Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. В системі основних економічних ресурсів підприємств, що визначають потенціал розвитку їх економічної діяльності, важливе місце належить матеріально-фінансовим потокам, які у своєї сукупності формують оборотні засоби. Особливості функціонування оборотних засобів на підприємстві пов’язані з двома основними економічними процесами: формуванням та використанням оборотних засобів в операційній діяльності. Ефективне управління цими процесами вирішує ряд питань стратегічного розвитку підприємства і забезпечує кінцеві результати господарської діяльності.
Проте більшість підприємств нині не досягають високого рівня доходності своєї діяльності через нестачу обігових коштів, не плановане вкладання оборотного капіталу в активи, розбалансованість руху грошових і матеріальних потоків оборотних засобів і нераціональне використання сформованої сукупності майнових і фінансових ресурсів. Внаслідок цього відбувається згортання виробництва і споживання молочної продукції, яка цілеспрямовано витісняється конкурентами з інших країн з вітчизняного і потенційних зовнішніх ринків, а галузь не забезпечує надходжень до державного бюджету.
Тому на даний час постає проблема оцінки рівня забезпеченості підприємств оборотними засобами, джерелами їх фінансування, кредитного забезпечення, об’єктивного визначення ефективності використання оборотних засобів, якісного їх нормування, що є науковою основою розробки практичних рекомендацій щодо визначення напрямів оптимального формування й ефективного використання оборотних засобів підприємств у ринкових умовах.
У сучасних умовах для багатьох вітчизняних підприємств типовим наслідком кризових явищ їх економічного розвитку є гостра нестача оборотного капіталу, яка супроводжується низьким рівнем його використання. Розвиток ринкових відносин в Україні та досвід зарубіжної системи господарювання визначають залежність результатів діяльності підприємств від ефективності управління процесом формування і використання їх оборотного капіталу. Тому дослідження системи управління оборотним капіталом як важливого чинника підвищення ефективності функціонування підприємств промисловості набуває особливої актуальності.
При оцінці ефективності управління оборотним капіталом фінансові служби підприємств, як правило, використовують стандартний набір показників, рекомендований Міністерством економіки України, Держкомстатом України. У ринкових умовах виникла потреба в розробці комплексної системи управління оборотним капіталом та методики оцінки її впливу на фінансовий стан підприємств з урахуванням особливостей галузей промисловості. Впровадження таких розробок сприятиме зміцненню фінансової стійкості та платоспроможності, забезпеченню достатнього рівня прибутковості підприємств через оптимізацію обсягів і структури оборотного капіталу.
Важливе місце в формуванні та ефективному використанні оборотного капіталу підприємства відіграють матеріально-фінансові потоки, їх діагностика та управління ними.
Діяльність сучасних підприємств характеризується складністю та динамічністю виробничо-господарських і фінансових зв’язків, що віддзеркалюється у потокових процесах. Одним із значних резервів ефективного управління підприємством є забезпечення гармонізації потокових процесів з врахуванням впливу внутрішнього та зовнішнього середовища. Досягнути цього можна через впровадження комплексного управління матеріальними, фінансовими та інформаційними потоками на основі логістичного підходу. Його цінність як методу організаційно-аналітичної оптимізації виробничо-комерційної діяльності полягає у практичному використанні формалізованих процедур опису потокових процесів в логістичній системі підприємства.
Основні принципи логістичного підходу широко використовуються конкурентоспроможними вітчизняними підприємствами. Однак впровадження цих принципів в управління потоковими процесами зазвичай не має наукового обґрунтування, а прийняття управлінських рішень здійснюється інтуїтивно, спираючись на власний досвід керівників підприємства. В зв’язку з цим методологічні та практичні питання управління підприємством як складною логістичною системою потокових процесів постають важливими і актуальними.
