Зміст
Тема: Відповідсти на питання на всі предмети (економічні дисципліни)
Білети
Економічна теорія: предмет та метод дослідження
Предмет економічної теорії, його трактування різними науковими школами. Мікро та макроекономіка як насіяна економічної теорії.
Закони і категорії економічної теорії.
Функції економічної теорії. Економічна теорія як наукова основа економічної політики держави.
Економічні потреби і економічні блага. Обмеженість ресурсів. Економічний вибір. Межа виробничих можливостей економіки. Альтернативні витрати.
Раціональна поведінка. Права власності. Кругообіг благ. Потоки та запаси.
Економічна система. Типи економічних систем. Традиційна, командна, ринкова, змішана економіка: порівняльний аналіз.
Ринок: структура та механізм функціонування
Структура ринку. Види ринків.
Роль держави в ринковій економіці. Зовнішні ефекти ринку. Колективні та індивідуальні блага. Особливості формування ринкових відносин в Україні.
Інфраструктура ринку та її основні елементи.
Теорія вартості і ціни: еволюція та сучасне трактування. Функції ціни в ринковій економіці.
Взаємодія попиту і пропозиції. Механізм встановлення рівноважної ціни та рівноважного обсягу виробництва.
Попит та величина попиту. Пропозиція та величина пропозиції. Ринкова рівновага. Рівноважна ціна. Конкуренція продавців та покупців.
Державне регулювання цін: субсидії, державні закупівлі, квотування, підтримка доходів, оподаткування. Еластичність попиту за ціною. Еластичність попиту за доходами. Фактори еластичності попиту.
Класифікація ринкових структур та типів господарської поведінки ринкових суб'єктів. Конкуренція та ринкова влада. Ринок досконалої конкуренції. Ознаки та умови досконалої конкуренції. Чиста конкуренція та ефективність.
Олігополія в ринковій економіці. Монополістична конкуренція як особлива модель ринкової структури. Нецінова конкуренція. Диференціація продукту. Монополістична конкуренція та ефективність.
Чиста монополія. Фактор монопольної влади. Неефективність розподілу ресурсів при монополії. Зміни монопольної влади. Цінова дискримінація. Монополії та науково-технічний прогрес.
Чиста монополія, її основні риси. Визначення цін та обсягів виробництва монополістом.
Економічні наслідки монополізму. Антимонопольне законодавство.
Теорія і практика діяльності фірми
Підприємництво, його зміст, принципи функціонування. Форми підприємницької діяльності. Акціонерний капітал у функціонування ринку. Цінні папери та їх види.
Економічна природа підприємств, принципи та особливості створення підприємства. Класифікація підприємств. Діяльність комерційних та некомерційних організацій, їх роль в сучасній економіці. Управління діяльністю підприємств.
Матеріально-технічна база підприємств. Поняття, структура виробничих фондів підприємства. Основні фонди та показники їх використання. Амортизація основних фондів. Норма амортизації. Методи амортизації. Поняття та структура оборотних фондів, показники їх використання. Основні напрямки економії матеріальних ресурсів. Нематеріальні ресурси та активи, їх застосування в сучасній економіці. Види нематеріальних ресурсів.
Патенти, ліцензії, їх значення для використання нематеріальних ресурсів.
Витрати виробництва. Склад та класифікація витрат. Формування витрат підприємства. Прибуток та його розподіл. Показники соціально-економічної ефективності функціонування підприємства. Продуктивність праці та її визначення. Фактори та показники зниження витрат виробництва. Рентабельність продукції та послуг. Планування та бізнес-планування діяльності підприємств.
Ринки факторів виробництва та формування доходів
Ринки факторів виробництва: землі, капіталу, праці. Необхідність вивчення попиту та цін на ресурси.
Види доходів в ринковій економіці. Трудові доходи та доходи від власності. Розподіл доходів та проблема соціальної справедливості.
Ринок праці і його формування в Україні. Економічна сутність трудових ресурсів та ефективність їх використання. Зайнятість населення і безробіття. Безробіття: причини, показники та форми.
Заробітна плата, її форми та системи. Принципи організації оплати праці на підприємстві. Форми та системи заробітної плати. Основна і додаткова заробітна плата. Тарифна система оплати праці, регулювання заробітної плати.
Законодавство України про оплату праці. Оплата та її удосконалення в галузях соціально-культурної сфери.
Економічна рента як вид доходу. Рента та податок на землю.
Ціна землі. Форми господарювання у сільськогосподарському виробництві при переході до ринку.
Макроекономічні проблеми розвитку національної економіки
Основні проблеми макроекономічного розвитку, національна економіка як продукт історичного розвитку та основні проблеми її функціонування. Складові національної економіки. Місце соціально-культурної сфери в ринковій економіці. Система Національних Рахунків та її значення в макроекономічному аналізі. Основні макооекономічні
(токазники - ВВП та ВНП, їх структура, натуральний і вартісний склад. Обчислення чистого національного продукту, національного доходу, особистого доходу і доходу кінцевого використання.
