Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Сучасний розвиток світової економіки супроводжується розгортанням глобалізаційних процесів, які докорінно змінюють характер функціонування міжнародних ринків. З одного боку, прискореними темпами зростає міжнародний ринок послуг, з іншого – посилюється транснаціоналізація світового господарства, причому найактивніше транснаціональний капітал проникає саме на цей ринок. В останнє десятиліття міжнародний ринок послуг не лише зростає, але й зазнає трансформації. Серед чотирьох способів міжнародної торгівлі послугами найвагомішим стає комерційна присутність у країні-імпортері, тобто надання послуг дочірніми компаніями транснаціональних корпорацій. Україна поки недостатньо представлена у цьому сегменті, однак має потенційні можливості використати його для закріплення на міжнародному ринку послуг, що вимагає особливої уваги до цієї проблеми як з боку підприємницького сектору й урядових структур, так і з боку вчених.
Сучасний етап розвитку світового господарства характеризується домінуванням сфери послуг як у структурі національного виробництва більшості країн світу, так і у системі міжнародних економічних відносин за участю ТНК. Це свідчить, з одного боку, про формування економіки нового типу, а з іншого, більш глобального – про перехід до наступного ступеня розвитку світового співтовариства – постіндустріального типу суспільства, що відзначається провідними позиціями сфери послуг та інформаційних технологій у системі створення валового національного продукту, зовнішньої торгівлі окремої країни та відповідно міжнародної торгівлі в цілому.
Дослідження світового ринку послуг, ролі ТНК на світовому ринку послуг набуває особливої актуальності в сучасних умовах внаслідок поглиблення інтернаціоналізації галузевих ринків, посилення взаємозв’язку і взаємозалежності розвитку національних економік. При цьому світова економіка в цілому і в галузевому розрізі не в змозі стабільно функціонувати без певних загальних для всіх країн механізмів координації і управління.
Концептуальні засади функціонування міжнародного ринку послуг та його окремих аспектів, ролі ТНК на світовому ринку послуг висвітлено у працях вітчизняних та зарубіжних авторів, зокрема Г.Беквіта, Дж.Боддевіна, О.Гаврилюка, Б.Данилишина, А.Деадорф, Л.Демидової, І.Дюмулена, Р.Заблоцької, М.Костецкі, Р.Мердика, С.Осики, В.П’ятницького, Р.Рассела, Б.Рендера, Є.Савельєва, К.Сєдова, А.Філіпенка, Дж.Фітцзімонса, М.Фітцзімонс, І.Школи. Проблемі транснаціоналізації світової економіки присвячені наукові праці К.Барлетта, І.Владімірової, С.Гешала, Дж.Даннінга, Дж.Маркузена, В.Новицького, О.Плотнікова, О.Рогача, В.Рокочі, Л.Руденко, С.Сіденко, О.Сохацької, А.Субботіна, Е.Хелпмана, Т.Хорста.
Водночас, у вітчизняній науковій літературі не вистачає комплексних досліджень міжнародного ринку послуг як системи із позицій транснаціоналізації економіки. Більшість праць стосуються головним чином окремих галузевих ринків, а низка аспектів означеної проблеми залишається поза увагою науковців через постійний розвиток ТНК і нові наслідки транснаціоналізації для міжнародного ринку послуг.
Вирішення проблем, пов’язаних із транснаціоналізацією міжнародного ринку послуг та участю України у цих процесах, використанням цього явища для виходу вітчизняних компаній на міжнародний ринок послуг, є актуальним завданням у теоретичному та практичному плані, що й обумовило вибір теми дослідження, мету, напрямок і структуру магістерської роботи.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи і дослідження теоретичних та практичних аспектів ролі ТНК на світовому ринку послуг.
Для досягнення зазначеної мети необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути теоретичні концепції розвитку ТНК на міжнародних ринках ;
- вивчити сутність та класифікацію міжнародних послуг;
- дослідити генезіс і основи функціонування світового ринку послуг;
- проаналізувати тенденції розвитку світової торгівлі послугами та роль ТНК в процесі глобалізації сфери обміну послугами;
- дослідити детермінанти посилення міжнародної ролі БНК на світовому ринку послуг;
- розглянути інвестиційні та фінансові аспекти діяльності ТНК на світовому ринку послуг;
- вивчити переваги України у світовій торгівлі послугами;
- оцінити перспективи виходу українських компаній на світовий ринок послуг;
- запропонувати модель експорту послуг України.
Об’єктом дослідження є міжнародний ринок послуг в умовах транснаціоналізації економіки.
Предмет дослідження – роль ТНК на світовому ринку послуг та перспективи на ньому України.
Методи дослідження. Основні наукові результати дослідження отримані на основі використання історико-еволюційного, системно-функціонального та синергічного підходів до аналізу міжнародного ринку послуг в умовах його транснаціоналізації. При вирішенні поставлених завдань застосовано загальнонаукові (історичний, методи систематизації, групування та узагальнення, формалізації) та спеціальні економічні методи: системно-структурного та компаративного аналізу, графічний, економіко-статистичні методи (для дослідження сучасних тенденцій розвитку міжнародного ринку послуг та економічного механізму його функціонування в умовах транснаціоналізації), методи критичного та кластерного аналізу, моделювання (для визначення стратегічних пріоритетів України на міжнародному ринку послуг, розробки стратегій виходу вітчизняних компаній на даний ринок та удосконалення інституційного забезпечення цих процесів).
Інформаційною базою дослідження стали фундаментальні розробки вітчизняних учених з проблем розвитку світового ринку послуг в процесі глобалізації світової економіки, законодавчі та нормативно-правові акти України з питань регулювання зовнішньоекономічної діяльності, дані Державного комітету статистики України, Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, аналітичні звіти міжнародних економічних організацій, інформаційні матеріали Світової організації торгівлі, результати досліджень вітчизняних і зарубіжних учених, результати власних досліджень та спостережень автора.