Зразок роботи
Актуальність теми. У зв’язку із зростанням динамізму економічних і соціальних процесів, які відзначаються в суспільстві швидкою зміною кон’юнктури на внутрішньому і зовнішньому ринках, необхідністю забезпечення стабільного розвитку суспільства в довгостроковій перспективі, все більш зростає на макро- і мікрорівні соціально-економічної системи роль стратегічного планування, та, зокрема, диверсифікації ЗЕД.
Один і той же товар в певний період часу може успішно продаватися на ринках одних країн та зовсім не користуватись попитом на ринках інших. Враховуючи таку ситуацію знизити потенційний ринковий ризик можливо шляхом випуску різних товарів, працею з різними постачальниками та освоєнням ринків декількох країн, комбінуючи способи виходу. Зміст таких заходів являє собою ніщо інше, як диверсифікацію зовнішньоекономічної діяльності.
Оскільки ефективність диверсифікації своєї діяльності є досить високою, нею займаються багато іноземних підприємств. До них можна віднести Philip Morris, General Electric та інші. Беручи до уваги той факт, що ці підприємства працюють значний період часу, можна зробити висновок, що стратегія диверсифікації ЗЕД досить ефективна. Диверсифіковані підприємства існують і в Україні, але слід зазначити, що підвищення рівня екологічної безпеки підприємницької діяльності ціллю їхньої диверсифікації не являється. За часів адміністративно планової економіки ринкового ризику не існувало, а диверсифікація ініціювалася наказом профільного міністерства. Працюючи незначний час в умовах ринкової економіки, українські підприємства не мають досвіду цілеспрямованого здійснення заходів стосовно диверсифікації зовнішньоекономічної діяльності, але усвідомлюють їх необхідність. Відповідно до цього, диверсифікація зовнішньоекономічної діяльності являється актуальною для українських підприємств.
Іноземні підприємства мають певний досвід стосовно диверсифікації, який було систематизовано вченими. Слід відзначити, що перші дослідження цієї категорії стосувались саме диверсифікації ЗЕД. Дослідження по данному питанню були здійснені багатьма іноземними вченими, до них можна віднести: М. Горт, А.Дж. Стрікленд, А. Томпсон, І. Ансофф, М.Портер, Й. Шумпетер, Б. Санто, Р.А. Фатхутдінов та ін.. Значний вклад до вивчення та розвитку диверсифікації ЗЕД було здійснено такими вітчизняними та російськими вченими, як: В.В. Бризглов, А.В. Волков, О.Б. Немченко, Д. Півоваров, та ін.
Але, незважаючи на це, в Україні, нажаль, відсутні систематизовані теоретичні матеріали стосовно управління диверсифікованою компанією. Формування комплексного механізму диверсифікації зовнішньоекономічної діяльності підприємства ще далеко від завершення, подальшого дослідження вимагає комплекс питань, пов’язаних з удосконаленням організаційно-економічного механізму впровадження стратегічного планування на підприємствах, розробкою механізму диверсифікації асортиментного ряду та ринків збуту підприємств. Ставлячи за мету науково-методичне забезпечення процесу управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємств, автор виходив, насамперед, із необхідності удосконалення механізму диверсифікації ЗЕД, розробки специфічних процедур стратегічного планування на підприємствах, поглиблення теоретичних, методичних і практичних основ здійснення різних типів диверсифіакації.
Змістовне вивчення наукових праць зазначених авторів дало змогу окреслити проблематику дослідження, яке полягає у розробці концептуальних підходів щодо удосконалення стратегії диверсифікації зовнішньоекономічної діяльності підприємств. Таким чином, є всі підстави вважати тему даного дослідження актуальною як з теоретичної, так і з практичної точок зору.
Метою дипломної роботи є розробка та обґрунтування загальних рекомендацій щодо удосконалення стратегії диверсифікації зовнішньоекономічної діяльності ВКФ «Агросфера ЛТД» для подальшого ефективного функціонування на зовнішньому ринку.
Відповідно до поставленої мети було визначено наступні завдання:
дослідити сутність стратегії диверсифікація діяльності підприємств при виході на зовнішній ринок;
визначити концептуальні підходи до стратегії диверсифікація підприємств;
дослідити еколого-економічний аспект конкурентних переваг підприємства при виході на зовнішній ринок;
надати організаційно – економічну характеристику ВКФ «Агросфера ЛТД»;
провести оцінку ефективності ЗЕД та потенціалу диверсифікаціі досліджуваного підприємства;
провести аналіз екологічного менеджменту на ВКФ «Агросфера ЛТД»;
провести обґрунтування стратегії диверсифікації діяльності на ВКФ «Агросфера ЛТД»;
розробити модель управління запасами в умовах диверсифікації діяльності ВКФ «Агросфера ЛТД»;
провести розрахунок ефективності економічних заходів на ВКФ «Агросфера ЛТД».
Об'єктом дослідження є механізм диверсифікації зовнішньоекономічної діяльності підприємства. Предметом дослідження є удосконалення механізму диверсифікації зовнішньоекономічної діяльності ВКФ «Агросфера ЛТД».
Методи дослідження. У процесі виконання дипломної роботи засновано системний метод наукового пізнання, визначальним у якому є положення стосовно того, що всі процеси і явища досліджуваної проблеми розглядаються й аналізуються у взаємозв’язку й взаємозалежності і, діючи у єдності, дають змогу вивчати її всебічно і досконало. Для розв’язання визначених завдань, досягнення мети, використовувався комплекс взаємодоповнюючих методів дослідження: методи системного аналізу, методи причинно-наслідкового аналізу, методи порівняльного аналізу, методи прямого структурного аналізу, моделювання.
Інформаційними джерелами під час дослідження були відповідні Закони України, первинна документація ВКФ «Агросфера ЛТД», інформаційні дані світової комп’ютерної мережі Internet, а також, в основній мірі, праці вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів та фахівців з проблеми дослідження. Висновки та пропозиції, що були зроблені автором у результаті проведеного дослідження можуть бути у подальшому використані в практичній діяльності ВКФ «Агросфера ЛТД» для удосконалення стратегії диверсифікації зовнішньоекономічної діяльності підприємства та зміцнення конкурентної позиції підприємства на ринку.
Структура та обсяг дипломної роботи. Дипломна робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, а також списку використаної літератури. Повний обсяг дипломної роботи – 120 сторінок, у тому числі 29 таблиць, рисунків – 5, 12 формул. Список використаної літератури складається зі 58 джерел.