Зразок роботи
До облікового складу входять усі категорії постійних, сезон¬них і тимчасових працівників підприємства, прийнятих на робо¬ту на п'ять днів і більше (а по основній діяльності підприємства — на один день і більше) починаючи з дня їх зарахування^До списків включаються як фактично працюючі на дану дату пра¬цівники, так і ті, що відсутні на роботі з різних причин. Звіль¬нені з роботи працівники не входять до списків починаючи з дня їх звільнення.
Не входять до облікової чисельності і належать до праців¬ників необлікового складу зовнішні сумісники, особи, залучені для разових і спеціальних робіт, ті, що працюють на підставі договорів цивільно-правового характеру, а також направлені на навчання з відривом від виробництва та ін.
Облікова чисельність персоналу щоденно враховується в табельних записах, де відзначаються і присутні на роботі, і відсутні з різних причин працівники. (Таким чином, облікова чисельність являє собою суму виходів та невиходів на роботу працівників підприємства в конкретний день.
Облікову чисельність персоналу враховують не лише на конкретну дату, а й як середній показник за певний період — місяць, квартал, рік. Середньооблікова чисельність персоналу за місяць — це сума виходів та невиходів на роботу за всі дні місяця, поділена на календарну кількість днів періоду. При цьому показники за вихідні й святкові дні прирівнюються до показників попередніх робочих днів. Середньооблікова чисель¬ність працівників за квартал визначається додаванням середньооблікової чисельності за три місяці кварталу і діленням суми на три. Середньооблікова чисельність працівників з початку року до звітного місяця включно визначається додаванням середньооблікової чисельності за всі місяці періоду і діленням суми на кількість календарних місяців з початку року.
Оскільки не всі працівники з різних причин у конкретний день бувають на робочому місці, справжню чисельність персо¬налу характеризує його явочна кількість, яка показує, скільки працівників з числа облікового складу реально з'явилися на роботу.
Чисельність фактично працюючих показує кількість персо¬налу, що не лише з'явився, а й реально приступив до роботи. Різниця між явочною кількістю працюючих і фактичною показує чисельність працівників, що перебувала в цілоденному простої.
Залежно від характеру виконуваних функцій, персонал підприємства поділяється на такі категорії: робітники, керівники, спеціалісти, службовці, охорона та учні.
Керівники – це працівники, що займають керівні посади на підприємствах та їхніх структурних підрозділах, а також їхні заступники.
Службовці – це працівники, що виконують суто технічну роботу і займаються діловодством, обліком, контролем, господарським та технічним обслуговуванням, зокрема: діловоди, обліковці, секретарі-друкарки, креслярі, стенографісти, касири тощо.
До складу охорони входять працівники сторожової і пожежної служби.
Учнями вважаються особи, що проходять професійну підготовку на підприємстві за системою бригадного та індивідуального навчання.
Робітники – це категорія персоналу, яка безпосередньо зайнята у процесі створення матеріальних цінностей, виконання робіт та надання послуг. До робітників належать також двірники, прибиральниці, охоронці, кур’єри, гардеробники [7, с.82-83].