Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Наприкінці ХХ сторіччя – на початку ХХI у світовій економіці спостерігається інтенсивна глобалізація виробничої й інвестиційної діяльності, що призводить до поступового об’єднання історично відособлених і відмінних одна від одної економік у єдине ринкове господарство. У ході цього процесу відбувається утворення нової економічної системи, у якій бар’єри на шляху міжнародної інвестиційної, виробничої і торгівельної діяльності або цілком відсутні, або зведені до мінімуму. Основою глобалізації і її головною рушійною силою є транснаціональні корпорації (ТНК), які завдяки прямим закордонним інвестиціям (ПЗІ) постійно посилюють свій вплив як на розвиток міжнародних економічних відносин, так і на конкурентноздатність національних економік.
Масштаби операцій та могутність сучасних транснаціональних корпорацій обумовили інтерес вчених до них, що сприяло появі у вітчизняній науці значної кількості досліджень, присвячених аналізу діяльності ТНК та її наслідків для економіки України. При цьому більшість існуючих досліджень все ж є досить однобічними, бо в них автори майже апріорно вважають, що прямі закордонні інвестиції ТНК є безсумнівним благом, та від їх залучення залежить структурна перебудова економіки України, технічна і технологічна модернізація як самого виробництва, так і всієї економічної та соціальної інфраструктури.
Надходження прямих іноземних інвестицій (ПІІ) ТНК в країну означає отримання не просто додаткового капіталу, а отримання унікального поєднання капіталу, управлінського досвіду, технологічних знань, доступу до ринків капіталу, збуту, сировини, які вже має ТНК-інвестор. Подібна квінтесенція є необхідною для забезпечення конкурентоспроможності в умовах глобалізації.
Важко переоцінити роль прямих іноземних інвестицій ТНК у підвищенні економічного рівня країн-реципієнтів, особливо країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою. Прямі іноземні інвестиції ТНК в країну не лише слугують каталізатором економічного зростання, вони вказують на прийнятність економічної політики країни-реципієнта для світового бізнесу та свідчать про перспективність інтеграції економіки країни-реципієнта в світову економіку.
Подолання кризи в українській економіці можливе лише шляхом проведення структурної економічної реформи із ефективним залученням капіталу світових ТНК. Потужний інвестиційний потенціал ТНК може слугувати каталізатором економічного піднесення України. В середньостроковій та довгостроковій перспективі Україна має забезпечити формування ТНК українського походження.
Вивчення практичної діяльності ТНК в Україні та світі і впровадження рекомендацій на основі проведеного дослідження дозволить покращити партнерство між ТНК і українськими підприємствами та державними органами, що, відповідно, матиме своїм результатом суттєве зростання української економіки та підвищення добробуту громадян України.
Дослідники вважають, що залучений в Україну обсяг ПЗІ в декілька разів менший, ніж його можна отримати, виходячи з економічного потенціалу країни, і, безперечно, значно менший за необхідний. Більшість вчених пропонують використовувати в Україні відносно вдалий досвід країн Південно-Східної Азії та Східної і Центральної Європи, які залучили значні обсяги закордонних інвестицій ТНК та, на думку фахівців, у цілому досить успішно інтегрувалися у світове господарство.
Однак, слід зазначити, що за останні роки у світовій економіці відбулися знакові події (насамперед, валютно-фінансові кризи у Південно-Східної Азії, країнах Латинської Америки і СНД, довгострокова економічна стагнація в Японії, значні коливання курсів провідних світових валют, події 11 вересня у США), які свідчать про появу в епоху глобалізації нових чинників, що вже почали суттєво впливати на стійкість як окремих національних фінансових систем, так і міжнародних валютно-кредитних відносин.
В останні роки істотні зміни відбулися також і в інвестиційних стратегіях ТНК: основні потоки ПЗІ тепер спрямовуються на фінансування операцій по злиттям і поглинанням. Така стратегія дозволяє ТНК у найкоротший термін і в деяких випадках при відносно невеликих витратах вийти на ринок приймаючої країни. Однак нова стратегія ТНК нівелює основні позитивні наслідки залучення прямих закордонних інвестицій для приймаючої країни, тому що купівля ТНК місцевої компанії може і не супроводжуватися передачею новітніх технологій, значним збільшенням робочих місць і зростанням експортних постачань.
Отже, можна констатувати, що на початку ХХІ сторіччя у світі, завдяки глобалізації виробничої й інвестиційної діяльності та значного підсилення ролі ТНК, сформулювалась дійсно нова міжнародна економічна система. Нові реалії обумовлюють переосмислення багатьох аспектів розвитку міжнародного господарства, спонукають дослідників по-новому подивитися на наслідки інвестиційної діяльності транснаціональних корпорацій та на причини нерівномірного розподілу доходу у світовій економіці.
Великій внесок у дослідження різних аспектів глобалізації світової економіки та інвестиційної діяльності транснаціональних корпорацій внесли відомі праці вітчизняних вчених В.П. Степаненка, Ю.М. Пахомова, О.В. Плотнікова, А.С. Філіпенка, В.Є. Новицького, В.С. Будкіна, В.В. Рокочої, О.І. Рогоча, О.Г. Білоруса, Д.Г. Лук’яненка, А.П. Румянцева.
Серед іноземних авторів, дослідження яких присвячені проблемам розвитку прямих іноземних інвестицій ТНК у світовому господарстві варто відзначити роботи таких дослідників як: М. Аокі, Дж. Даннінг, Р. Вернон, О. Вільямсон, Ч. Гіл, Е. Грехем, Р. Коуз, П. Маклінський, Е. Пенроуз, Г. Перлмуттер, І. Самсон, Р. Стобаух, С. Хаймер, П. Фішер.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи є узагальнення теоретичних засад інвестиційної діяльності транснаціональних корпорацій та розробка практичних рекомендацій для удосконалення інвестиційної діяльності транснаціональних корпорацій в Україні.
Для досягнення зазначеної мети в магістерській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- узагальнити теоретико-методологічні основи міжнародної інвестиційної діяльності транснаціональних корпорацій;
- виявити особливості розвитку та діяльності ТНК на сучасному етапі;
- оцінити особливості стратегій ТНК на ринках країн із трансформаційною економікою;
- узагальнити основні тенденції діяльності ТНК в економіці України;
- сформулювати рекомендації для інвестиційного співробітництва України з транснаціональними корпораціями.
Об’єктом дослідження є процес міжнародного інвестування транснаціональних корпорацій.
Предметом дослідження є інвестиційна діяльність транснаціональних корпорацій на ринках країн із трансформаційною економікою та на ринку України.
Методи дослідження. При проведенні дослідження використовувалися історичний, аналітико-емпіричний, індуктивно-дедуктивний і порівняльний методи дослідження. Діалектичні методи пізнання економічних процесів, їхніх причинно-наслідкових зв’язків використовуються в дипломній роботі для реалізації принципу об’єктивності наукового викладу.
Інформаційну базу дослідження складають офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Національного банку України, Світового Банку, ЮНКТАД, Інституту Реформ. Під час роботи використовувалася монографічна наукова література, а також фактологічні матеріали з публікацій у періодичних виданнях.