Зразок роботи
Деривативи на погоду
Ще нещодавно для захисту від погодних ризиків народного господарства використовували страхові полюси, які покривали можливі збитки від настання малоймовірних, але високо ризикованих подій. Однак цього було недостатньо, адже несприятливі погодні умови бувають досить часто, а їхні наслідки значні. Як результат, на міжнародному ринку деривативів з’явились деривативи на погоду.
Погодні деривативи являють собою фінансовий контракт, виплати по якому залежать від майбутніх погодних умов.
Зазначимо, що серед основних факторів, які стимулювали появу деривативів на погоду, стала конвергенція ринку капіталу та страхового ринку. Наслідком цього процесу було збільшення обсягів випуску “катастрофічних” облігацій і поява “катастрофічних” опціонів.
Можливість кількісної оцінки погоди дає змогу торгувати погодою так само, як фондовими індексами, валютою, відсотковими ставками та продукцією сільського господарства.
історія
Погодні деривативи з’явилися на фондовому ринку США у 1997 р. в якості OTC-контрактів, а вже у 1999 р. торгівля погодними ф’ючерсами набула організованої форми на Чиказькій товарній біржі. Створення такого роду альтернативних фінансових продуктів обумовлене глобальними змінами клімату, що посилюють непередбачуваність погодних умов, а також бажанням учасників світових фінансових ринків мати у своєму арсеналі інструмент, максимальною мірою орієнтований на забезпечення захисту від погодних ризиків.
Позабіржовий ринок деривативів на погоду представлено такими інструментами, як свопи, опціони, кепи, флори тощо. Базовим активом інструментів є температурні індекси CAT, CDD, HDD, про які ми ддетальніше поговоримо трохи згодом, а також кількість опадів (у вигляді дощу чи снігу), вологість повітря, швидкість вітру.
Найчастіше застосовуються індекс CAT (cumulative average temperature), а також HDD та CDD (heating/cooling degree days), що характеризують кількість днів, протягом яких зустрічалося перевищення або зниження середньодобової температури від встановленого бенчмарку. Найпростішим і найпоширенішим вимірником погоди для укладання контрактів в даному випадку є температура. Однак є контракти, які укладаються на кількість опадів і навіть швидкість вітру.
Щодня, з опівночі до опівночі, на метеорологічних станціях визначається максимальна і мінімальна температура, яка потім усереднюється. Погода в день визначається як середнє арифметичне між мінімальною і максимальною температурою, зареєстрованою на станції в даний день.
В свою чергу, розрахунок показників індексів HDD та CDD наступний – в США стандартним значенням для температури, відхилення від якої призводять до подорожчання або здешевлення ф’ючерсного контракту, є рівень в 65 градусів за Фаренгейтом. При цьому дні, коли температура повітря була нижче граничного значення, позначаються абревіатурою HDD (heating degree days), вище – CDD (cooling degree days). Причому відхилення середньої температури Wi визначається від 65° F. Тобто якщо середнє вище 65° F, то отримана величина додається до індексу CDD, якщо нижче – до індексу HDD. Якщо температура вимірюється в градусах Цельсія, то в якості межі звичайно приймається 18° С .
Індекс CAT використовується для договорів, які укладаються протягом літнього сезону в Європі та Канаді. Індекс CAT формується на основі середніх добових температур протягом календарного місяця в певному місті, і даний показник використовується для розрахунку значення контракту на погоду.
Таким чином, переваги деривативів на погоду наступні: • зниження ризику;
• збільшення можливості сфокусуватись на веденні основного бізнесу;
• стабілізація грошового потоку і прибутку;