Зміст
Вступ
РОЗДІЛ-1 Реструктуризація, як об’єктивна передумова економічно ефективних та соціально справедливих трансформацій
суспільної економіки
1.1 Місце реструктуризації в сучасних економічних процесах
1.2 Макроекономічний рівень реструктуризації, його сутність,
можливі схеми
1.3 Реструктуризація підприємств, її задачі та базові принципи
в сучасних умовах
РОЗДІЛ - 2 Основні вихідні дані та обґрунтування необхідності реструктуризації Черкаського ДНВП „Ротор”
2.1 Загальна характеристика об’єкта реструктуризації
2.2 Ключові особливості об’єкту, що визначають ключові
підходи до його реструктуризації
2.3 Застосування експертних оцінок науково-технічного
Доробку днвп
2.4 Схема реструктуризації та її передумови
2.5 Обґрунтування організаційної структури оновленого „Ротора”
РОЗДІЛ - 3 Пропозиції та заходи щодо здійснення реструктуризації
3.1 Проблеми оцінки майна і шляхи їх розв’язання
3.2 Реструктуризація основних фондів
3.3 Реструктуризація дебіторської заборгованості
3.4 Реструктуризація кредиторської заборгованості
3.5 Способи реструктуризації соціальної сфери
3.6 Аналіз переваг форм реорганізації підприємства
Висновки
Література
Проведене дослідження по вибору і обґрунтуванню економічно ефективної моделі реструктуризації підприємства є актуальним в період масових процесів роздержавлення власності. Показано, що макроекономічний рівень реструктуризації національної економіки повинен органічно доповнюватись проектами ефективної реструктуризації практично всіх без виключення суб’єктів господарювання. Вказано на суттєві помилки і прорахунки, що були допущені з різних причин на перших, визначальних фазах реформування суспільно-економічної моделі в Україні. Доведено, що саме вони є однією з найголовніших причин затяжної системної кризи в нашій державі.
Розглянуті різні можливі моделі ринкової реструктуризації економік, що склалися в умовах директивно-планового господарювання. Показані їх основні переваги і недоліки як в теоретичному плані, так і на конкретних прикладах застосування тієї чи іншої моделі різними постсоціалістичними країнами.
Об’єктом розробки проекту реструктуризації на мікрорівні вибрано найкрупніше машинобудівне підприємство Черкаської області з наукоємним характером основної діяльності – державне науково-виробниче підприємство „Ротор”. Дослідженням його стану переконливо доведено, що підприємство з катастрофічною швидкістю втрачає свій виробничий, науково-технічний і кадровий потенціал, а свій фінансовий потенціал воно втратило вже багато років назад. Сьогодні, на кінець 2003 року кредиторська заборгованість підприємства майже в 9 разів перевищує дебіторську, в тому числі заборгованість по заробітній платі становить майже 3 млн гривень і нереструктуризується вже багато років.
В той же час запропонованим проектом обґрунтовано концепцію реструктуризації підприємства, яка може допомогти йому за кілька років відродитись, але вже у новій якості.
Запропонована схема реструктуризації безумовно, враховує індивідуальні особливості того стану, в якому зараз знаходиться це підприємство. Врахована специфіка його активів, показані проблеми оцінки їх вартості, перш за все – оцінки поточної вартості науково-технічного доробку.
В запропонованій моделі джерела фінансування проекту реструктуризації відшукані в активах і пасивах самого підприємства, бо, маючи майже 34 млн гривень простроченої кредиторської заборгованості і за відсутності очевидних джерел її погашення воно не має підстав розраховувати на залучення нових зовнішніх фінансових джерел.
В роботі обґрунтована система реструктуризаційних заходів протягом трьох етапів проекту, причому, перші два етапи проаналізовані більш детально, а третій в узагальненому виді. Конкретизація більш віддалених заходів в умовах невизначеності і великих ризиків була б недоцільною.
Зроблені кількісні оцінки очікуваних від реструктуризації результатів показують, що вже приблизно через чотири роки підприємство здатне погасити всю кредиторську заборгованість, а за п’ять років проекту ще й створити внутрішній потенціал фінансування в сумі більше ніж 10 млн гривень.
Проектом також запропоновані шляхи до реструктуризації соціальної сфери підприємства, обґрунтовано його організаційні зміни, запропоновано перерозподіл власності і боргів, заходи по соціальному захисту працівників в період реструктуризації.
Виходячи з того, що реструктуризація може зробити підприємство життєздатним, в роботі проаналізовано також доцільність і схеми економічно ефективної та соціально справедливої його майбутньої приватизації.
В цілому поставлені перед дослідженням задачі виконано. Результати їх розв’язання можуть бути використаними як основа для розробки окремих моментів реформування або приватизації підприємств чи їх наскрізних схем для підприємств такого типу. Вони також можуть бути взятими до уваги при більш поглиблених теоретичних дослідженнях проблем ринкових трансформацій виробництв, що, безумно, дуже потрібні сьогодні в практичній діяльності для оздоровлення, а то й відродження „травмованих” непрофесійно здійсненими „реформами” більшості українських підприємств.
Перелік графічного матеріалу
Рис. 1.1 Вплив кількості планових показників на ефективність управління
Рис. 1.2 Послідовно-паралельна схема адаптації державних підприємств до конкурентного середовища.
Рис. 1.3 Алгоритм оздоровлення державного підприємства в Україні
Рис. 1.4 принципова схема етапності заходів по реструктуризації підприємства
Рис. 2.1 Динаміка обсягів виробництва підприємства (в порівняльних цінах)
Рис. 2.2 Модель визначення категорії підприємства, що реструктурується
Рис. 2.3 Алгоритм оздоровлення кризового державного підприємства ДНВП „Ротор”
Таблиця 3.1 пропозиції по передачі виробничих площ у власність суб’єктам холдингової компанії „Ротор”
Таблиця 3.2 Результати аналізу машин і обладнання
Таблиця 3.3 Попередні розрахунки розподілу активної частини основних фондів
Таблиця 3.4 Пропозиції щодо реструктуризації дебіторської заборгованості
Таблиця 3.5 Структура кредиторської заборгованості ДНВП „Ротор” на 31.12.2003 р.
Таблиця 3.6 Аналіз використання фінансового потенціалу для реструктуризації кредиторської заборгованості, грн
Таблиця 3.7 Обсяги і терміни фінансування першочергових інвестицій
Таблиця 3.8 Прогноз зростання обсягів виробництва продукції (у цінах 2004 р.)
Таблиця 3.9 Динаміка показників фондовіддачі
Таблиця 3.10 Прогноз зростання фондовіддачі в процесі реструктуризації.
Таблиця 3.11 Прогноз показника фондовіддачі від виробничої площі суб’єктів компанії