Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. У розвитку світової економіки останніх десятиліть важливу роль відіграє всеохоплююча і динамічна інтернаціоналізація. Економіку будь-якої країни вже не можна розглядати як щось самодостатнє. Сьогодні не внутрішнє життя тієї чи іншої країни, а його гармонійний зв’язок із світогосподарськими процесами визначає піднесення або спад економіки.
Історичний досвід переконливо підтверджує вигідність участі в різних формах спільного міжнародного бізнесу. На світовому і регіональному рівнях відбуваються інтеграційні процеси: національні ринки, капітали, трудові ресурси об’єднуються в єдині системи; узгоджуються законодавства, культурні та наукові досягнення стають загальним надбанням. Всезростаюча інтернаціоналізація світогосподарського розвитку докорінно змінює обсяги і характер руху факторів і результатів виробництва, глобалізує економічну діяльність не тільки національних економік, а й окремих господарських одиниць і насамперед корпорацій – прогресивної форми організації суспільного виробництва в умовах транснаціоналізації міжнародних економічних відносин.
Іншою провідною тенденцією сьогодення є лібералізація економічної політики більшості країн, що відображається зокрема в широкій приватизації державних підприємств, послабленні державного регулювання приватного сектора, а також у полегшенні доступу іноземних компаній на внутрішній ринок.
Важливою тенденцією сучасності став перехід провідних країн Заходу на постіндустріальний етап розвитку, що в міжнародній конкуренції погіршує позиції тих країн, які не змогли позбавитись від проблем “індустріального” етапу, й перетворює їх на технологічно, політично й ідеологічно залежними від лідерів. До таких держав відносяться країни з перехідною економікою.
Як свідчить досвід світового розвитку, вирішення цієї проблеми можливе лише шляхом транснаціоналізації національних економік, що означає допуск в свої економіки капіталу найбільших розвинутих закордонних суб’єктів господарювання, якими на сьогодні є транснаціональні корпорації (ТНК), з однієї сторони, та створення власних транснаціональних структур, які можуть на рівних взаємодіяти з ТНК розвинутих країн ринкової економіки (РКРЕ) на своїй території та за її межами. При цьому механізм такої взаємодії включає в себе не тільки вітчизняних суб’єктів господарювання і ТНК, а і в цілому країни та ТНК.
Оптимізація такого механізму взаємодії обумовлена двома факторами. По-перше: ТНК РКРЕ з різних причин зацікавлені в успішній експансії у країни перехідної економіки, а це означає, що приймаючі країни повинні уявляти собі як позитивні, так і негативні наслідки їхньої діяльності на своєму економічному просторі й можливі переваги від залучення іноземного капіталу та втрати від цього.
По-друге: країни перехідної економіки також зацікавлені в залученні іноземного капіталу, в першу чергу ТНК, у свою економіку. Це, в основному, обумовлено причинами економічного характеру – недостатність фінансових і технологічних ресурсів для виробництва конкурентоспроможної продукції на світовому ринку. В той же час вказана проблема може бути вирішена тільки за умови, що вони зможуть бути не тільки реципієнтами, але й донорами капіталу. І тут теж виникає багато теоретичних і практичних питань, які потребують свого вирішення.
Використання ресурсів ТНК забезпечує країнам з перехідною економікою доступ до новітніх технологій, сучасних ринкових прийомів маркетингу та менеджменту, сприяє розвитку внутрішніх інвестиційних та фінансових ринків, а також ринків товарів і послуг, в цілому підтримує макроекономічну стабілізацію.
Всі ці обставини визначають використання ресурсів ТНК як об’єктивну необхідність, обумовлену системою участі економіки країни в міжнародному розподілі праці і трансфертом факторів виробництва в національні галузі.
На жаль, стан нашої держави із зазначених вище позицій украй скрутний. У зв’язку з цим зростає роль трансформації традиційних механізмів регулювання діяльності ТНК в якісно нові – на основі балансу інтересів держави й іноземних інвесторів, поглибленого вивчення складних явищ сучасного міжнародного бізнесу.
Актуальність теми дослідження зумовлена також новизною завдань, що потребують вирішення у процесі розвитку теорії ефективної взаємодії країн з перехідними економіками та ТНК, яка тільки починає створюватись. Вона пов’язана з нагальною потребою в концептуальному обґрунтуванні основних напрямків взаємодії ТНК з перехідними економіками з урахуванням національних пріоритетів.
