Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Постать волоського (румунського) князя Влада ІІІ Цепеша Дракули є найбільш відомою та знаковою фігурою Центрально-Східної Європи другої половини XV ст. Не дивлячись на доволі не довге життя (45 р.) та короткочасне правління (близько 7 р. із перервами), він залишив неоднозначний та суперечливий слід в історії, а його одіозна постать та овіяна міфами та легендами діяльність, викликає зацікавлення і до сьогодні. Свідченням цього є значна кількість науково-популярної та художньої літератури, фільмів, туристичних турів місцями життя Влада ІІІ Цепеша Дракули.
Зауважимо, що в історії зажди є малодосліджені теми або ті, які потребують нового переосмислення поглядів та глибокого аналізу. В історіографії тематика постаті та діяльності волоського князя Влада ІІІ Цепеша Дракули, у переважній більшості, зводиться до показу та розкриття міфів і легенд, жорстокого правління, висвітлення лиш окремих сторінок життя цього політичного діяча. Склалась думка, що Влад ІІІ – це тиран та диктатор XV ст., єдина мета якого – вбивство, тортури та війна.
Однак, розглянувши та проаналізувавши історичне тло подій, геополітичне та внутрішньодержавне становище Волоського князівства, ми побачили, що поряд із лавіруванням між двома імперіями, децентровими тенденціями у боярських колах, країну вдалось на короткий час зміцнити в екномічному та політичному плані, підвищити статус на міжнародній арені, розпочати державне будівництво, проводити вдалі реформи.
Князівство Волощина у XV ст. являла собою малу державу, на територію якої претендували одразу ж католицька Угорщина та мусульманська Порта. Дане геополітичне положення Волощини та її релігійна специфіка (волохи були православними), змушували волоських господарів до політики лавірування між двома агресивними державами, оскільки поступки одній із них призвело б до покатоличення або цілковитої втрати ознак державності.
Обрана тема вже привертала увагу дослідників, але доволі мала кількість систематичних праць, які цілком охопили весь спектр досліджуваної проблеми, при чому більшості праць притаманний тенденційний або ж констатуючий характер. Тому, на нашу думку, дослідження історичної постаті волоського князя Влада ІІІ Дракули Цепеша, потребує систематичного і наукового вивчення, оскільки Влад ІІІ відіграв помітну роль у ході політичної історії Османської Порти (Туреччини), Корони Святого Стефана (Угорщини), Князівства Молдови (сучасна територія Румунії) та Центрально-Східної Європи в цілому.
Метою бакалаврської роботи є об’єктивне та системне висвітлення постаті та діяльності волоського князя Влада ІІІ Цепеша Дракули, визначення характеру та особливостей правління Влада Дракули та його місце в історії Центрально-Східної Європи XV ст.
Виходячи з поставленої мети, автор даного дослідження визначив перед собою наступні завдання:
– висвітлити джерельну та історіографічну базу даного дослідження;
– прослідкувати життя та формування особистості Влада ІІІ упродовж 1431–1456 рр.;
– дослідити соціально-економічний і політичний розвиток Волощини за Влада ІІІ Цепеша Дракули;
– проаналізувати міжнародне становище Волощини та політичне лавірування Влада ІІІ Цепеша Дракули.
Об’єктом дослідження є постать волоського князя Влада ІІІ Цепеша Дракули в історії Центрально-Східної Європи.
Предметом бакалаврської роботи є основні напрямки і зміст суспільно-політичної і соціально-економічної діяльності Влада ІІІ Дракули упродовж 1431–1476 рр.
Методологічна основа дослідження. Методологічною основою бакалаврської роботи є принципи історизму, всебічності та об’єктивності, проблемно-хронологічний принцип і принцип плюралізму. Під час роботи над дослідженням використовувалися загальнонаукові (аналізу та синтезу, індукції та дедукції) та спеціально-історичні методи (евристичної обробки джерел, хронологічний, біографічний, компонентного (структурно-функціональний) і порівняльно-історичного аналізу, типологічного дослідження).
Хронологічні рамки роботи охоплюють період 1431–1476 рр. Нижньою межею 1431 р., рік народження Влада ІІІ Цепеша Дракули. Верхня межа – 1476 р. – приблизна дата смерті волоського господаря.
Територіальні рамки, які охоплює дане дослідження, включають землі Волоського князівства у XV ст. та держав, із яким Влад ІІІ підтримував політичні зв’язки.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна одержаних результатів визначається тим, що здійснено спробу комплексного дослідження життя та діяльності волоського правителя Влада ІІІ Цепеша Дракули, як помітну постать історії Центрально-Східної Європи XV ст.
