Зразок роботи
Друга світова війна була руйнівною і впливовою подією, яка охопила більшість країн і регіонів світу, призвівши до мільйонів жертв і величезних матеріальних втрат. Війна велася між двома протиборчими союзами: державами Осі, на чолі з нацистською Німеччиною та антигітлерівською коаліцією, на чолі з Великобританією, СРСР і США. Антигітлерівська коаліція є терміном, який використовується для опису співпраці та координації союзницьких сил в їхній спільній боротьбі проти агресії держав Осі. Антигітлерівська коаліція була не формальним альянсом, а вільним і прагматичним устроєм, заснованим на взаємних інтересах і спільних цілях.
Тема діяльності антигітлерівської коаліції в роки Другої світової війни є актуальною і важливою з кількох причин. По-перше, вона дозволяє зрозуміти природу та динаміку коаліції, яка була унікальним і безпрецедентним явищем в історії міжнародних відносин, оскільки об’єднала країни з різними політичними, економічними та ідеологічними системами, культурами та цінностями. По-друге, це допомагає проаналізувати основні стратегії та дії коаліції, які визначили хід і результат війни, а також вплив і спадщину коаліції, яка сформувала післявоєнний світ. По-третє, вона сприяє оцінці ролі та значення коаліції для історії України, яка була одним із головних театрів війни і зазнала величезних людських і матеріальних втрат.
Як і для кожної держави світу, у період її становлення, розвитку і тим більше під час боротьби за незалежність і суверенітет, історичне минуле відіграє ключову роль. Ретроспектива надважлива для України в цей час. Чимало відповідей на запитання про те, що робити нашій державі в умовах війни, що триває, можна знайти досліджуючи, зокрема, документи пов'язані з передумовами та створенням антигітлерівської коаліції, її діяльністю на політичній арені та досвідом у міжнародних справах. Історичні аргументи можуть допомогти у плануванні дипломатичних заходів, формуванні нової союзницької коаліції, яка подібно антигітлерівській в роки Другої світової війни, спільними силами бореться проти загарбника.
Метою дослідження даної магістерської роботи є процес становлення союзницької коаліції, з'ясування механізмів взаємодії держав антигітлерівської коаліції на міжнародній арені, вплив цього фактору на хід Другої світової війни, наслідки військово-політичних рішень коаліції для майбутнього країн світу.
Об’єктом дослідження цієї роботи є антигітлерівська коаліція як історичне явище та суб’єкт міжнародних відносин періоду Другої світової війни.
Предметом дослідження даної магістерської роботи є діяльність антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни, зокрема її становлення, еволюція, основні стратегії та операції союзників, їх дипломатичні та політичні відносини, вплив і спадщина коаліції.
Завданнями даної дипломної роботи є:
1. Аналіз початку становлення антигітлерівської коаліції та роль СРСР в цьому процесі.
2. Розгляд дискусій щодо відкриття Другого фронту в Європі та їх результат у вигляді проведення операції «Оверлорд».
3. Дослідження протиріч союзників щодо післявоєнного устрою світу.
4. Висвітлення передумов та наслідків вступу СРСР у війну з Японією.
5. Дослідження параметрів вирішення німецького питання.
6. Аналіз ролі ленд-лізу у перемозі над нацистською Німеччиною та її сателітами.
Методами дослідження у даній магістерській роботі є:
1. Загальнонаукові та спеціально-наукові методи дослідження: аналіз, синтез, порівняння, систематизація, описовий і системно-структурний метод.
2. Історичні методи: історико-порівняльний, історико-системний, історико-генетичний методи.
3. Узагальнення історичних праць і доступних документів, що дозволило виявити матеріали для вивчення досліджуваної проблеми.
Антигітлерівська коаліція в роки Другої світової війни є важливою темою у шкільних підручниках з історії. Ця тема розглядається в контексті подій Другої світової війни, і допомагає учням зрозуміти причини, хід і наслідки найбільшого воєнного конфлікту в історії людства, а також роль союзницької коаліції у боротьбі проти нацизму.
Дана тема має деяке висвітлення у шкільних підручниках з історії. Наприклад, у підручнику В.С. Власова і С.В. Кульчицького «Історія України для 10 класу» , є згадки щодо зазначеної теми в двох параграфах. Підручник коротко описує передумови становлення коаліції і робить акцент на впливі рішень лідерів коаліції на подальшу долю України.
У підручнику авторства О.О. Гісема і Н.М. Сорочинської «Всесвітня Історія для 10 класу» тема антигітлерівської коаліції досить детально представлена в п’ятьох параграфах. У них автори розкривають передумови і причини створення антигітлерівської коаліції, етапи її діяльності, вплив на воєнні дії, дипломатичні переговори між лідерами коаліції, які визначили подальший хід війни і накреслили повоєнні контури світу. Автори висвітлюють різні суперечки що виникали між великою трійкою, розкривають сенс суперечливих питань (відкриття другого фронту у Європі, організації з регулювання миру, доля Німеччини, кордони СРСР) і їх вирішення.
Отже, дослідивши питання висвітлення діяльності антигітлерівської коаліції в роки Другої світової війни у шкільних підручниках з історії, можна зробити висновок, що тема союзницької коаліції має значне місце в контексті подій Другої світової війни. Підручник з всесвітньої історії досить детально розкриває причини становлення коаліції, етапи її діяльності, стратегію союзників, головні рішення з важливих конференцій, що визначили подальшу долю світу. Також наголошується на протиріччях між лідерами коаліції, та пошук між ними порозуміння. Підручник з історії України більше зосереджується на впливі тих чи інших рішень союзників на долю України, і лише поверхово і коротко згадується сама діяльність альянтів.
Хронологічні межі магістерської роботи визначені часовим проміжком від становлення антигітлерівської коаліції в червні 1941 р. та її діяльністю до кінця Другої світової війни, яка тривала до 2 вересня 1945 р. Обґрунтування хронологічних меж базується на тому, що антигітлерівська коаліція була формально створена після 22 червня 1941 року, внаслідок нападу нацистської Німеччини на свого союзника початкового етапу війни – Радянський Союз, і остаточно сформувалася після нападу Японії на Перл-Харбор. Коаліція була розпущена після капітуляції Японії у вересні 1945 року.
Географічні межі магістерської роботи визначаються діяльністю антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни, яка охопила майже всі регіони та континенти світу й включала 53 країни, які офіційно приєдналися до союзників до кінця Другої світової війни.