Зміст
В с т у п
РОЗДІЛ 1 Соціально-економічні аспекти формування і використання
аграрного ресурсного потенціалу
1.1. Становлення ринкових відносин в аграрному секторі і відтворення ресурсного потенціалу
1.2. Реформування відносин власності в аграрному секторі і використання ресурсного потенціалу
1.3 Регіональні аспекти функціонування АПК Закарпаття і тенденції змін у складі його ресурсного потенціалу
РОЗДІЛ 2 Аналіз кількісних і якісних змін у складі ресурсного потенціалу сільгосппідприємств Закарпатської області
2.1. Організаційно – економічна характеристика СТОВ “Прогрес”
2.2. Особливості трансформації земельних ресурсів в процесі аграрної реформи
2.3. Демографічно-трудовий потенціал села і його використання
2.4. Матеріально-технічні ресурси і технологічне оновлення виробництва
РОЗДІЛ 3 Економічна ефективність використання аграрного
ресурсного потенціалу регіону
3.1. Становлення і розвиток нових господарських структур АПК регіону
3.2. Еколого-економічні засади використання аграрного ресурсного потенціалу
3.3. Соціальне положення селян і розвиток сільських поселень
Висновки
Список використаних джерел
Проведене дипломне дослідження свідчить, що незважаючи на певні реформаційні заходи в сільському господарстві утримується тенденція до зниження обсягів виробництва основних видів продукції рослинництва і тваринництва, посилюється деградація земель через високу освоєність земельного фонду та екстенсивне використання продуктивних угідь. Майже повністю зупинилося відтворення та оновлення матеріально-технічної бази АПК. Несприятливою є демографічна ситуація на селі. З низькою інтенсивністю використовується трудовий аграрний потенціал. Кризові процеси мають негативний вплив на розвиток соціальної сфери села, на забезпечення нормального життєвого рівня населення.
Регіональні фактори агропромислового виробництва в умовах Закарпатської області, серед яких низька землезабезпеченість в розрахунку на одного жителя (0,36 га сільгоспугідь та 0,16 га ріллі), вертикальна зональність розташування і використання сільськогосподарських угідь гірської і передгірської підзон області, вигоди географічного і геостратегічного розташування області, можливості продукування екологічно чистої сільгосппродукції, як приватними так і колективними сільгоспвиробниками, спонукають розумно використати сукупність еколого-економічних пріоритетів краю, вимагають особливих підходів до формування і використання складових елементів аграрного ресурсного потенціалу.
Дослідження, ефективності сукупного виробничого потенціалу сільгосппідприємств в процесі обґрунтування фондовіддачі різних ресурсів, коли проведено грошову оцінку землі, розраховано вартісний фондовий аналог 1 працівника, і введено єдиний податок, підтверджує доцільність постановки землі на баланс господарств і визначення показника фондовіддачі з урахуванням вартості землі.
Існуюча соціальна напруга, щодо відтворення і використання демографічно-трудового потенціалу закарпатського села передбачає розробку механізму привабливості трудової діяльності, особливо молоді, в сільській місцевості шляхом розвитку об’єктів сільської промисловості, підприємництва і бізнесу, створення і розвитку спільних підприємств з виробництва і переробки сільськогосподарської продукції, дорадчих служб, сервісного обслуговування аграрних підприємств і сільського населення, інтенсифікації функціонування туристично-оздоровчої сфери та закладів соціальної інфраструктури на селі. Важливим у справі ліквідації безробіття в аграрному секторі Закарпатської області, є визначення пріоритетів структурних перетворень сфери сільської зайнятості, шляхом селекційної підтримки трудомістких галузей сільського господарства: виноградарства, садівництва, тютюнництва, тваринництва. Названі чинники, у поєднанні із забезпеченням села матеріально-технічними ресурсами, відтворенням усіх складових ресурсного потенціалу, сприятимуть створенню нетрадиційних робочих місць і зайнятості населення, викличуть кумулятивний ефект досягнення високого рівня ефективності аграрного виробництва і праці.
