Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми дослідження пояснюється тим, що дослідження об'єктивних процесів світового господарства завжди викликало до себе увагу економістів, тому що воно є важливим для розуміння тенденцій та напрямків розвитку національних економік та розбудови власної стратегії і політики. Аналіз нових явищ і процесів, що відбуваються в світовій економіці, має, таким чином, велике практичне значення для визначення напрямків і створення певних умов інтеграції України в систему світового господарства Актуальність теми дослідження визначається переходом України до ринкових відносин, необхідністю аналізу ходу економічних реформ, визначення чинників, що впливають на цей процес, потребою дослідження механізмів інтернаціоналізації господарчого життя та необхідністю вивчення міжнародних економічних відносин.
Одним із важливих напрямків зовнішньоторговельної політики є вживання протекціоністських заходів, яке має суперечний характер. З одного боку, вживання таких заходів, обмежуючи внутрішній ринок окремих видів товарів та послуг від загрожуючої конкуренції та передбачаючи допомогу вітчизняним підприємствам, в тому числі і фінансову, надає останнім істотну допомогу і тим самим прискорює розвиток економіки. З іншого боку, протекціоністські заходи можуть і загальмувати розвиток економіки, коли вони спрямовані на підтримку підприємств, які є завчасно безперспективними та неконкурентноспроможними.
Таким чином, проблема протекціонізму традиційно займає одне з центральних місць у формуванні економічної політики країн світу. Багато з них досягли значних успіхів завдяки вмілому використанню засобів протекціоністської політики. Тому вивчення та узагальнення їх досвіду представляє великий теоретичний і практичний інтерес.
Сучасний протекціоністський механізм охоплює комплекс взаємно доповнюючих засобів, які постійно змінюються під впливом, перш за все, об'єктивних процесів розвитку продуктивних сил та інтересів окремих груп вітчизняних власників засобів виробництва. Серед протекціоністських засобів є традиційні та порівняно нові, неприховані та завуальовані, ефективні та неефективні з точки зору функціонування національних та світового господарств і, головне, визнані світовим співтовариством як припустимі та неприпустимі. В умовах посилення тенденції лібералізації міжнародної торгівлі в післявоєнний період усі країни в більшій чи в меншій мірі застосовують обмеження імпорту та субсидування вітчизняних підприємств, які мають протекціоністський характер. Не зважаючи на посилення наднаціонального регулювання використання протекціоністських засобів на багатосторонніх засадах, вони залишаються і, напевно, залишатимуться в майбутньому в числі основних засобів зовнішньоторговельної політики, хоча і набуватимуть нових форм.
Особливого значення проблематика протекціонізму набуває для країн з перехідними економіками, перш за все, тих, що здобули незалежність в процесі новітніх геоекономічних трансформацій. Для України сприяння розвитку зовнішньоторговельних зв'язків, в тому числі шляхом удосконалення їх регулювання, є пріоритетним напрямком формування зовнішньоекономічної політики. У зв'язку з цим актуальним є аналіз світового досвіду регулювання торгівлі, порівняння зарубіжної та української практики застосування протекціоністських заходів та коригування останньої з метою підвищення її ефективності.
У вітчизняній та зарубіжній літературі проблеми протекціонізму розглядаються, починаючи з 16-го століття. Важливу роль у формуванні теоретичної бази даного питання відіграли праці А.Сміта, Д.Рикардо, Ф.Ліста, К.Маркса, Ф.Енгельса, Дж.Генрі, М.Портера, А.Ругмана. Загальні та спеціальні аспекти застосування протекціонізму знайшли відображення в дослідженнях вчених України та країн СНД: М.Абалкіна, О.Білоруса, В.Будкіна, М.Дудченка, І.Дюмулена, А.Кредісова, І.Лукінова, Д.Лук'яненка, Ю.Макогона, Е.Менжинського, С.Мочерного, В.Новицького, Е.Обминського, Ю. Пахомова, Ю.Преснякова, В.Соколова, А.Філіпенка.
Метою магістерської роботи є узагальнення теоретичних підходів та надання практичних рекомендацій щодо використання протекціонізму як інструменту державного регулювання зовнішньої торгівлі в світовій економіці.
Для досягнення мети дослідження в магістерській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- визначити сутність протекціонізму в міжнародній торгівлі;
- виявити фактори та передумови виникнення протекціонізму у міжнародній торгівлі;
- узагальнити форми та методи протекціонізму у міжнародній торгівлі;
- узагальнити особливості міжнародного регулювання заходів протекціонізму в рамках угод ГАТТ-СОТ;
- визначити тенденції використання тарифних методів протекціонізму в міжнародній торгівлі;
- узагальнити нетарифні методи протекціонізму у міжнародній торгівлі;
- визначити особливості розвитку системи протекціонізму зовнішньої торгівлі в Україні;
- виявити напрямки вдосконалення політики протекціонізму у регулюванні зовнішньої торгівлі України.
Предметом дослідження магістерської роботи є політика протекціонізму як інструменту державного регулювання зовнішньої торгівлі в світовій економіці.
Об'єктом дослідження в магістерській роботі є особливості та методи застосування політики протекціонізму у зовнішній торгівлі в світовій економіці, тенденції та перспективи розвитку політики протекціонізму в регулюванні зовнішньої торгівлі України.
Методологія і інформаційна база дослідження базується на системному узагальненні та використанні класичної теорії, яка є основою для всіх подальших концепцій протекціонізму і вільної торгівлі. При виконанні магістерської роботи використовувалися такі методи дослідження, аналізу та синтезу, системного підходу, графічні та статистичні методи дослідження.
Інформаційну основу при підготовці роботи створили офіційні звіти основних мі¬жнародних економічних організацій, українські та зарубіжні статистичні збірки. В процесі роботи над магістерською роботою вивчені та узагальнені теоретичні положення, що стосуються проблеми, яка досліджується в монографіях і наукових публікаціях зарубіжних і вітчизняних вчених-економістів. Вивчені і використані закони України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України стосовно проблем регулювання зовнішньоекономічних зв'язків, а також міжнародні економічні угоди, нормативні документи ГАТТ/СОТ з відповідної тематики.