Міжнародна міграція робочої сили в Україні та світі та її наслідки (ID:520935)
Зміст
Вступ 3
1. Стан міжнародної міграції робочої сили в світі 4
2. Динаміка міжнародної міграції робочої сили в Україні 7
3. Наслідки міжнародної трудової міграції 10
Висновки 14
Список використаних джерел 16
Зразок роботи
1. Стан міжнародної міграції робочої сили в світі
У сучасному світі міжнародні економічні відносини є більш різноманітними i широкими. Розвиток засобiв зв’язку та транспорту, уніфікація законодавства i відкритість економіки дають змогу вiльно переміщувати серед країн не тільки товари й послуги, але й фактори виробництва. Один із факторів, який має високу мобільність, – це робоча сила. Міжнародна мiграція робочої сили – частина міграційних процесів, що відбуваються у світовому масштабі. Це одна з найважливiших форм міжнародних економічних відносин.
Мiжнародна міграція робочої сили – переміщення працездатного населення з однієї країни в іншу в межах світового ринку праці. Це форма руху вiдносно надлишкового працездатного населення з одного центру в інший. Причинами міграції населення є різний рівень економічного розвитку окремих країн та умови заробітної плати, iснуюче безробіття в окремих країнах, функціонування міжнародних корпорацій, що вивозять робочу силу для роботи закордон [12].
Поряд із трудовою мiграцією варто розглядати i вимушену міграцію, що є наслідком військових та політичних подій, переслідування на етнічному чи релігійному ґрунті та ін.
Розвиток транспорту i комунікаційних технологій, глобалізація торгівлі, демографiчні зміни також виступають приводами для міграційних потоків. Факторами, що сприяють міграцiйним процесам є розвиток транспорту i засобів комунікації, разом з уніфікацією законодавства, адже це полегшує процес перемiщення населення між країнами. Кількість міжнародних мiгрантів у всьому світі збільшилось за дев’ятнадцять років у період з 2000 по 2019 рік [8] (рис. 1.1).
2. Динаміка міжнародної міграції робочої сили в Україні
На сьогодні немає чiтких даних щодо кількості українських трудових мігрантів. Наявна офіцiйна статистика не дозволяє повною мірою уявити масштаби трудової міграції. Якщо розглянути динаміку руху українських мiгрантів, то офіційні дані фіксують збільшення кількості мігрантів (рис. 2.1).
Рис. 2.1. Кількість осіб, що вибули з України
Джерело: складено автором за даними джерела 10
Стрімке зростання міграцiйного потоку у 2014 р. за кордон, як зображено на рис. 2.1, є свідченням залежності соціально-економічної ситуації та кількості вибулих. Це пов’язано з початком воєнних дій на сході країнi та анексією Криму. Важливим фактором, який вплинув на пожвавлення міграційного руху, є також спрощення системи контролю перетинання митного кордону та підписання договору про асоційовані члени ЄС, який визначає мобільність робочої сили.
Бiльш детальний аналiз характеристик мігрантів виявляє деякі чіткi тенденції:
3. Наслідки міжнародної трудової міграції
COVID-19 зупинив життя в Україні, поставивши багатьох трудових мігрантів перед складним вибором: залишатися за кордоном і працювати в небезпечних умовах; втратити роботу і сидіти на карантині, безробітним, в чужій країні; або повернутися додому там, де немає роботи.
Незважаючи на весняну хвилю повернення мігрантів та подальші труднощі у своїх країнах працевлаштування, українські трудові мігранти продовжують робити все можливе та неможливе для утримання своїх сімей.
Трудова міграція, вочевидь, має позитивний вплив на Україну: грошові перекази коштів. Приватні перекази у 2020 році (12121 млн дол. США) зросли на 1,68% у порівнянні з 2019 роком (11921 млн дол. США): вони складаються з чистої оплати праці міжнародних мігрантів та приватних трансфертів. Чиста оплата праці – це та частина заробітку членів родини за кордоном, що надсилається домашньому господарству на територію своєї економіки, та становить різницю між оплатою праці мігранта та його витратами у країні-реципієнті. Перекази здійснюються офіційними та неофіційними каналами (табл. 3.1).
Інші роботи з даної категорії: