Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. 1914-918-ті роки виявилися вельми трагічними в історії людства, оскільки впродовж них тривала одна із найкровопролитніших війн – Перша світова. Тому увага дослідників раз у раз звертається до вказаного відрізку часу, адже він становить інтерес не тільки з точки зору аналізу подій, що призвели до світового військового конфлікту, але і з точки зору вивчення стану громадської думки провідних країн тогочасного світу, включаючи Англію.
Серед тем, які вимагають розгляду істориків з причини їх невивченості у вітчизняній історіографії, вчені позначають тему духовної атмосфери передвоєнних років і її зміни в роки війни. Частиною цієї теми є і пацифізм в різних своїх проявах. Антивоєнні варіації, різні за своїм характером, ідейною складовою і політичною орієнтацією, повинні бути досліджені істориками, бо виключення хоча б однієї з них не тільки істотно обіднить, а й спотворить реальну картину багатою духовного життя Європи часів Першої світової. Сьогодні у Європі і світі складається особлива ситуація, за якої значущості набувають ідеї і теорії миру, історія і практика пацифізму. Саме тому тема нашого дослідження набуває актуальності.
Історіографія. З безлічі сторінок історії Великобританії XX ст. в радянській історіографії розроблялися переважно проблеми боротьби трудящих за свої права, а також «імперіалістична» зовнішня політика британського уряду та протидія їй з боку робітничих організацій. Між тим, в антивоєнній боротьбі в Англії брали участь не тільки представники робітничого руху і не тільки тісно пов’язана з ними інтелігенція, яку в радянській історіографії прийнято було називати прогресивною - на відміну від інтелігенції буржуазної. Антивоєнною пропагандою займалися також представники британської інтелігенції з числа тих, хто прагнув виступати з надкласових позицій. Для характеристики рухів, очолюваних такого роду «буржуазними» інтелігентами у вітчизняній літературі, як правило, застосовувався термін «пацифістський». Боротьба за мир вважалася монополією робітників, а термін «пацифізм», так само, як і поняття «дрібнобуржуазний», мав певний негативний відтінок. Такого роду підхід дослідників до пацифізму і пацифістів на Заході пояснювався, насамперед, негативним ставленням радянської влади до цього явища. Традиція негативного ставлення до пацифізму у вітчизняній історіографії була закладена В. І. Леніним, праці якого хоча й були опрацьовані для дослідження нашої теми, та не стали її основою .
У 1960-80-і рр. позиція радянських владних структур щодо західних пацифістів стала змінюватися. Було визнано, що борці за мир могли і не бути революціонерами. Спектр робіт, які зачіпають антивоєнну проблематику, в ці роки також значно розширився, у світ виходять праці В. Б. Княжинського, І. А. Андрєєвої, В. А. Куманьова, Г. Н. Сапожникової .
Істотно збагачують наше уявлення про історію антивоєнного руху Великобританії роботи М. А. Оболонкової, присвячені темі усвідомлення європейськими інтелектуалами своєї значимості у війні за мир під час першої світової , а також К. А. Корнєєва
Оскільки для повноти дослідження російськомовних видань недостатньо, основою нашого дослідження стали роботи зарубіжних авторів. Серед них Алан Джордж ПерсівальТейлор , Девід А. Мартін . У 1960-80-х рр. вийшла велика кількість спеціальних досліджень з осмисленням історії антивоєнних ідей і рухів, як у Британії, так і в Європі в цілому – це роботи Пітера Брока, БарріБазана, М. П’ю, Дж. ЕверіДжойса, Дональда Бірна, Дж. В. Егертона, Дж. Клотфельтера, М. Сідела, Р. Ароната інших .
Основою для одного з розділів роботи – про діяльність Союзу демократичного контролю стали стаття Х. Ханака та монографія МарвінаШварца , які цілком повно описують діяльність однієї із найбільших пацифістських організацій Англії у роки Першої світової.
Загалом історіографічна база дослідження є достатньо широкою, що дозволяє нам повноцінно виконати всі поставлені завдання.
Джерельна база. Для реалізації поставлених цілей і завдань був задіяний великий спектр різноманітних джерел, які можна класифікувати як за ступенем близькості до предмету дослідження, так і по типу: в якості джерел залучалися роботи прихильників, сучасників з числа стурбованих проблемами збереження миру та запобігання війні, а також Цей вид джерел доповнювали документи, преса. Корисним доповненням до цих джерел була нобелівська лекція Нормана Ейнлджела, відомого британського пацифіста «Світ і громадська думка», розміщена в мережі Інтернет разом з промовою Крістіана Ланге . Джерелами послужили і роботи діячів Союзу демократичного контролю (СДК), таких як А. Понсонбі, Ч. Тревельян, Г. Н. Брейлсфорд . Робота ще одного члена СДК –ХелениСванвік«Будівельники світу, десятирічна історія Союзу демократичного контролю» – це одночасно і пропагандистська робота, і офіційна історія СДК, і спогади. Як бачимо, джерельна база нашого дослідження є доволі вичерпною, враховуючи те, що більшість джерел опубліковані іноземною мовою і не знаходяться у вільному доступі.
Мета роботи – дослідити прояви пацифізму у Англії в роки Першої світової війни.
Виходячи з мети роботи, ставимо перед собою наступні завдання:
- охарактеризувати суспільно-політичну атмосферу в Англії напередодні та у роки Першої світової війни;
- дослідити зародження та діяльність пацифістського руху як опозиції до Першої світової війни у Англії;
- з’ясувати роль організації «Союз Демократичного Контролю» у пацифістському русі;
- дати пояснення терміну «новий пацифізм».
Об’єктом дослідженняперіод Першої світової війни.
Предметом дослідження виступає англійський пацифізм у роки Першої світової війни.
Хронологічні межідослідження охоплюють період 1914-1918 рр.
Географічні рамки. Доцільно зауважити, що ми не обмежимо територіальні рамки нашого дослідження лише тією частиною Великої Британії, яку територіально відносять до «Старої Англії». Для дослідження використовуватимемо територію країни у сьогоднішніх кордонах.
Структура роботи визначається відповідно метою і завданнями. Робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та літератури.