В період економічної нестабільності країни, незавершеності ринкових перетворень на селі, особливої уваги з боку держави, владних і управлінських структур потребують новоутворені виробничі структури аграрної сфери (фермерські господарства, товариства з обмеженою відповідальністю, спілки селян, обслуговуючі кооперативи, індивідуальні товаровиробники, сімейні господарства) в частині розвитку нових форм господарювання, створення виробничої бази, формування відповідної інфраструктури, служб агросервісу, налагодження заготівлі, збуту і переробки сільськогосподарської продукції, фінансово-кредитного забезпечення діяльності.
Трансформація системи економічних відносин в АПК істотним чином вплинула на формування ринку матеріально-технічних ресурсів: корінним чином змінюються способи розподілу ресурсів, мотивація суб’єктів, цілі і засоби економічного розвитку. Сучасний стан ресурсного забезпечення АПК Закарпаття характеризується прогресуючою деградацією аграрного ресурсного потенціалу, падінням рівня споживання і ефективності використання матеріально-технічних ресурсів. Ринки ресурсів залишаються непрозорими, не функціонують легальні посередницькі механізми, недостатнім є діяльність управлінських структур у визначенні пріоритетних напрямків розвитку агропромислового комплексу.
Перелік графічного матеріалу
Таблиця 1.1 Грошова оцінка та структура виробничого потенціалу в сільськогосподарських підприємствах Закарпатської області (2003 р.)
Таблиця 1.2 Показники фондовіддачі в сільськогосподарських підприємствах Закарпатської області при різних варіантах обчислення, 2003 р.
Таблиця 2.1 Виробництво валової продукції сільського господарства по категоріях господарств в Закарпатській області
Таблиця 2.2 Динаміка середньорічного виробництва основних видів сільськогосподарської продукції в Закарпатській області за 1982-2003 роки, тис. тонн
Таблиця 2.3 Порівняльна динаміка виробництва валової продукції сільського господарства в середньому на сільську раду, одне село, особу населення, 100 га сільськогосподарських угідь в західних областях України
Таблиця 2.4 Динаміка основних показників розвитку селянських (фермерських) господарств Закарпатської області (1993-2003 рр.)
Таблиця 2.5. Виробництво основних видів сільськогосподарської продукції в Україні,
в т. ч. в Закарпатті
Таблиця 2.6 Споживання основних продуктів харчування в Україні, в т. ч. в Закарпатті Рис.2.1. Управлінська структура СТОВ “Прогрес”
Таблиця 2.1. Розмір земельних угідь та їх структура.
Таблиця 2.2 Ефективність використання земельних угідь
Таблиця 2.3. Забезпеченість основними фондами та економічна ефективність їх використання
Таблиця 2.4. Склад і структура трудових ресурсів у СТОВ “Прогрес”
Таблиця 2.5. Структура товарної продукції СТОВ “Прогрес”
Таблиця 2.6. Основні виробничо-економічні показники СТОВ “Прогрес”
Таблиця 2.7. Показника аналізу фінансового стану підприємства.
Таблиця 2.8 Загальна земельна площа та розподіл сільськогосподарських угідь по землекористувачах у Закарпатській області
Таблиця 2.9 Порівняльна грошова оцінка 1 га землі в Україні, в т.ч. в районах Закарпатської області, грн.
Таблиця 2.10. Ефективність використання земельних угідь в сільськогосподарських
підприємствах України, в т.ч. в областях Карпатського регіону, 2003 р.
