Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Стратегія сучасного соціально-економічного розвитку України передбачає реформування економіки, створення нового типу господарювання зі всесторонньо розвинутою динамічною промисловістю на основі ресурсозберігаючих виробництв, які спроможні ефективно працювати на кінцевого споживача. Все більшої актуальності набувають питання, пов’язані з пошуком шляхів підвищення ефективності управління виробництвом, вибором довгострокових цілей розвитку виробництва, оптимального шляху їх досягнення. При цьому пошук найбільш раціональних варіантів розвитку ускладнюється необхідністю вирішення довгострокових завдань в умовах нестабільності і ризику, зокрема, динамічних змін в ресурсній політиці.
В кожному промисловому підприємстві складаються специфічні умови щодо управління і використання виробничих ресурсів. Одночасно є багато спільних ознак і відповідних принципів управління процесом формування і використання виробничих ресурсів, які притаманні кожному промисловому підприємству. Звідси випливає потреба в дослідженні основних тенденцій, що сформувались на локальному рівні промислової ієрархії, взаємозв’язку динаміки складу і обсягів виробничих ресурсів з ефективністю виробництва, методів оптимізації процесів формування і використання виробничих ресурсів. Це вимагає відповідних змін в тактиці і стратегії управління виробничими ресурсами на засадах пошуку нових підходів до вдосконалення механізму дії економічних факторів, важелів і стимулів, які притаманні ринковій економіці щодо суттєвої економії ресурсів і їх інтенсивного використання. Все вищезазначене вказує на актуальність обраної теми дослідження та необхідність подальших досліджень.
На сучасному етапі економічного розвитку, коли пошук шляхів підвищення ефективності виробництва є одним з основних завдань, проблема управління виробничими ресурсами набуває особливого значення. Це обумовлено двома аспектами: ресурсною кризою в зв’язку із зменшенням основного обсягу виробництва, вичерпанням запасів енергоресурсів в ряді родовищ, в зниженні темпів науково-технічного прогресу і моральному зносі устаткування в більшості галузей і необхідністю радикального підвищення ефективності роботи промислових підприємств.
Серед іноземних вчених, які досліджували виробничі ресурси як фактори виробництва, зазначаємо П. Дугласа, Ч. Кобба, А. Маршалла,
П. Самуельсона, Р. Солоу, С. Фішера. Серед українських вчених, наукові праці яких присвячені розв’язанню прикладних проблем управління та використання виробничих ресурсів на підприємствах, відзначимо:
Є. Бойка, В. Геєця, М. Герасимчука, Й. Петровича, С. Покропивного.
Мета дипломної роботи полягає в дослідженні теоретико-методичних засад управління використанням виробничих ресурсів на підприємствах та розробці системи заходів щодо удосконалення такої системи.
Мета дипломного дослідження зумовила необхідність визначення та розв’язання наступних завдань:
дослідити теоретичні засади поняття «виробничі ресурси» та їх класифікацію;
висвітлити методологію визначення та оцінки ефективності використання виробничих ресурсів;
визначити системи та моделі управління виробничими ресурсами;
провести діагностику використання основних засобів у підприємстві;
здійснити оцінку ефективності використання матеріальних ресурсів;
проаналізувати ефективність використання трудових ресурсів у досліджуваному підприємстві;
обґрунтувати напрями підвищення ефективності системи управління використанням виробничих ресурсів.
Об’єктом дослідження дипломної роботи є процеси управління використанням виробничих ресурсів підприємства, які забезпечують підвищення ефективності виробництва. Предметом дослідження є теоретичні та методичні положення, умови та механізми ефективного управління використанням виробничих ресурсів підприємства. Об’єктом, на матеріалах якого виконане дослідження, є публічне акціонерне товариство (ПАТ) «Лубнифарм», м. Лубни Полтавської області.
Методологічну основу дипломної роботи становлять сучасні теорії ринкової економіки, наукові положення праць вітчизняних і зарубіжних економістів, присвячені проблемам управління виробничими ресурсами підприємств. В процесі дослідження поряд з використанням традиційного категоріального апарату застосовувалися методи логічного, макро- і мікроекономічного статистичного аналізу. Економіко-математичні методи використані для оцінки динаміки змін економічних показників і формування задач ефективного використання виробничих ресурсів. Інформаційною базою дослідження є закони України, укази Президента України, нормативні документи міністерств і відомств. Використано аналітичні огляди, статистичні матеріали з питань сучасного розвитку промисловості, фактичні дані діяльності досліджуваного підприємства.
Практичне значення отриманих результатів дипломної роботи полягає у можливості їх застосування на підприємствах з метою управління виробничими ресурсами.