Циклічність економічного розвитку, його особливості в сучасних умовах. Поняття економічного зростання. Показники економічного зростання та їх динаміка. Фактори, що визначають економічного зростання. Типи економічного зростання. Економічне зростання та крива виробничих можливостей. Роль інвестицій у забезпеченні економічного зростання. Фактори, що визначають їх обсяг. Ефект мультиплікатора.
Економічне зростання і економічний розвиток. Значення економічного зростання його позитивні і негативні наслідки. Фактори, що обмежують економічне зростання. Проблеми державного регулювання економічного зростання.
Стійкий економічний розвиток. Екологічні обмеження економічного зростання.
Економічний розвиток України. Структурні зрушення. Пріоритетні напрямки розвитку економіки. Зростання ролі соціально-культурної сфери в економічному розвитку.
Інтеграційні процеси у світовій економіці. Інтеграційний потенціал економіки України. Проблеми інтеграції України у світовий економічний простір.
Роль та функції держави в економіці. Методи державного регулювання економіки. Роль державного економічного регулювання в інтерпретації різних наукових шкіл (неокенсіанство, монетаризм, теорія раціональних очікувань).
Методи та інструменти державного регулювання економіки. Економічна політика та її цільова функція. Типи економічної політики. Політика регулювання зайнятості. • Антиінфляційна політика держави. Державна політика стимулювання економічного зростання та прогресивних структурних зрушень в економіці.
Теорія фінансів
Сутність фінансів як економічної категорії. Об'єкти і суб'єкти фінансових відносин. Склад фінансів. Функції фінансів і практичні механізми їх реалізації. Основні види фінансування закладів культури і мистецтва.
Державний бюджет, його функції та структура. Бюджетний дефіцит, шляхи його подолання. Бюджетний дефіцит та державний борг. - Л^,
Законодавча база організації фінансування через єдиний казначейський рахунок. Схема відкриття і фінансування єдиного казначейського рахунку. Структурна побудова органів Державного казначейства. Механізм здійснення розрахунків через єдиний казначейський рахунок.
\\\ Сутність, функції та види податків. Принципи оподаткування. Податкова система України, вплив державних видатків та оподаткування на випуск продукції. Дискреційна та недискреційна фіскальна політика. Автоматичні (вмонтовані) стабілізатори. Ефективність фіскальної політики.
(І Гроші: історична еволюція їх форм та функцій. Закон грошового обігу. Ринок грошей. Основні компоненти грошової пропозиції. Сучасні форми грошей. Грошова система та її елементи. Особливості грошової системи України. Інфляція, її сутність та типи. Особливості інфляційних процесів в Україні.
Кредитна система та її функції, форми кредиту. Банківської система та її рівні. Центральний банк та його функції. Економічні функції комерційних банків, банківської система в Україні.
Кредитно-грошове регулювання економіки та його макроекономічне значення. Роль центрального банку в здійсненні кредитно-грошового регулювання. Інструменти кредитно-грошового регулювання: дисконтна політика, операції на відкритому ринку цінних паперів, регулювання резервів, селективне регулювання кредиту. Мультиплікатор грошей.
Менеджмент: сутність і методи
Менеджмент як система наукових знань. Функції менеджменту. Цикл менеджменту. Менеджери в організації. Ознаки діяльності менеджера. Сфери менеджменту. Рівні менеджменту. Ролі менеджера в організації: міжособові, інформаційні; пов'язані з прийняттям рішень.
Напрямки еволюції управлінської думки. Класична теорія менеджменту: Школа наукового управління; адміністративна школа управління. Неокласична теорія менеджменту: школа поведінки та школа людських стосунків. Кількісна теорія менеджменту. Інтегровані підходи до менеджменту. Процесний підхід до управління (функції управління, сполучні процеси). Суть системного підходу до управління (відкрита та закрита системи., підсистема, синергія, ентропія). Ситуаційний підхід до управління (ситуаційні зміни). Сучасні напрямки розвитку науки управління.
Сутність поняття методів менеджменту та їх класифікація. Загальні методи менеджменту: діалектичний підхід, метод наукової абстракції, аналіз і синтез, індукція і дедукція, історико-логічний підхід, метод експерименту тощо.
Економічні методи менеджменту; господарський розрахунок, фінансування і кредитування, оподаткування, регулювання ціноутворення, матеріальне стимулювання праці тощо. Провідна роль економічних методів в управлінні організаціями ринкового типу.
Адміністративні методи менеджменту: організаційні, розпорядчі, дисциплінарні.
