Зміст
1. Організаційно – економічна характеристика ВАТ «Христинівський молокозавод» та оцінка основних показників його фінансового стану
2. Дослідження стану, структури та ефективності використання основних фондів підприємства
3. Оцінка ефективності фінансування технічного переобладнання виробництва і відновлення основних фондів підприємства
4. Проблеми відновлення основних фондів на підприємствах харчової промисловості та шляхи їх подолання
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ
ВАТ «Христинiвський молокозавод», фінансово – господарська діяльність якого є обєктом дослідження, здiйснює виробництво наступної продукцiї: масло солодко-вершкове «Селянське», спреди та сумiшi з рослинними добавками, основними з яких є: сумiш рослинно-вершкова «Щедрий вечiр», сумiш рослинно-вершкова Шоколадна, сумiш рослинно-вершкова «Фiшка», сумiш рослинно-вершкова Христинiвське та iн., продукцiя з незбираного молока, нежирна продукцiя.
Аналіз основних показників діяльності підприємства показав, що зростає вартість майна, необоротного, власного і позиченого капіталу, негативним є значнея зменшення в 2010 році валового і чистого доходу, собівартості та чистого прибутку. Аналіз праці і її оплати виявив значне зниження чисельності, продуктивності і середньомісячної оплати праці в 2009 році, що повязано із кризою, коли значна кількість працівників знаходились в неоплачуваних відпустках, а 47 було звільнено.
Аналіз ліквідності показав невідповідність розрахованих показників нормативним значенням, що є ознакою низької платоспроможності підприємства і неможливості розрахуватись по власним зобовязанням, аналіз фінансової стійкості показав, що підприємство є фінансово нестійким, фінансується в основному за рахунок залучених коштів, має від них високу залежність, і не можна маневрувати власними коштами. Аналіз оборотності (ділової активності) свідчить про зниження оборотності активів, власного і залученого капіталу, а аналіз рентабельності показав, що всі показники рентабельності є додатніми, але в 2010 році вони всі знижуються, що викликано значним зменшенням прибутку, хоча в 2009 році зросли.
Аналізую склад основних фондів підприємства можна побачити, що в їх структурі більшу частку займають залежно ві ступеня впливу на предмети праці - пасивні основні фонди, за відношенням до виробництва - виробничі основні фонди, за групами податкового обліку - основні фонди 1 групи, за елементами – будівлі, споруди та передавальні пристрої.
Аналіз оновлення, вибуття і придатності основних фондів в цілому по підприємству можна констатувати такі тенденції: підприємство має основні фонди в достатньо хорошому стані, знос яких є невисоким. Але кожного року знос основних фондів збільшується, коефіцієнт придатності знижується, а основні фонди оновлюютьс недостатніми темпами, на що і повинно звернути увагу підприємство.
Аналіз ефективності використання основних фондів виявив негативні тенденції зниження фондовіддачі, зростання фондоозброєності і зниження в 2010 році рентабельності основних фондів.
На підприємстві оновлення основних фондів здійснюється за рахунок амортизаційних відрахувань та за рахунок капітальних вкладень, які можуть бути профінансовані як за рахунок власних джерел, тобто прибутку, так і за рахунок залучених джерел – тобто кредитів банку. На сьогодні підприємство має досить значну довгострокову заборгованість перед банком в розмірі 19485 тис.грн. Ці кошти були взяті для оновлення виробничої бази і щороку рівними частинами погашаються. В останні три роки підприємство не залучало ні кредитів, ні інвестицій, ні інших залучених коштів, а капітальні інвестиції здійснювало лише за рахунок прибутку.
У цілому механізм управління оновленням та ефективністю використання основних виробничих фондів молокопереробних підприємств повинен базуватися на таких принципах:
1. Відповідність (підпорядкованість) стратегічним цілям економічного розвитку підприємства. Механізм забезпечення ефективності використання основних виробничих фондів повинен створювати необхідні матеріальні та фінансові умови для реалізації цілей і завдань економічного розвитку підприємства в цілому.
2. Перспективність. Механізм забезпечення ефективності використання основних виробничих фондів повинен передбачити умови для розширення підприємства та підвищення ефективності його діяльності в майбутніх періодах на основі оптимізації співвідношення між вирішенням поточних та перспективних завдань розвитку.
3. Обґрунтованість управлінських рішень за характером відтворення основних виробничих фондів підприємства. Обґрунтування потреб в основних виробничих фондах слід проводити на основі кваліфікованого аналізу стану і використання основних виробничих фондів, вивчення резервів підвищення ефективності їхнього використання.
4. Ефективність. Формування відтворювальних процесів на підприємстві повинно базуватися на умові досягнення економічного або соціального ефекту, що має кінцевий економічний вимір.
Перелік графічного і табличного матеріалу:
Таблиця 1 Основні фінансово – економічні показники діяльності підприємства
Таблиця 2 Показники фінансового стану ВАТ «Христинівський молокозавод»
Таблиця 3 Склад основних фондів підприємства за 2008-2010 рр., тис.грн.
Таблиця 4 Структура основних фондів підприємства, тис.грн.
Рис.1 Градація основних фондів за відношенням до предметів праці
Рис.2 Градація основних фондів по відношенню до виробничого процесу
Рис.3 Градація основних фондів за групами податкового обліку
Рис.4 Градація основних фондів за їх елементами
Таблиця 5 Оцінка питомої ваги основних фондів в майні та в вартості необоротних активів
Таблиця 6 Оцінка стану основних фондів підприємства за його елементами
Таблиця 7 Оцінка показників, що характеризують оновлення і вибуття основних фондів підприємства
Таблиця 8 Показники стану та руху основних фондів підприємства
Таблиця 9 Оцінка ефективності використання основних фондів підприємства
Таблиця 10 Аналіз нарахування і витрачання амортизаційних фондів, тис.грн.
Таблиця 11 Динаміка здійснених в 2008-2010 роках капітальних інвестицій