Зразок роботи
У вітчизняній науці біографічний жанр у різних галузях мистецтва активно досліджується. Так у літературі, живописі, кіномистецтві є чимало праць, присвячених дані проблематиці, зокрема дослідження А. Бакай, О. Бескровної, Ю. Бондаренко, Л. Будяк, А. Варламова, Н. Волошиної, О. Кафлик, Г. Колесник, Ю. Лоттмана, В. Марінеско, Т. Рижкової, О. Скнаріної, Т. Потніцевої, О. Царьової, А. Холікова, Н. Шляхової та ін. Однак у більшості праць майже відсутній зв’язок з аналогічними дослідженнями зарубіжних науковців, що підкреслює доцільність даного дослідження.
Сучасні байопіки та перспективи розвитку жанру можна почерпнути з праць та розповідей кінокритиків, аналітиків, працівників кіноіндустрії, зокрема В. Бакальчук Дж. Бастін, Р. Гіттніг, Т. Діркс, А. Соркін, В. Тарасов, А. Черков та ін..
Об’єкт дослідження – біографічний фільм як жанр кіномистецтва;
Предмет дослідження – специфічні аспекти екранізації біографії письменника на прикладі байопіку «Байрон» Дж. Фаріно.
Мета дослідження полягає у теоретичному узагальненні особливостей розвитку біографічного жанру в кіномистецтві та науковому аналізі екранізації біографії письменника на прикладі життєпису Дж. Байрона в кінострічці «Байрон».
Досягнення поставленої мети неможливе без виконання наступного спектру завдань:
- на основі фундаментальних та сучасних наукових праць, узагальнити визначення термінів «біографія письменника», «наукова біографія» та «біографічний фільм»;
- виявити тенденції наукового дослідження біографічного жанру, зокрема в літературі, науці та кіно;
- висвітлити сутність варіативних модифікацій біографічного жанру в кіно;
- визначити основні проблеми вивчення біографічного фільму;
- дослідити історію, популярність та подальший розвиток біографічного жанру на теренах українського та зарубіжного кінематографу;
- сформулювати загальні принципи та методи екранізації біографії письменника;
- охарактеризувати сюжетну лінію фільму Дж. Фаріно «Байрон» (2003);
- проаналізувати акторську та режисерську роботу байопіку Дж. Фаріно «Байрон»;
- здійснити порівняльний аналіз екранізації біографії Дж. Байрона з науково-критичним оглядом М. Кургинян «Байрон»;
- дослідити спільні та відмінні риси фільму «Байрон» та біографічного роману Т. Цвейга «Таємниця Байрона»
Методологічною основою дослідження є біографічний, літературний (опрацювання навчальної, наукової, науково-популярної літератури, статей з періодичних видань, електронних джерел), історичний, метод інтерпретації, аналітичний, індуктивний, дедуктивний, систематичний та ін..
Практичне значення роботи: матеріали та підсумки дослідження можуть бути використані у розробці загальних та спеціальних курсів з теорії кіномистецтва та літератури, в наукових дослідженнях. Аналітичний огляд фільму «Байрон» та результати дослідження даної екранізації можна використовувати в рецензуванні, кінокритиці та популяризації біографічного жанру в кіно та літературі.
РОЗДІЛ І БІОГРАФІЯ ЯК ЖАНРОВА МОДЕЛЬ: ОСОБЛИВОСТІ ЕВОЛЮЦІЇ, АТРИБУТИВНІ ТА МОДУСНІ ОЗНАКИ
1.1 «Біографія письменника», «наукова біографія» та «біографічний фільм» як наукові дефініції
Життя видатних особистостей завжди знаходилося під пильною увагою сторонніх людей. Саме цей