Соціально-психологічні методи менеджменту. Використання в управлінні соціально-культурних факторів, естетичних уявлень, норм моралі, право усвідомлення, громадської думки, виховання, соціальної справедливості. Прямі і непрямі методи психологічного впливу. Гуманізація пращ і врахування індивідуальної психології особистості в управлінні.
Технологія прийняття управлінських рішень
Основи теорії прийняття рішень. Розширене та вузьке поняття "прийняття рішень". Місце прийняття рішень у
зцесі управління. Запрограмовані та незапрограмовані рішення. Моделі теорії прийняття рішень: класична; поведінкова, ірраціональна. Процес прийняття рішень. Інтуїтивна та раціональна технології прийняття рішень. Етапи раціональної технології прийняття рішень.
Класифікація методів обґрунтування управлінських рішень. Кількісні та якісні методи. Можливості та сфери застосування аналітичних, статистичних теоретико-ігрових методів та методів математичного програмування. Інструменти обгрунтування управлінських рішень. Платіжна матриця. Побудова "дерева рішень та вибір оптимального варіанту.
Функції управління
Поняття "планування". Місце планування поміж функцій управління. Етапи процесу планування Типи планів в організації. Ситуаційні фактори планування, рішень управління; життєвий цикл організації, ступінь невизначеності середовища. Цілі управлінського планування. Поняття "мета" в управлінні та класифікація цілей організації. Вимоги до слушно сформульованих цілей. Традиційний процес постановки цілей. Концепція управління за цілями (концепція МВО). Зміст основних етапів управління за цілями. Переваги та недоліки управління за цілями.
Поняття "стратегія". Значення та необхідність розробки стратегії. Елементи стратегії. Рівні стратегії. Процес формулювання стратегії. Формулювання місії організації. Вибір стратегії бізнесу (типові стратегії М.Портера). Функціональні стратегії. Надання стратегії конкретної форми. Тактичні та оперативні плани. Програми. Політика. Стандартні операційні процедури. Правила.
Сутність функції організації та її місце в системі управління. Поняття "організаційна діяльність". Складові організаційної діяльності. Організаційна структура як результат організаційної діяльності: ступінь складності; ступінь формалізації, ступінь централізації.
Проектування робіт в організації. Департаменталізація (за функціями; за продуктами; за місцем розташування підрозділів; за споживачами). Делегування повноважень. Елементи процесу делегування. Типи повноважень: лінійні, штабні, функціональні. Діапазон контролю. Фактори, які визначають діапазон контролю. Висока та плоска структури управління. Механізми координації.
Організаційні структури управління. Характеристика лінійної, функціональної, лінійно-функціональної, дивізіональної, матричної організаційних структур, їх преваги та недоліки. Фактори, що впливають на формування організаційної структури управління.
Сутність організаційних змін. Процес організаційних змін. Опір змінам в організації як прояв дисфункціональної поведінки. Тактичні прийоми, що вгамовують індивідуальний та груповий опір змінам. Причини опору організаційним змінам. Методи подолання опору змінам.
Поняття мотивації як функції управління. Інструменти мотивації робітників. Винагородження внутрішнє і зовнішнє. Сутність змістовного підходу до мотивації. Теорія "ієрархії потреб" А.Маслоу. Теорія ERG К.Альдерфера. Теорія потреб Д.МакКлеланда. Теорія "мотиваційної гігієни" Ф.Герцберга.
Сутність процесного підходу до мотивації. Теорія "сподівань" В.Врума. Теорія справедливості С.Адамса. Модель Портера-Лоулера.
Поняття "контроль" та його місце в системі управління. Етапи процесу контролю. Види управлінського контролю: упереджувальний; поточний; заключний. Характеристики ефективної системи контролю. Інструменти управлінського контролю. Фінансовий контроль. Операційний контроль. Контроль поведінки робітників.
Влада та лідирування в організації
Поняття "повноваження", "вплив" та "влада". Форми влади та впливу. Ілюзія влади. Поняття "лідирування".
Підхід до лідирування з точки зору поведінки керівника. Поведінкові теорії лідирування. Поняття "стиль керування" та "континуум стилів керування". "Теорія X" і "Теорія Y" Д.МакГрегора. Автократичне- демократичний континуум стилів керування. Континуум стилів керування Р.Лайкерта. Таблиця стилів керування Р.Блейка та Дж.Моутон.
Ситуаційний підхід до лідирування. Ситуаційна модель керування Ф.Фідлера. Теорія життєвого циклу П.Херсі та К.Бланшара.
Організаційні процеси
Управління груповими процесами та творчістю груп. Природа та типи груп в організації. Класифікація груп, їхні характеристики та завдання. Групова та міжгрупова динаміка. Прийняття групового рішення. Методи прийняття групових рішень. Формування групи. Постановка цілей. Розподіл ролей. Шляхи підвищення згуртованості груп. Методи, що використовуються під час формування груп.