Практичне значення дослідження полягає у можливості її застосування для історичної реконструкції складної і суперечливої історії життя, діяльності волоського князя Влада ІІІ Цепеша Дракули та його місця в історії Центрально-Східної Європи, для підготовки лекцій, посібників з історії Румунії, Центрально-Східної Європи з метою популяризації знань про “спражнє” життя та діяльність правителя середньовічної Волощини серед широкого загалу та виступів на різного роду конференціях. Деякі результати дослідження можуть бути використані студентами під час проходження педагогічних практик (у школах, ліцеях, гімназіях, училищах, коледжах, технікумах). Робота може стати базою для написання більш фундаментального дослідження.
Обсяг і структура бакалаврської роботи зумовлені метою, завданнями, проблемно-хронологічним принципом дослідження. Бакалаврська робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел (59 позиція). Загальний обсяг бакалаврської роботи становить 83 сторінки.
Джерельна база дослідження є досить незначною, найціннішими із них є джерела документального та законодавчого характеру другої половини XV ст. Найбільш інформативними є наративні джерела, але зчаста сучасники події “грішили із об’єктивністю”.
Історіографія дослідження історичного портрету Влада ІІІ Цепеша Дракули досить скромна. Зовсім незначна частина праць грунтовно аналізує внутрішнє становище Волощини при Владу ІІІ та політику лавірування господаря на міжнародній арені. Переважна більшість праць носить компілятивний та описовий характер, повторюючи штампи “середньовічного правителя-тирана” у біографії волоського господаря.
У праці вказується, що політична діяльність Влада ІІІ розпочиналась під зверхністю турецького, а пізніше угорського правителя. Влад ІІІ Цепеш Дракула доклав великих зусиль, щоб зламати боярську верхівку, реорганізувати країну із середини та покласти початок будівництву важливих стратегічних об’єктів (зокрема і майбутньої столиці м. Бухарест). Останні роки правління волоського господаря характеризується піднесенням економіки, торгівлі (нові монети та міжнародні договори) та зміцнення армії.
Політика “лавірування”, між Угорським королівством та Османською Портою, була характерною рисою зовнішньополітичного курсу волоського князя Влада ІІІ Цепеша Дракули. У праці проведено аналіз полівасалітетної моделі зовнішньої політики Влада Дракули, наведено ґенезу, причини та наслідки змін у політичному векторі волоського князя для Волощини. Перебуваючи у полівасалітетній залежності, Влад ІІІ намагався не тільки посилити міжнародне становище власної держави, але і втримати її незалежність.
РОЗДІЛ І. Джерельна база та історіографія постаті волоського князя Влада ІІІ Цепеша Дракули
Уже більше п’яти століть постать волоського князя (господаря) Влада ІІІ Цепеша Дракули залишається символом XV ст., його постать стала символом жорстокості та тиранії, а “міфологізована” діяльність правителя Волощини, взявши свій початок із джерел XV ст., і досі побутує на сторінках, як популярної, так і наукової літератури. Історики, культурологи, філологи, журналісти та письменники, спираючись на джерела XV ст. та народну традицію, створили майже протилежні образи життя та діяльності Влада ІІІ Цепеша Дракули.
Причиною цього стала недостовірність самих джерел, їх суперечність, вибірковість та сама їх відсутність, що породжує нові легенди. Влучний вираз на цей рахунок російського історика і журналіста В. Ерліхмана, що “Дракула – найяскравіший приклад подібної метаморфози, яка допомагає виділити справжню історію від легенд” .
Джерела до вивчення постаті Влада ІІІ можна умовно поділити на кілька груп. Зокрема, до першої групи можна віднести документальні джерела: епістолярна спадщина волоського князя та сучасників, в яких фігурує ім’я та події пов’язані із діяльністю волоського князя. До другої групи належать законодавчі джерела: державні, адміністративіні та законодавчі акти, грамоти про надання пільг, земельних наділів та договори міжнародного характеру Волоського князівства із державами центрально-Східної Європи та Османської Порти вказаної доби.
Найбільшу і найінформативнішу групу, але водночас найбільш суб’єктивну, складають наративні джерела: літописи, хроніки та памфлети угорських, німецьких, волоських, руських, візантійських, турецьких діячів XV ст., румунським фольклором та літературною спадщиною румунського письменника ХІХ ст. Петре Інспіреску, які через усну традицію зберегли пам’ять про волоського господаря Влада ІІІ Цепеша Дракулу.