Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Зовнішня торгівля є вагомою рушійною силою економічного зростання в будь-якій країні світу. Від величини сальдо чистого експорту залежить не лише стан платіжного балансу країни, ситуація на її валютному ринку, динаміка валютного курсу та валових міжнародних резервів, але й здатність країни зберігати економічну незалежність, підтримувати зовнішній державний борг на безпечному для країни рівні, запобігаючи досягненню критичної величини запозичень на світовому фінансовому ринку. Саме тому ефективне управління експортно-імпортною діяльністю економічних суб’єктів на макрорівні з метою підтримання її раціональної товарної структури та сальдо зовнішньої торгівлі на оптимальному для економіки рівні є актуальним завданням економічної політики держави.
Сучасний етап розвитку світового господарства з посиленням глобалізаційних тенденцій, особливо в частині приєднання до системи правил та вимог ГАТТ/СОТ, накладає певні обмеження на автономність зовнішньоторговельної політики. Тому виникає необхідність вдосконалення механізму державного регулювання, який би не тільки захищав внутрішній ринок України від можливих загроз, що несе в собі зовнішньоекономічне середовище, а й унеможливив би відмежування нашої країни від світового торговельного потоку, який регулюється правилами ГАТТ/СОТ.
У розвитку світової економіки останніх десятиліть домінують процеси міжнародної економічної інтеграції. Вони визначають напрями і пріоритети сучасного етапу інтернаціоналізації господарського життя, формуючи середовище глобальної конкуренції, впливаючи на стратегічні інтереси всіх країн і регіонів світу. Розвиток економічного регіоналізму в умовах переважно глобальної орієнтації транснаціональних корпорацій якісно видозмінює масштаби, структуру і динаміку інтернаціоналізації. Формуються умови для глобальної інтеграції, за якої і диверсифіковані, і вузько спеціалізовані економічні суб’єкти можуть функціонувати у структурі гомогенного ринку товарів, послуг, капіталів і робочої сили. Одночасно, породжуються якісно нові проблеми економічного розвитку у глобальному конкурентному середовищі, пов’язані з міжконтинентальними взаємодіями, глобальними системами міждержавного макроекономічного регулювання.
В сучасних умовах глобалізація стає важливим реальним чинником розвитку міжнародної економіки кожної країни світового співтовариства. В цьому зв’язку набувають суттєвого значення питання ефективного функціонування економіки України, проблеми визначення напрямів, масштабів і глибини її взаємодії з національними господарствами інших країн, їх регіональними угрупуваннями. Важливість врахування інтеграційних, глобалістичних процесів для України визначається дією взаємопов’язаних між собою факторів. По-перше, перехід до ринкової економіки та подолання трансформаційної кризи тісно пов’язаний із необхідністю знаходження Україною належного місця в міжнародній торгівлі. По-друге, в умовах посилення процесів глобалізації та інтернаціоналізації, поглиблення міжнародного поділу праці, транснаціоналізації виробничої діяльності необхідним для України є розробка власного оптимального механізму входження у світове конкурентне середовище, орієнтованого на забезпечення економічного розвитку та реалізацію національних інтересів країни.
Формування експортного потенціалу постає важливою умовою інтеграції країни в світогосподарський простір. В умовах перехідної економіки України особливого значення набуває послідовна політика підтримки експорту в контексті загальної промислової та технологічної політики. Це має постати ключовою умовою забезпечення конкурентоспроможності національної економіки, нарощування обсягів експорту, його структурної оптимізації та стимулювання національних виробників.
Складність проблеми інтеграції України в глобальне конкурентне середовище полягає в необхідності інтенсивно розробляти та практично здійснювати відповідну державну політику і одночасно формувати для цього надійне наукове підгрунтя. Принципово важливо не тільки оптимізувати міжнародні економічні відносини з традиційними та новими партнерами, а й закласти основи для забезпечення стабільної конкурентоспроможності національної економіки у довгостроковому контексті.
Регіональна інтеграція є одним з провідних напрямів розвитку світової економіки, що визначає актуальність дослідження економічних та політичних процесів, пов’язаних з цим процесом. В теорії міжнародних економічних відносин не сформульовано єдиного підходу щодо визначення впливу інтеграційних процесів на ефективність як національної, так і наднаціональної економічної політики. Найвищою формою економічної інтеграції нині виступає Європейський Союз, заснований у 1991 р. Маастрихтською угодою. Динамізм процесів економічної інтеграції в межах ЄС зумовлює створення та застосування ефективніших методів та інструментів для аналізу впливу різноманітних факторів на особливості структури управління в інтеграційному об’єднанні. При цьому одним з найважливіших з них є вплив інституційної структури ЄС, яка є результатом як економічних, так і політичних процесів.