Таблиця 2.11. Внесення добрив під посіви сільськогосподарських культур у сільськогосподарських підприємствах Закарпатської області
Таблиця 2.12 Землекористування селянських (фермерських) господарств Закарпатської області
Рис. 2.2. Варіанти класифікації населення за методиками МОП і традиційною методикою
Таблиця 2.13 Чисельність, склад і показники природного руху населення України,
у тому числі в Закарпатській області, ( 1990 – 2004 рр. )
Таблиця 2.14 Чисельність наявного, економічно активного та зайнятого населення в Україні, у тому числі в Закарпатській області, у 2000-2003 рр.
Таблиця 2.15 Кількість зайнятого населення у 1996-2003 рр. та рівень його зайнятості в адміністративних областях регіону Карпат України ( тис.)
Таблиця 2.16 Кількість населення, зайнятого в усіх сферах економічної діяльності України, у тому числі Закарпатської області у 1991-2002 рр.
Таблиця 2.17 Динаміка чисельності сільського населення в адміністративних областях України у 1970 і 2002 рр., в яких переважає сільське населення
Таблиця 2.18. Розподіл постійного населення за основними віковими групами в Україні та в адміністративних областях регіону Українських Карпат на 1 січня 2002р.
Таблиця 2.19 Коефіцієнти природного і міграційного руху населення в Україні, в тому числі в адміністративних областях регіону Українських Карпат у 2003 р. (на 1000 наявного населення)
Таблиця 2.20 Міграція населення в Україні та в регіоні Українських Карпат, у тому числі в Закарпатській області у 2000-2003 рр. (тис. осіб)
Таблиця 2.21 Населення за економічною активністю в сільській місцевості України, у тому числі в Закарпатській області у 2001-2002 рр.
Таблиця 2.22 Територія і чисельність наявного населення в розрізі природноекономічних підзон Закарпатської області на 1 січня 2003 р.
Таблиця 2.23 Наявність основних засобів в сільськогосподарських підприємствах
на кінець року, млн.грн.
Таблиця 2.24 Склад і структура основних засобів сільськогосподарських підприємств на кінець 2003 року, млн.грн.
Таблиця 2.25. Наявність основних засобів сільського господарства в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь та на одного працівника в сільськогосподарських підприємствах
Таблиця 3.1 Показники основних складових ресурсного потенціалу фермерських
господарств Закарпатської області (на початок року)
Таблиця 3.2. Порівняльна динаміка чисельності сільського населення Закарпатської області та розвиток особистих підсобних і фермерських господарств
Рис. 3.1. Розораність територій окремих країн, (%)
Таблиця 3.3. Наслідки антропогенних впливів на ґрунти
Таблиця 3.4. Земельна площа та сільськогосподарські угіддя районів Закарпатської області в розрізі природноекономічних підзон, оголошених зоною надзвичайної екологічної ситуації
Таблиця 3.5. Внесення мінеральних добрив під сільськогосподарські культури в Україні, в т.ч. у Закарпатській області у 1991-2003 рр.
Таблиця 3.6 Площа осушених та зрошуваних земель в Україні, у т.ч. у закарпатській області у 1991-2003рр. тис.га.
Таблиця 3.7. Освоєність та розораність земельної площі і сільськогосподарських угідь в розрізі природноекономічних підзон Закарпатської області (на 1 січня 2003 р., тис.га)
Таблиця 3.8. Динаміка середньорічної кількості працівників сільськогосподарських підприємств та їх середньомісячна заробітна плата в областях Карпатського регіону тис.чол., грн.
Таблиця 3.9. Диференціація сільських сімей за рівнем сукупних доходів, 1992-1999рр.*
Таблиця 3.10. Рівень забезпеченості сільських населених пунктів об’єктами соціальної інфраструктури в регіональному аспекті
Таблиця 3.11. Рівень забезпеченості сільських населених пунктів водопроводами, газопроводами, під’їзними автомобільними шляхами
Таблиця 3.12. Галузева і соціально-економічна структура соціальної сфери села
(за вартістю основних фондів).
Таблиця 3.13. Введення в дію об’єктів соціального призначення на селі і потреба капітальних вкладень в Україні