Зразок роботи
Вступ
Епоха Відродження – період в історії культури Західної Європи, який почався в Італії в кінці XIII століття, зайняв в більшості європейських країн XIV-XVI ст., а в Іспанії та Англії тривав до початку XVII століття.
Ренесанс – це тема, яка не сходить зі сторінок усіх посібників з історії, з історії літератури та з історії мистецтва. Про Ренесанс накопичилася така безмежна література, що вона не піддається жодному огляду і жодному досить повному історичному чи теоретичному аналізу. Само собою зрозуміло, що за такої популярності даної теми не могло не накопичитися величезної кількості забобонів і спільних місць, які часто відрізняються неймовірною живучістю та чіпкістю і спростовувати які зовсім не так легко. Вся труднощі полягає тут у тому, що ці традиційні оцінки Ренесансу, взяті самі по собі, аж ніяк не такі вже й погані чи невірні.
...
1. Сутність та загальна характеристика епохи Відродження
Починаючи з XV віку, відбувається цілий ряд змін в соціально-економічному і духовному житті Західної Європи, що знаменує початок нової епохи, яка увійшла в історію під ім’ям Відродження.
Соціально-економічні зміни супроводилися істотними змінами в настроях. Ці зміни були пов’язані, передусім, з процесом секуляризації (звільнення від релігії і церковних інститутів), що відбувався у всіх сферах культурного і суспільного життя. Самостійність по відношенню до церкви набувають не тільки економічне і політичне життя, але і наука, мистецтво, філософія. Правда, цей процес здійснюється спочатку дуже повільно і по-різному протікає в різних країнах Європи.
Епоха Відродження – період в історії культури Західної Європи, який почався в Італії. Відродження поділяється на 4 етапи:
• друга половина ХІІІ – XIV ст. – проторенесанс (перед-відродження);
• XV ст. – раннє Відродження;
• кінець XV ст. – перша третина XVІ ст. – Високий Ренесанс;
• XVІ ст. – пізній Ренесанс.
Рубежем між Середньовіччям і Новим часом у вітчизняній історіографії вважається перша буржуазна революція загальноєвропейського значення – Англійська революція 1640–1660 рр., а також закінчення першої загальноєвропейської Тридцятилітньої війни (1618–1648).
Якщо раннє Середньовіччя історики іноді називають «темними віками», то найбільш характерним явищем культури розвиненого і пізнього Середньовіччя вважають виникнення культури Відродження, що охоплює в Європі період від 40-х років XIV ст. до перших десятиліть XVII ст. Нова культура зародилась в Італії («мала батьківщина» – Флоренція).
Розвиток культури в епоху .............
3. Особливості розвитку науки та культури доби Відродження
Діячі епохи Відродження або Ренесансу внесли вклад в науково-раціоналістичний світогляд, завдяки відкриттям в астрономії. Їх ідеї геліоцентричної моделі і нескінченності Всесвіту, множинність світів стали основою нового світогляду.
Наукові відкриття Джордано Бруно про безкінечність Всесвіту, існування невідомих на цей час планет в межах Сонячної системи, обертання Сонця і зірок навколо осі, математичні розрахунки Паоло Тосканеллі, який висунув ідею про можливість дістатися Індії західним шляхом (його картами користувався Колумб) – все це відкривало можливості пізнання світу.
Наука епохи Відродження. Новий метод науки на рубежі XV і XVI ст. запропонував італійський учений, живописець, скульптор, архітектор, інженер Леонардо да Вінчі (1452–1519). Він широко використовував методи наукового дослідження, закликав до міцного зв'язку науки з життям. Йому належить відомий афоризм: «Наука – полководець, практика – солдати».
Ідеї Леонардо да Вінчі щодо пізнання світу набули подальшого розвитку в працях інших учених, зокрема в творі, який створив англійський гуманіст Фрєнсіс Бекон (1561–1626) «Новий органон». Бекон стверджував, що відчуття людини є головним джерелом його знань, а наука повинна бути дослідною. Він обґрунтував індуктивний метод раціонального пізнання, основними компонентами якого були: індукція, аналіз, порівняння, спостереження, експеримент.
Внаслідок цих та інших пошуків нових методів пізнання в епоху Відродження значних успіхів досягло природознавство. Зокрема, зроблено видатні наукові відкриття в галузі географії ..............