Зміст
Оглядове завдання
Двоє підприємців вирішили заснувати виробниче підприємство – пивоварню при ресторані. Підприємці мають амбітні плани щодо розвитку своєї справи в майбутньому.
Обрана технологія з безперервним циклом виробництва продукції, який триває три тижні. Виробництво буде здійснюватися в орендованому приміщенні площею 80 кв. м. Договір оренди укладено на п’ять років за умов щомісячної оплати. Орендна плата за 1 кв. м. становить 68 грн. на місяць. Технологічне устаткування, добова продуктивність якого становить 155 л, купується за рахунок власного капіталу підприємців.
На момент заснування підприємства капітал був інвестований в наступних напрямках:
- оплата рахунку за технологічне устаткування – 95,4 тис. грн.;
- оплата рахунку за доставку технологічного устаткування на підприємство – 2,2 тис. грн.;
- придбання комп’ютера – 4,5 тис. грн.;
- придбання автомобіля – 58,3 тис. грн.;
- придбання меблів – 12 тис. грн.;
- оплата вартості ліцензії в сумі 25 тис. грн.. на право використання в діяльності підприємства протягом трьох років запатентованої технології, правом на використання якої володіє відома на ринку компанія;
- оплата вартості програмного забезпечення – 4 тис. грн., очікуваний термін корисного використання якого - 3 роки;
- оплата послуг з встановлення та настроювання комп’ютерної програми, в сумі 3% від ціни програмного забезпечення.
- створення виробничих запасів сировини і матеріалів – 4,74 тис. грн.
Для обслуговування виробничого процесу і керівництва підприємством планується запросити на роботу чотирьох робітників, менеджера і технолога з місячними окладами, відповідно, 1500 грн., 3000 грн. і 2500 грн.
Очікуваний термін ведення бізнесу – 10 років. Життєвий цикл продукції - 5 років. Маркетингові дослідження ринку дозволили зробити висновок щодо рівномірного розподілу попиту на продукцію протягом очікуваного терміну її виробництва.
Вивчення ринку комп’ютерної техніки показало, що нові моделі комп’ютерів з’являються на ринку з періодичністю в три роки. Підприємці мають оригінальні плани стосовно використання автомобіля. Так, з метою мінімізації витрат на його утримання автомобіль планується продати через чотири роки (за ціною, яка становить 15% від його первісної вартості) і придбати новий.
За розрахунками витрати сировини на 1 л продукції становлять 0,2 кг, електроенергії – 0,2 грн. на 1 кг. Ціна 1 т сировини – 9,2 тис. грн. за 1 т.
Питання до роздумів:
1. Які витрати увійдуть до складу поточних витрат підприємства? Навіщо потрібно їх обчислювати?
2. З якою метою підприємцям необхідно визначити собівартість продукції?
3. Сформуйте собівартість 1 л продукції, використовуючи таблицю 3.9.
4. Розрахуйте витрати на 1 грн. продукції.