Концептуальні основи сутності та теорії управління оборотним капіталом розглядаються у наукових працях вітчизняних і зарубіжних учених-економістів: Л. Аврамчука, Л. Бабич, І. Балабанова, Є. Бикової, О. Білейченко, І. Бланка, Є. Брігхема, В. Буряковського, Дж. Ван Хорна, О. Василика, А. Гроппеллі, Л. Драгуна, А. Золотарьова, І. Зятковського, А. Карбовника, В. Ковальова, А. Мазаракі, Л. Мартюшевої, Е. Нікбахта, П. Орлова, Л. Павлової, Ю. Петленко, А. Поддєрьогіна, Г. Поляка, Р. Сайфуліна, Р. Слав'юка, Р. Сороки, В. Столярова, Є. Стоянової, О. Філімоненкова, Є. Хелферта, А. Шеремета, К. Шим Джея та інших.
Концептуальні основи управління матеріальними потоками в логістичних системах достатньо повно висвітлено в працях зарубіжних економістів: Д. Бауерсокса, О. Бутрина, О. Зевакова, Д. Клосса, М. Кристофера, Б. Миротина, С. Нагловського, О. Семененка, Р. Радіонова, О. Тяпухина, а також вітчизняних вчених: І. Бланка, Є. Крикавського, М. Лепи, В.Николайчука, М. Окландера, В. Омельченка, Г. Плахути, М. Чумаченка, І. Швець. Менш вивченою є проблема управління логістичними фінансовими потоками. Її дослідженню присвячено праці О. Бутрина, В. Корнєєва, О. Лактіонової, Р. Ларіної, І. Сіренка, Л.Федулової, Л. Шемаєвої.
Проте існує ряд теоретичних і практичних проблем, які все ще залишаються невирішеними як на рівні промисловості в цілому, так і на рівні її окремих галузей. До них слід віднести проблеми забезпечення оборотним капіталом з визначенням структури та джерел його формування, проведенням оцінки впливу системи управління оборотним капіталом на фінансовий стан і діяльність підприємств.
Тому на сучасному етапі трансформації управлінських засад функціонування підприємств пріоритетного значення набуває система управління оборотним капіталом та напрями її вдосконалення.
Мета і задачі дослідження. Метою дипломної роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів діагностики матеріально-фінансових потоків підприємства та їх регулювання.
Для досягнення поставленої мети в роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути економічну сутність матеріально-фінансових потоків та їх регулювання;
- дослідити закономірності становлення матеріально-фінансових потоків та принципи їх регулювання;
- вивчити науково-методичні положення діагностики матеріально-фінансових потоків та їх регулювання;
- провести системно-структурний аналіз матеріально-фінансових потоків ТОВ “Київавіапроект”;
- здійснити факторний аналіз змін матеріально-фінансових потоків ТОВ “Київавіапроект”;
- дослідити потенціал зростання матеріально-фінансових потоків ТОВ “Київавіапроект”;
- розглянути шляхи вдосконалення управління оборотним капіталом підприємства;
- запропонувати шляхи оптимізації матеріально-фінансових потоків на підприємстві ТОВ “Київавіапроект”.
Об'єкт дослідження – ТОВ “Київавіапроект” та його матеріальні і фінансові потоки оборотного капіталу.
Предмет дослідження – діагностика матеріально-фінансових потоків ТОВ “Київавіапроект” та розгляд шляхів підвищення ефективності їх регулювання.
Методи дослідження. Теоретичну і методологічну основу дослідження склали загальні положення економічної теорії, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених з питань менеджменту, логістики, економіки підприємства.
В роботі використано загальнонаукові і спеціальні методи дослідження: структурно-логічного аналізу; абстрагування і узагальнення; аналогії; моделювання; системного підходу; статистичні методи; графічні методи.
Інформаційну базу дослідження становлять зведені статистичні дані Державного комітету статистики України, інструктивні положення та звітні дані промислових підприємств, публікації у періодичних виданнях. Праці вітчизняних та закордонних економістів з питань діагностики та управління матеріально-фінансових потоків оборотного капіталу підприємства.