Створення економічного та валютного союзу у 1999 році надало нового імпульсу економічній інтеграції в ЄС та зумовило перебудову системи управління. Особливо змінилося співвідношення бюджетної та монетарної політики. Перспективи подальшого розвитку інтеграції ЄС неможливо оцінити без визначення новітньої концепції економічного регулювання, спрямованої на досягнення сталого розвитку всіх національних економік країн-членів.
Складним і суперечливим процесам європейської інтеграції, координації макроекономічної політики, дослідженню типу управління та інституційної структури ЄС присвячені праці таких відомих зарубіжних науковців, як Р. Айзінг, Р. Бойер, X. Воллос, Ф. Карр, Б. Колер-Кох, Ж. Маджоне, Р. Морган, У. Ніколл, Д. Річардсон, В. Сандхольтц, А. Сбрагія, А. Світ. Проблеми реформування системи економічного управління ЄС досліджені у працях М. Альєтти, П. Ван Бергейка, М. Буті, С. Джілла, С. Ейффінгера, М. Калберга, В. Мееюзена, Л. Менкхоффа, Ж Тронтінйьона, Я. Де Хаана. Методи та інструменти економічної політики ЄС, напрями координації національних політик вивчалися Ж.-Л. Кермонном, Н. Муссі, П. Мюллером, Ж. Пелкмансом, П. Стірком, Ж.-П. Фожером, Т. Хартлі, Д. Шмідтхеном. Аналіз спільної політики ЄС здійснений Р. Весселом, Ф. Дефаржем, Д. Дінаном, Л. Крамом, Д. МакКорміком, Н. Наджентом, Ф. Пападіа, Е. Де Смійтером, Б. Штойненбергом. Проблемам реформування інституційної структури присвячені роботи М Артіса, Д. Дайкера, А. Еванса, П. Уелфенса, Ж.-П. Фітуссі, Ю. Фон Хагена, Д. Херропа.
Проблеми регіональної економічної інтеграції, питання розвитку ЄС, методи координації економічної політики, напрями реформування інституційної структури ЄС, фактори впливу ЄС на сучасний розвиток світового господарства та процеси трансформації в країнах Центральної та Східної Європи, зокрема України, досліджені у працях вітчизняних вчених: В. С. Будкіна, І. В. Бураковського, М. А. Дудченка, В. В. Копійки, В. Ю. Крушинського, Д. А. Лук`яненка, В. А. Манжоли, А. М. Поручника, О. І. Рогача, В. П. Сіденка, А. С. Філіпенка, Т. І. Шинкаренка, О. І. Шниркова.
Ряду аспектів європейської інтеграції присвячені праці російських науковців М. Абрамова, С. Биховського, Й. Бусигіної, О. Буторіної, В. Зуєва, Д. Данилова, М. Стержньової, Е. Хесіна, В. Шемятенкова.
Мета та задачі дослідження. Метою магістерської роботи є дослідження особливостей розвитку регіональних торгових потоків у світовому господарстві у європейському аспекті.
Для досягнення зазначеної мети необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути економічну сутність регіональних торговельно-інтеграційних процесів у світі;
- дослідити особливості формування регіональних міжнародних торговельних потоків;
- вивчити основні регіональні торговельні угруповання у світовому господарстві;
- оцінити еволюцію регіональної торговельної інтеграції ЕС;
- проаналізувати умови та торговельну політику регулювання регіональних торговельних потоків ЕС;
- провести аналіз ефективності регіональних торговельних потоків ЕС;
- провести оцінку регіональних торговельних потоків України з ЕС;
- розглянути особливості угоди про асоціацію та умови регулювання регіональних торговельних потоків ЕС та України;
- запропонувати пріоритети участі України у Зоні Вільної Торгівлі з ЄС.
Об’єктом дослідження в магістерській роботі є регіональні торгові потоки у світовому господарстві у європейському просторі.
Предметом дослідження магістерської роботи є розвиток регіональних торгових потоків у світовому господарстві у європейському аспекті
Методи дослідження. Наукові результати та висновки дослідження було отримано за допомогою системного підходу до аналізу соціально-економічних процесів з використанням наступних методів: історико-логічного методу; методів порівняльного аналізу і експертних оцінок; методів математичної статистики і прогнозної екстраполяції.
Інформаційною базою дослідження стали нормативно-правові документи України, матеріали Державного комітету статистики України, Національного банку України, Міністерства економіки та Міністерства фінансів України, Рахункової палати України, Державної митної служби України, Державної туристичної адміністрації України, Українського центру економічних і політичних досліджень імені О.Разумкова, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій; державних статистичних органів країн-торговельних партнерів України, їх міністерств та центральних банків, ОЕСР, СОТ, монографічні дослідження вітчизняних та зарубіжних економістів з питань міжнародних торговельних відносин.