Процес комунікації. Міжособові та організаційні комунікації. Міжрівневі комунікації: Комунікаційні мережі. Управління комунікаційними процесами. Перешкоди на шляху до ефективної комунікації. Шляхи подолання перешкод до ефективної комунікації. "Вікно Джохарі" та стратегії підвищення ефективності комунікацій.
Причини та види конфліктів. Структура конфлікту. Закономірність динаміки конфлікту. Стрес та його компоненти. Фактори і джерела стресів.
Сутність поняття "організаційна культура. Чинники, що впливають на культуру організації.
Основи маркетингу
Принципи, задачі та функції маркетингу. Види маркетингу залежно від орієнтації маркетингової діяльності. Система засобів маркетингу та їх структура (концепція "4Р"). Поняття маркетингової суміші.
Маркетингове дослідження навколишнього середовища як головна передумова успішного маркетингу (дослідження кон'юнктури й місткості ринку, конкурентного середовища, поведінки споживачів, мікро середовища фірми).
Основні проблеми розвитку маркетингу на вітчизняних підприємствах.
Сутність маркетингової товарної політики та її структура. Маркетингова концепція товару. Головні атрибути товару. Сутність та роль маркетингової цінової політики. Алгоритм маркетингового розрахунку цін і характеристика його основних етапів. Сутність маркетингової політики комунікацій. Основні елементи комплексу маркетингових комунікацій. Алгоритм планування комплексу маркетингових комунікацій і характеристика його основних етапів. Н^Реклама: сутність, можливі цілі та види. Алгоритм прийняття рішень щодо реклами.
Сутність, завдання, функції та елементи маркетингової політики. Канали розподілу продукції: сутність, актуальність, види й основні характеристики. Функції каналів розподілу й основні проблеми їх формування. Алгоритм формування маркетингових каналів розподілу (характеристика етапів)//ЧІ)
Управління персоналом
Система управління персоналом. Людський фактор і його роль в розвитку організації. Трудовий потенціал організації. Цілі, завдання і предмет курсу і зв'язок з іншими дисциплінами. Персонал організації і управління ним. Зміст поняття "персонал організації", його класифікації. Система управління персоналом в організації. Напрями і методи управління персоналом.
Методологія і проектування системи управління персоналом. Цілі і функції системи управління персоналом, принципи і методи її побудови. Організаційне проектування системи управління персоналом та його документаційне забезпечення.
Кадрове, документаційне, інформаційне і технічне забезпечення системи управління персоналом. Місце і роль менеджера по кадрам в сучасній організації. Структура професійно-важливих якостей особистості менеджера по персоналу та система професійної його підготовки.
Документаційне, інформаційне і технічне забезпечення системи управління персоналом.
Стратегія розвитку організації і персонал-стратегія. Кадрова політика та її основні елементи. Особливості формування кадрової політики на підприємствах України та закордоном. Планування роботи з персоналом в організації.
Форми і методи комплектування штату. Політика комплектування штату: основні положення і державна політика в галузі зайнятості; джерела і методи забезпечення підприємств і організацій персоналом; служби зайнятості і особливості їх функціонування; кадрові агенції і особливості їх функціонування.
Методи комплектування штату: процедура підбору і відбору персоналу в організації; види і методика проведення співбесіди.
Законодавча база прийому персоналу на роботу: трудовий договір і контракт; особливості і система безпеки при прийомі персоналу в організацію.
Адаптація персоналу і його розміщення: сутність, основні принципи адаптації персоналу, методика адаптації молодих працівників, керівників.
Оцінка персоналу: сутність і роль оцінки персоналу в організації; цілі і методи оцінки; особливості самооцінки персоналу.
Оцінка потенціалу співробітника і його індивідуального внеску. Теорія і практика оцінки потенціалу і індивідуального внеску працівника. Загальні принципи роботи з резервом керівників в організації. Організація конкурсу.
Розвиток персоналу. Система багаторівневої освіти, методи і принципи навчання. Професійна підготовка. Підвищення кваліфікації. Перепідготовка. Теорія і практика професійної освіти за кордоном. Кар'єра в процесі розвитку персоналу. Планування кар'єри. Види управлінської кар'єри.
Формування стабільного персоналу: оцінка стану плинності персоналу; розробка і впровадження заходів по його зниженню. Соціально-психологічний клімат в організації. Управління процесом звільненні працівників. Світовий досвід управління плинністю і трудовою мобільністю працівників в організації
Ефективність роботи персоналу. Аналіз методик оцінки ефективності роботи персоналу: бальна методика оцінки ефективності роботи. Комплексна оцінка управлінської праці. Соціальний розвиток організації як об'єкту управління.