На сучасному етапі розвитку світової економічної системи транснаціональні корпорації (ТНК) стали однією з визначальних рушійних сил глобалізованої економіки. Тому не може викликати заперечень необхідність дослідження принципів та механізмів діяльності ТНК, що дозволить виробити концепції регулювання їх діяльності на рівні державної економічної політики. Для України, що перебуває на початкових етапах інтеграції у світову економічну систему, дослідження стратегій та механізмів закордонної експансії ТНК є вкрай важливим ще й тому, що експансія іноземних ТНК на вітчизняний ринок поки що є одним із найсуттєвіших наслідків інтеграційних процесів. ТНК в Україні ще не набули своєї повної потужності, а тому Україна ще може реально впливати на їх діяльність на своїй території, а отже – особливо потребує зваженої державної політики щодо її регулювання.
Україна встала на шлях ринкових перетворень в умовах нового розвитку світового ринку капіталів. Тенденції сучасного, індустріального і постіндустріального, етапу розвитку світової економіки визначаються поширенням такого процесу, як злиття фінансового капіталу з промисловим і створення на цій основі фінансово-промислових груп. Взаємозв’язок основних видів капіталу досяг такого рівня, коли їх автономне існування стає недоцільним і вимагає створення єдиних організаційних центрів, які б їх регулювали. Транснаціональні корпорації, що є монопольними носіями інноваційно-інвестиційного потенціалу, постають безпосередніми учасниками всього спектру світогосподарських зв’язків, „локомотивами” як світової, так і національних економік, основними акторами у глобальній конкурентній боротьбі. Все це обумовлює актуальність дослідження процесів світової експансії ТНК як засобу забезпечення національних інтересів країн базування, а також механізмів використання ними потенціалу ТНК для реалізації національних геоекономічних стратегій.
У світовій економічній науці особливості діяльнсті ТНК досліджували такі вчені, як С.Агарваль, П.Баклі, Д.Беннет, Г.Вейнріч, Р.Вернон, С.Гаймер, Дж.-Ф.Геннарт, Ч.Гілл, Ч.Гофер, Дж.Даннінг, Д.Датта, М.Кассон, Р.Кейвз, Ч.Кіндельбергер, Дж.Лі, Т.Моран, Т.Озава, К.Омае, Х.Пітеліс, М.Портер, П.Рана, Р.Рейч, С.Рольф, Дж.Ротгеб, Ф.Рут, М. та С.Толчін, Ф.Тромпенаарс, А.Шапіро, К.Шарп; у вітчизняній науці окремі аспекти діяльності ТНК вивчали О.Білорус, О.Будкін, В.Буткевич, В.Геєць, І.Гладій, Б.Губський, В.Дикань, В.Кисіль, В.Мельник, А.Мокій, Ю.Пахомов, К.Панченко, Ж.Поплавська, О.Рогач, А.Семенов, К.Семенов, С.Соколенко, А.Філіпенко, О.Шнирков та ін. Водночас, незважаючи на велику кількість досліджень діяльності ТНК, досі не вироблено єдиного підходу щодо оцінки впливу ТНК на національну економіку приймаючої країни, а відповідно і однозначних рекомендацій щодо оптимальної моделі поведінки держави стосовно ТНК і узгодження їх інтересів з державними інтересами.
Мета і завдання дослідження. Метою дипломної роботи є дослідження впливу ТНК на уряди країн-реципієнтів. Для досягнення зазначеної мети в дипломній роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- дослідити сутність та передумови формування впливу ТНК на країни-реципієнти;
- розглянути особливості впливу діяльності ТНК на країни-реципієнти;
- вивчити особливості регулювання взаємовідносин ТНК з країнами-реципієнтами на міжнародному рівні;
- проаналізувати особливості впливу іноземних інвестицій ТНК на країни-реципієнти;
- оцінити вплив діяльності ТНК на конкуренцію та конкурентоспроможність країн-реципієнтів;
- дослідити економічні механізми впливу ТНК на національну економіку;
- здійснити оцінку особливостей впливу діяльності ТНК на економіку України;
- розглянути механізми узгодження стратегічних пріоритетів економічної політики національної економіки з інтересами ТНК.
Об'єктом дослідження в дипломній роботі є діяльність ТНК у сучасній світовій економіці.
Предметом дослідження дипломної роботи є особливості впливу ТНК на уряди країн-реципієнтів, вплив ТНК на економіку України та напрямки його узгодженні з інтересами країни.
Методологічною основою дослідження стала сукупність загальнонаукових та спеціальних методів дослідження, серед яких необхідно виділити системний та ситуаційний аналіз, методи формалізації, спостереження, порівняння, синтезу, індукції та дедукції.
Інформаційною та статистичною базою дослідження стали дані статистичних органів України та міжнародних організацій; законодавчі акти України та інших держав; монографії та збірки праць вітчизняних та зарубіжних дослідників з питань діяльності ТНК; періодичні видання; матеріали міжнародних конференцій; інформація мережі Інтернет.