Зразок роботи
ВСТУП
Сучасне місто – це потужна система, яка змінює всі компоненти довкілля: рельєф; повітря; водну систему; ґрунт; клімат; рослинний і тваринний світ. У містах порівняно з приміськими зонами змінені термічне, електричне, магнітне, гравітаційне поля Землі, спостерігаються різноманітні явища в земній корі: просідання ґрунту, селі, зсуви, зміна рівня ґрунтових вод.
Велике місто – це окрема соціотехноекосистема, яка не є стійкою та саморегульованою щодо колообігу хімічних елементів та енергії і «працює» на споживанні природних ресурсів. Міська екологічна система включає: природні компоненти (повітряне, водне, ґрунтове і геологічне середовище, рослини та тварини); штучні компоненти, куди входять технічне середовище (житло, підприємства, транспорт, комунікації, відходи) та духовно-культурні цінності; населення.
Об’єктом дослідження є місто Київ.
Предметом дослідження є вивчення міста як екологічної системи; аналіз чинників, тенденцій та наслідків урбанізації.
Мета курсової роботи – надати загальні дані про сучасний стан міста Києва, навести дані про стан атмосферного повітря, водних ресурсів, загальний стан середовища міста тощо.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити такі завдання:
надати характеристику еколого-географічному профілю міста;
дослідити природну підсистему урбогеосоціосистеми;
вивчити історію міста;
дослідити сучасний стан міста.
Методи дослідження. У процесі дослідження використано сукупність загальних і спеціальних методів, які відповідають меті й завданням наукового дослідження: гносеологічний аналіз – для теоретико-методологічного та порівняльного аналізу джерел при визначенні сутнісних характеристик ключових понять дослідження.
1. ЕКОЛОГО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ПРОФІЛЬ
1.1 Географічні координати центру (широта, довгота)
Київ – столиця та найбільше місто України, одне з найбільших і найстаріших міст Європи. Географічні координати: північна широта – 50° 26'; східна довгота – 30° 34'; середня висота над рівнем моря – 105 м.
1.2. Континент, країна, положення на території країни
Місто Київ розташовано в центрі східної Європи. Київ розташований на Дніпрі, в його середній течії, нижче впадіння лівої притоки – Десни. Своєрідність і різноманітність природних умов Києва пов'язані з його положенням в межах фізико-географічних лісостепової зони та зони мішаних лісів [2].
1.3. Природна зона
Північна частина міста розташована на Поліській низовині, південно-західна (правобережна) – на Придніпровській височині, південно-східна (лівобережна) – на Придніпровській низовині. Поверхня правобережної частини міста – підвищена платоподібна лісова рівнина, розчленована ярами та балками, долинами невеликих річок. Лівобережна – низовинна алювіальна рівнина. Характерні форми рельєфу правобережжя – гори-останці, зокрема: Старокиївська, Печерська, Щекавиця, Хоревиця, Замкова, Звіренецька, Чорна, Черепанова, Батиєва, а також яри: Бабин, Смородинський, Кмитів, Протасів, Цимбалів та інші. Перевищення відносних висот на правобережжі досягає 100-105 м. Лівобережна частина Києва – східчасто-терасована, слаборозчленована рівнина з перевищенням відносних висот до 35 м [3].
1.4. Адміністративний статус міста
Київ – столиця України, центр Київської області та Києво-Святошинського району, вузол залізничних, автомобільних, повітряних і річкових шляхів. Поділяється на 14 міських районів: Ватутінський, Дарницький, Дніпровський, Жовтневий, Залізничний, Ленінградський, Старокиївський, Мінський, Московський, Печерський, Подільський, Радянський, Харківський, Шевченківський [2].
1.5. Сучасна площа міста
Площа міста становить 835,6 км2, Забудовані землі міста – 37,0 тис. га або 44,3 % [3].
1.6. Сучасна чисельність населення
Київ – найбільше місто в Україні за кількістю жителів, станом на 1 квітня 2021 року наявне населення становить 2958669 тис. (майже 7 % населення України). Детальна чисельність населення по районам м. Києва наведена в табл. .1.1.