Зразок роботи
Вступ
Менеджмент як професія, як галузь знань стає інтернаціональним. Вивчення досвіду управління кожної країни, передача цього досвіду - справа дуже цінна і корисна. Адже це дозволяє не тільки зрозуміти, як вести бізнес за кордоном, але й навчитися уникати помилок у ситуаціях, які не зустрічалися раніше в минулому, але вони можуть виникнути в майбутньому. Історія чужого успіху або невдачі теж буває повчальна. Наукові й емпіричні узагальнення, розробка загальних принципів ефективного управління, типізація його різних форм і умов їх застосування стає предметом серйозної роботи науковців, всіх тих, хто просуває вперед управлінську думку.
Актуальність теми полягає в тому, що менеджмент як наука має свій предмет і методи його вивчення, свої специфічні проблеми і підходи до розв’язання їх. Наукове підґрунтя цієї дисципліни складає вся сума знань про управління, накопичена практикою людської цивілізації і сконцентрована у вигляді концепцій, теорій, способів, систем управління. Менеджмент як наука пояснює природу управлінської праці, встановлює причинно-наслідкові зв’язки, виявляє фактори та умови, за яких спільна праця людей більш ефективна
Мета та завдання дослідження.
Мета реферату полягає у дослідженні теоретичних основ менеджменту, як систему наукових знань.
Для досягнення поставленої мети визначені такі основні завдання:
Поняття «менеджмент», основні принципи. Дослідити сутність менеджменту як науки та задачі, які відносяться до нього.
Що таке принципи і що можна віднести до основних принципів менеджменту.
Дослідити, що відносять до сучасних принципів менеджменту, та їх характеристика.
Що таке «Рішення», по яким ознакам класифікуються управлінські рішення, та які бувають показники якості .Дослідити поняття: виробничий, фінансовій та інноваційний менеджменти, та які розробляються інші види.
Дослідити такі поняття: Ієрархія, Ринок, Суть ринку, Ринкова економіка, Попит та Пропозиція. Які існують принципи ринкової економіки.
Поняття і виникнення менеджменту
Термін менедж¬мент англійського. До нього близькі менеджер -професійний керівник і ме¬неджеризм-теорія управління вироб¬ництвом.
Менеджмент – це сукупність дій, заходів і методів управління людьми на підприємстві, спрямованих виключно для досягнення поставлених завдань.
Управління (менеджмент) у широкому розумінні оз¬начає вплив на процес, об'єкт, систему для досягнення певних цілей. Для того щоб з'явилася необхідність у менеджері, потрібна організація, тобто група людей, ді¬яльність яких слід координувати. У свою чергу для сві¬домого керування необхідний менеджеризм — спеціальна теорія управління, а щоб управління було ефективним, треба володіти мистецтвом керівництва. Теорія і мисте¬цтво разом формують менеджмент.
Сучасний менеджмент набув нових якісних ознак - він перетворився на мистецтво управління індивідуума¬ми, малими соціальними групами та їх сукупністю. Є всі підстави вважати, що діяльність по управлінню перерос¬ла у професію, галузь знань — у самостійну дисциплі¬ну — менеджмент, а особи, які займаються менеджмен¬том, стали професіоналами-менеджерами. Нині вони становлять значний прошарок суспільства.
В умовах переходу до ринкової економіки Україні потрібні філософія і політика управління, методологічна база управлінської практики, які сприяли б формуванню національного українського менеджменту. Ні американ¬ський, ні японський, ні французький менеджменти в на¬ших умовах нереальні. Необхідно творчо підходити до світового досвіду. Наприклад, у американців можна запозичити діловитість, професіоналізм, динамізм, у япон¬ців- колективізм, спільність у вирішенні виробничих та інших проблем, у німців - філософію добробуту для всіх, у французів - комунікабельність, організаційну культуру і т. д.
Особливу увагу треба приділити ролі менеджменту в бізнесі, підприємництві. Тут поле для вивчення велике.
Сучасний менеджмент як синтез науки спирається на властиві йому поняття, положення і ін¬струменти, а саме: об'єкт, суб'єкт, середовище, відноси¬ни, принципи, методи, механізм, функції, структура, про¬цес, кадри, культура і стиль керівництва, ефективність менеджменту та ін. У сукупності з іншими термінами вони утворюють «мову» менеджменту, комплектне воло-діння якою дає можливість ефективно керувати проце¬сом досягнення мети.
Об'єктом управління є предмет, процес, явище, на які спрямовано управлінську дію. На підприємстві — це робоче місце, бригада, дільниця, цех, виробничий про¬цес, тобто робітник чи трудові колективи.