одночасній сумісній присутності в атмосферному повітрі кількох (n)
шкідливих речовин, які мають, у відповідності з переліком, затвердженим Мінздравом, сумації шкідливої дії, для кожної групи вказаних речовин однонаправленої шкідливої дії розраховується безрозмірна сумарна концентрація q або значення концентрацій n шкідливих речовин, що володіють сумацією шкідливої дії, приводяться умовно до значення концентрації с однієї з них. Безрозмірна концентрація q визначається за формулою:
q= , (1.1.1)
де , , …, (мг/м ) – розрахункові концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі в одній і тій самій точці місцевості;
ГДК , ГДК , …ГДК (мг/м ) – відповідні максимальні разові гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі.
Наведена концентрація с розраховується за формулою:
с= (1.1.2)
де – концентрація речовини до якого здійснюється приведення;
ГДК – його ГДК;
і ГДК … ГДК – концентрації та ГДК інших речовин, які входять в групу сумації, що розглядається.
Розрахунок концентрації шкідливих речовин, які повністю або частково зазнають хімічних перетворень (трансформацію) в більш шкідливі речовини, проводиться за кожною вихідною і утвореною речовиною окремо. При цьому потужність джерел для кожної речовини встановлюється з урахуванням максимально можливої трансформації вихідних речовин у більш токсичні. Ступінь вказаної трансформації встановлюється згідно з Держкомгідрометом.
1.2 Розрахунок забруднення атмосфери викидами одиночного джерела
Максимальне значення приземної концентрації шкідливої речовини с (мг/м ) при викиді газоповітряної суміші (ГПС) з одиночного точкового джерела з круглим перерізом жерла досягається за несприятливих метеорологічних умов на відстані (м) від джерела і визначається за формулою:
, (1.2.1)
де А – коефіцієнт, який залежить від температурної стратифікації атмосфери (для України приймається таким, що дорівнює 200);
М (г/с) – маса шкідливої речовини, яка викидається в атмосферу за одиницю часу;
F – безрозмірний коефіцієнт, який враховує швидкість осідання шкідливих речовин в атмосферному повітрі;
m i n – коефіцієнти, які враховують умови виходу газоповітряної суміші з жерла джерела викиду;
Н (м) – висота джерела викиду над рівнем землі (для наземних джерел при розрахунках приймається Н = 2 м);
– безрозмірний коефіцієнт, який враховує вплив рельєфу місцевості, у разі рівної чи слабо пересіченої місцевості з перепадом висот не перевищуючих 50 м на 1 км, =1;
Т ( С) – різниця між температурою яка викидається газоповітряної суміші і температурою навколишнього атмосферного повітря ;
V (м /с) – витрата газоповітряної суміші, яка визначається за формулою:
, (1.2.2)
де D (м) – діаметр жерла джерела викиду;
(м/с) – середня швидкість виходу газоповітряної суміші з жерла джерела викиду.
Значення коефіцієнта А, що відповідає несприятливим метеорологічним умовам, при яких концентрація шкідливих речовин в атмосферному повітрі максимальна, приймається рівною: 200 – для України (для розташованих на Україні джерел висотою менш 200 м у зоні від 50˚ до 52˚сх.ш. – 180, а південніше 50˚сх.ш. – 200).
Значення потужності викиду М (г/с) і витрати ГПС V (м /с) при проектуванні підприємства визначають розрахунком в технологічній частині проекту чи приймаються у відповідності з діючими для даного підприємства нормативами. В розрахунку приймаються співвідношення М і V , які реально мають місце на протязі року при встановлених умовах експлуатації підприємства, при яких досягається максимальне значення с .
При визначенні значення Т ( С) необхідно приймати температуру навколишнього атмосферного повітря Т ( С), рівної середній максимальній температурі зовнішнього повітря найгарячішого місяця року за СНіП 2.01.01 – 82, а температуру ГПС за діючими для даного підприємства технологічними нормативами.