Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність. Пройшли ті часи, коли веб-розробникам просто потрібно було знати HTML, CSS і DOM-маніпуляції. В сучасності навіть простенький сайт включає в себе різні бібліотеки, фреймворки, платформи та інше. Але робота з усіма ними може бути і швидкою і нескладною, цікавою і зручною.
Деяких новачків одна тільки назва здатна ввести в «тихий жах», і вони вже бояться заглиблюватися в тематику веб-верстки та роботи з кодом. Так, складні інтегровані середовища розробки (IDE) дійсно дуже об'ємні, широкі і великі, тоді як для верстки часто доводиться вирішувати куди більш «дрібні» Деякі розробники віддають перевагу старим добрим додаткам «Блокнот» в Windows або TextEdit на macOS або Notepad ++. Але їх зазвичай недостатньо для завдань по роботі з кодом, багато необхідних функцій відсутні, що робить ці програми незручними для розробки.
В даній роботі буде описано процес розробки комплексної системи, яка виконуватиме функцію не тільки редактору коду, але й даватиме можливість спільно, в режимі реального часу, працювати над проектом.
Мета. Метою даної дипломної роботи є проектування та розробка ПЗ, яке дозволить легко працювати над проектом спільно, у режимі реального часу.
Завдання. Завданням роботи полягає в тому, щоб проаналізувати існуючі аналоги, і, на основі цього аналізу спроектувати та розробити власне програмне забезпечення, яке буде зручне і легке у користуванні, але і водночас ефективно вирішуватиме проблеми та завдання, які перед ним ставитиме користувач.
Об'єкт дослідження. Об'єктом дослідження є методи та засоби, а також інструменти сучасної розробки програмного забезпечення, зокрема веб-розробки.
Предмет дослідження. Предметом дослідження є онлайн середовища розробки, зокрема застосунки, які дозволяють працювати з програмним кодом онлайн.
Метод дослідження. Метод дослідження полягатиме у аналізі популярних рішень у даній предметній області, а саме аналіз недоліків та переваг, а також у кінцевому порівнянні цих рішень, на основі яких буде відбуватися проектування та розробка власного застосунку.
Практичне значення. На сьогодні існує не так багато інструментів, які дозволяють зручно і легко проводити спільну роботу над кодом у режимі реального часу, незважаючи на те, що розробникам доводиться стикатися з такою проблемою дуже часто. Тому створення ПЗ з необхідним функціоналом, а також зручним у користуванні, буде корисним багатьом розробникам.
РОЗДІЛ 1
АНАЛІЗ ПРЕДМЕТНОЇ ОБЛАСТІ
1.1. Характеристика розроблюваного додатку та можливі напрямки його діяльності
Напрямки діяльності можуть бути різними, в залежності від поставлених перед користувачем задач. Наприклад, додаток може служити просто так званою „пісочницею”. Наприклад, користувачу потрібно швидко написати певне рішен¬ня, або написати псевдо-код з метою демонстрації нового синтак¬сису чи ідеї вирішення тої чи іншої проблеми. Тоді він, скориставшись додатком, може шви䬬ко написати потрібний код, та поділитися ним з кимось іншим. Або ж до-да¬ток може служити чудовим інструментом для ментора та його учня, адже корис¬туючись ним, можна спілкуватись та писати код одно¬часно, що дуже зруч-но під час навчання, адже завжди, в ході роботи можна уточнити щось, або запи¬тати в тому разі, якщо щось не є зрозумілим. Також одним із напрямків діяль¬нос¬ті може бути використання функціоналу додатку для проведення спів¬бе-сіди онлайн. Часто, щоб перевірити вміння кандидата, йому дають якусь задачу, або теоре¬тич¬ні питання щодо тієї чи іншої мови програмування і просять його написати код. За допомогою додатку це можна робити онлайн у режимі реаль-но¬го часу.
Отже, можна виділити проблеми, які вирішує даний додаток:
а) Проблема спільної розробки
У процесі розробки дуже важливою є комунікація між працівниками. Часто бувають недорозуміння, та інші проблеми, тому забезпечити систему – яка дозволить безпосередньо і працювати, і спілкуватись під час цього вирішує масу проблем, пов'язаних з цим.
б) Навчання
Як було описано вище, дане рішення набагато спрощує процес навчання та взаємодію між учнем та викладачем. В такому форматі легше пояснювати та зразу показувати матеріал, одночасно при цьому обмінюючись текстовими повідомленнями або спілкуючись за допомогою звукового та відео-чату.
в) Безпека та зручність
Щоб поділитись певним рішенням, тепер не потрібно писати все локально, зберігати окремий файл та відправляти, або використовувати системи контролю версій. Додаток максимально спрощує цей процес – адже тепер достатньо лише скористатись додатком, написати код та скопіювати посилання на нього у своєму браузері і поділитися ним з будь-ким. Всі проекти зберігаються динамічно та асинхронно у віддалену базу даних, тому це набагато безпечніше, аніж відправляти файли по мережі.
1.2. Опис предметної області
Виділимо основні функції нашого бізнес-процесу:
1. Можливість писати код у відповідному редакторі
2. Можливість спілкуватись через відео-чат
3. Можливість спілкуватися через текстовий чат
4. Створення унікального посилання для кожного проекту
5. Збереження проекту у базу даних
6. Можливість поділитися проектом з іншими користувачами
7. Можливість спільно працювати над проектом
Характеристика бізнес-процесу „Написання коду” наведені у таблиці 1.1.
Таблиця. 1.1
Написання коду
Назва характеристики Значення характеристики
Ім'я бізнес-процесу Написання коду
Основні учасники* Користувач(або 2 користувачі)
Вхідна подія Написання коду
Вихідна подія Збереження коду у базі даних
Характеристика бізнес-процесу „Cпілкування у відео-чаті” наведені у таблиці 1.2.
Таблиця. 1.2
Спілкування у відео-чаті
Назва характеристики Значення характеристики
Ім'я бізнес-процесу Cпілкування у відео-чаті
Основні учасники* 2 користувачі
Вхідна подія Здійснення дзвінку
Вихідна подія Відображення обох користувачів у себе на екрані
Характеристика бізнес-процесу „Cпілкування у текстовому чаті” наведені у таблиці 1.3.