Зразок роботи
1.1 Зміст, цілі, функції та завдання поняття «управління персоналом»
Управління персоналом є специфічною функцією управлінської діяльності, основними об'єктами якої є люди, які належать до певної соціальної групи, трудовий колектив.
Суб'єктами управління є керівники та експерти, які виконують управлінські функції щодо своїх підлеглих. Керування персоналом — цілеспрямована діяльність, котру здійснює керівництво організації з метою розробки філософії, стратегії та підходу до управління персоналом кадрової політики. Це систематичний, систематично організований вплив, котрий відбувається через структуру взаємозв'язаних економічних, організаційних, та соціальних заходів, направлених на здійснення умов для нормального розвитку на рівні підприємства та використання потенціалу робочої сили. Формування, планування, перерозподіл і раціональне застосування людських ресурсів є головним змістом управління персоналом [2, c. 87].
Поняття управління персоналом є системою теоретико-методологічних поглядів на розуміння та визначення сутності, змісту, мети, завдань, стандартів, принципів та методів керування персоналом та розробка механізмів їх реалізації в певних умовах конкретного підприємства.
Термін «працівник» найбільш прийнятний на організаційному рівні, оскільки він визначає людей організації, які працюють і мають певні характеристики. Існують такі:
Трудові відносини з роботодавцем, як правило, укладаються за трудовим договором;
Володіти певними якісними характеристиками, поєднанням особистих та організаційних цілей.
Персонал в основному поділяють на дві категорії: управлінський персонал і виробничий персонал [3, c. 76].
Управлінський - це працівники, посади яких призначені для виконання певних управлінських функцій. До них належать лінійні та функціональні керівники, а також спеціалісти, менеджери. Вони займаються насамперед розумовою працею.
Виробничий персонал — виконують рішення та вказівки керуючих, реалізують плани підприємства, займаються створенням матеріальної цінності або надають виробничі послуги та обіг товарів.
Тобто, суть управління персоналом означає організаційно-економічні, соціально-психологічні й правові відносин між суб’єктом і об’єктом управління. Отже, методи, принципи й форми впливу на інтереси, поведінку та діяльність персоналу з ціллю їх максимально можливого використання [4, c. 9].
Головною задачею системи управління персоналом є:
забезпечити підприємство кваліфікованими працівниками;
реалізувати потенціал колективу;
підтримувати комфортні умови праці;
розвивати позитивні особистісні здібності в колективі;
створювати умови для підвищення кваліфікації працівників.
Цілі управління персоналом досягають шляхом виконання загальних функцій і спеціальних функцій. Загальні функції, такі як: організація, планування, мотивація та контроль, виконують усі керівники в межах своїх повноважень, що покладені на кожну особу. Спеціальні функції з управління персоналом виконують функціональні підрозділи згідно з до своїми функціональними обов'язками
Отже, функція управління персоналом - це основна сфера цієї діяльності, орієнтована на задоволення специфічних потреб організації. Перелік основних функцій та відповідних їм завдань, за допомогою яких можуть бути реалізовані зазначені функції узагальненого типу представлені в таблиці 1.1