Зразок роботи
ВСТУП
В останні десятиліття питаннями трансформаційних змін людської свідомості й культури, а також відповідних можливостей міжкультурного діалогу обумовлено посилення уваги до пошуку їх дійсних важелів та механізмів. З цим пов’язане поглиблення розуміння неможливості будь-яких зрушень у сфері реформування держави і суспільства без врахування такої важливої складової культури, як ментальність. Успіх будь-яких інновацій у політичній, економічній та інших сферах буття залежить від здатності ментальності до трансформації, виходу за наявні межі. Цим розумінням не виключаються знання щодо неоднозначності й швидкості змін у ментальних шарах, у в яких історією напрацьовуються і накопичуються системи звичок, цінностей, вподобань, інерцій свідомості і стереотипів, прихованих під поверхнею буття. Саме ними визначається характер будь-якої конкретної культури та її історичних шляхів.
Актуальність дослідження функціонування ментальності полягає не лише у гостроті запитів сучасної культуро-філософської теорії, але й у необхідності вирішення актуальних проблем, пов’язаних зі сформуванням та розвитком наукового дискурсу, застосуванням нових підходів, які базуються на синтезі знань філософії, етнології, культурології, політології, соціальної психології, тощо – з метою їх доповнення і взаємозбагачення.
Сьогодні проблемі ментальності значна увага приділяється з боку представників різних сфер науки. Питання, що стосуються даної проблематики, активно розробляються у сучасній історичній, психологічній, філософській, політологічній, етнологічній, культурологічній, юридичній та економічній галузях. Існуючі знання щодо ментальності базуються на багатому фактологічному матеріалі, розмаїття представлених аспектів розгляду якого засвідчує широту меж прояву даного феномена в різних сферах людської життєдіяльності. Проте варто зазначити, що, незважаючи на велику кількість наукових розвідок, питання щодо історії вивчення ментальності як суттєвого механізму суспільних, культурних та цивілізаційних процесів залишаються поки що до кінця не розкритими. Історія ментальності дозволяє змістовно розглядати питання природи і функціонування даного явища, являючи собою яскраве свідчення складності пов'язаного з ним наукового дискурсу.
Мета: реконструювати історію досліджень гуманітарної та суспільної спрямованості, присвячених вивченню проблеми ментальності.