Зразок роботи
ВСТУП
Українська література рубежу ХХ та ХХІ століть неоднозначна та нескінченно цікава. Оригінальна і традиційна, лірична й скандальна, змістовна й формалістична, вона народжується саме зараз, і у певному сенсі ми, читачі, є тому свідками. Одним з найвидатніших творців сучасної української літератури є Сергій Жадан, харківський поет і прозаїк, стиль та культура доробку якого пов’язана із основами українського постмодернізму. У творчості С. Жадана розкриваються проблеми сучасного українського суспільства, його виклики та надії, поєднується естетика золотої модерністської доби 20-30-х із розчаруванням покоління кінця ХХ ст. Його вірші виходять за рамки загальноприйнятого, поет не підлаштовується під оцінку авторитетів і критиків
За довгий час (більше ніж тридцять років!) присутності майстра у літературі його творчому доробку присвячено чимало оглядів, критичних статей тощо. Дослідженням різних аспектів його творчості займалися такі науковці, як Є. Баран, Т. Гундорова, І. Андрусяк, Т. Денисова, Д. Затонський, Н. Зборовська, М. Моклиця, С. Павличко, Г. Давидова-Біла, В. Пахаренко, О. Соловей, Р. Семків, І. Фізер, Р. Харчук та ін. Критиками відзначається художня самобутність та оригінальність творчого стилю поета, розмаїття художніх засобів у його творчості, оригінальність тематики та важливість піднятих проблем.
Однак, на сьогодні в літературознавстві досі відсутній комплексний аналіз поетичної спадщини Сергія Жадана, передовсім малодослідженою є його творчість останнього періоду, що й зумовлює актуальність нашої роботи.
Актуальність теми полягає в тому, що досі відсутній комплексний аналіз поетичних творів Сергія Жадана; зокрема, мало досліджений його поетичний доробок останнього періоду. Оскільки автор вважається «живим класиком», слід більше уваги приділяти вивченню особливостей і основних характеристик його творчості.
Мета: дослідити художню своєрідність поетичної творчості Сергія Жадана.
Завдання:
1) розкрити постать С. Жадана як одного з найбільш видатних письменників в історії сучасної української літератури;
2) окреслити основні віхи становлення майстра;
3) розглянути поетичну творчість Сергія Жадана у рецепції літературної критики;
4) проаналізувати провідні мотиви та символи його поезії (на прикладі зб. «Тамплієри»);
5) проаналізувати жанрову специфіку та стильові особливості творчості С. Жадана (на матеріалі зб. «Тамплієри»).
Об’єкт дослідження: поезія С. Жадана.
Предмет дослідження: художня своєрідність поетичної творчості Сергія Жадана.
Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети у роботі використовувалися методи: культурно-історичний, біографічний, метод жанрово-стилістичного аналізу, синтезу та узагальнення результатів аналізу, описовий, методи пошуку й вивчення інформаційних джерел.
Джерельна база дослідження. Орієнтирами при написанні курсової роботи були праці Є. Барана, Т. Гундорової, О. Солов’я, І. Андрусяка, О. Резніченко, В. Сірука, А. Демченко та ін. Джерельною базою роботи стали поезії С. Жадана, об’єднані в збірку «Тамплієри».
Практичне значення одержаних результатів. Матеріали роботи можуть бути використані у якості теоретичного посібника для учнів і студентів, які вивчають українську літературу. Представлена інформація допоможе також вчителям української літератури у ході підготовки до уроків на дану тему у старших класах.
Cтруктура роботи. Робота має чітку композиційну структуру і складається зі вступу, 2-х розділів, висновків, списку використаної літератури. Обсяг роботи – 46 сторінок, із них 42 сторінки основного тексту. Бібліографія складається з 63 позицій і подана на 4 сторінках.