Зразок роботи
1. Передумови, причини, характер та рушійні сили української національної революції під проводом Б. Хмельницького.
Національно-визвольна та соціально-політична боротьба українського народу була обумовлена його становищем та розвитком в Речі Посполитій. Безпосередні причини повстання, якими їх бачили сучасники Б.Хмельницького, узагальнені в літописі Самовидця: незадоволення своїм становищем козаків-випищиків, яких перетворювали на кріпаків і слуг; утиски і несправедливості, що їх терпіли позбавлені власного суду реєстровці з боку шляхтичів у ролі старшини; незадоволення селян, пригноблюваних шляхтою, старостами та євреями-орендарями; переслідування православ’я, поширення католицтва у Східній Україні після придушення повстань козацтва. До цього додавалося національне гноблення (мовна, культурна, освітня, релігійна дискримінація; полонізація української шляхти, ставлення до українців як до «хлопів», людей другого сорту) та релігійні обмеження, нав’язування церковної унії, фактична ліквідація православної церкви на Волині і в Галичині, ярлик «схизматиків» (розкольників), з яким жили православні священники. Широке незадоволення викликали утиски українського міщанства, якому чинилися перешкоди в торгівлі, ремеслі, участі в міському самоуправлінні і ще тисячі й тисячі великих і малих кривд, яких зазнавали українські піддані польського короля [5].
Польсько-шляхетські панівні верстви (до них слід віднести й ополячених українських магнатів не йшли на поступки українському населенню в результаті козацько-селянських повстань середини 1620-30-х рр., і це зробило вибух народного обурення неминучим. Характеру національної революції йому надали передумови, що визріли в українському суспільстві на середину XVII ст.:
1. Досягнутий важкою працею українського народу розвиток продуктивних сил, господарське освоєння нових південно-східних територій (Південна Київщина, Брацлавщина, Лівобережжя), утвердження там якісно нового типу господарства, заснованого на дрібній власності на землю та власній або вільнонайманій праці козака. Суперечності між цим, буржуазним за своєю суттю, господарським укладом і наступаючим фільварково- поміщицьким стало однією з провідних передумов революції, а Наддніпрянщина – її економічною базою та джерелом соціально-політичної активності.
2. Етнічне згуртування і зростання самосвідомості українського народу, в якій викристалізовуються національні інтереси, утверджується рішучість знищити польське панування. Особливе значення в цьому процесі мало духовно-культурне відродження кінця XVI – першої половини XVII ст., що сприяло ідеологічному обгрунтуванню визвольної боротьби.
3. Станове оформлення козацтва, яке з 20-30-х рр. XVII ст. починає виступати як захисник загальнонаціональних інтересів і набуває досвіду взаємодії з селянством та міщанством.
4. Розвиток Запорозької Січі, що стала праобразом майбутньої козацької української держави.
5. Відродження в 1620-1630-х рр. православної церкви, яка освятила боротьбу українців за визволення [2, c.147].
Список використаної літератури:
1. Антонович В. Б. Коротка історія Козаччини / В. Б. Антонович. – К.: Україна, 2004. – 304 с.
2. Бойко О. Д. Історія України : навч. посіб. / О.Д. Бойко. - 3-тє вид. – К. : Академвидав, 2008. – 688 с.
3. Гриценко І. С. Гомін віків : навч. посіб. з історії України / І. С. Гриценко, М. М. Карабанов, А.Л. Лотоцький. – К. : Проза, 1994. – 192 с.
4. Кубіцький С.О., Кирик В.Л., Єрмоленко А.Б., Сірий С.В., Безбах В.Г. Нариси воєнно-політичної історії України: Навчальний посібник.– К.:Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет”, 2008. – 375 с.
5. Літопис Самовидця / підгот. Я. І. Дзира. – Київ: Наук. думка, 1971. – 208 с. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://litopys.org.ua/samovyd/sam02.htm
6. Мірошниченко М. Гордіїв вузол Богдана Хмельницького. До 350- річниці підписання між Україною та Московською державою Переяславсько-Московської угоди / М. Мірошниченко // Військо України. – 2004. – № 1/2. – С. 34-35.
7. Смолій, В. Українська національна революція XVII ст. (1648-1676 рр.) / В. Смолій, В. Степанков. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2009. –447 с.
8. Хмельницька Л.В. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII століття: лекція 5 / Л. В. Хмельницька. – Переяслав-Хм. : 2013. – 44 с.
9. Чуприна В. Хмельниччина (1648-1657 рр.) / В. Чуприна, З. Чуприна. – Львів: Світ, 2003. – 175 с.