Зміст
Вступ
1. Сутність чистого економічного добробуту, його значення
2. Методика розрахунку показника чистого економічного добробуту та проблеми його обрахування
Висновок
Література
У сучасних умовах переходу до ринку статистика доходів важлива для аналізу загального стану економіки і рівня життя, для розробки соціальної політики, а також мерів по соціальній підтримці окремих груп населення. Дані про заощадження, диференційовані по групах населення, можуть бути корисні для розробки податкової політики. Також інформація про заощадження населення необхідна для оцінки можливості розширення інвестиційного процесу за рахунок мобілізації внутрішніх резервів.
На жаль, загальне полягання статистики доходів в СНД залишається поки незадовільним унаслідок ряду причин об'єктивного характеру.
У СНС передбачена система показників доходів, побудована на загальній концепції Дж. Хикса, яка характеризує різні, але взаємозв'язані, фази і аспекти процесу розподілу. Вона включає наступні показники: первинні доходи; поточні трансферти в грошовій формі; доходи, що розташовуються; поточні соціальні трансферти в грошовій формі; скоректований дохід, що розташовується; національний дохід, що розташовується. Проте дана система не позбавлена недоліків. Так, ВНП включає тільки товари, створені в даний період часу. Не враховується продаж будинків, побудованих раніше, або продаж уживаних автомобілів. Виключається з рахунку і ряд неринкових видів діяльності (праця домогосподарок, суспільна робота, самообслуговування), але враховуються шкідливі для економіки елементи типу виробництва нікотину і алкоголю. Не беруться до уваги якість товару, операції з цінними паперами.
Характеристикою економічного добробуту є випуск продукції на душу населення. Проте, якщо як чисельник узяти валовий національний продукт, то не отримаємо повного уявлення про якість життя, про добробут в країні. Тому американські економісти У. Нордхаус і Дж. Тобін запропонували використовувати показник "чистий економічний добробут" (ЧЕД). Цей показник покликаний скоректувати те, що упущене у ВНП, і відобразити все, що сприяє збільшенню добробуту країни, зокрема, використання вільного часу для підвищення освіти, виховання дітей і так далі Крім того, ВНП не враховує проблем, пов'язаних із забрудненням навколишнього середовища і функціонуванням тіньової економіки. Тому показник ЧЕД (або NEM) повинен відбити всі зміни, які відбулися в соціально-економічному житті суспільства в розглянутий період часу.