Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Один із "батьків" сучасного менеджменту А. Файоль відзначав: "Управляти - це передбачати", "передбачати - це уже майже діяти". Sоvоr с'еst ргеvоіг! (Знати - означає передбачати!). Наведені вище вислови відображають потребу глибоких знань для завчасного передбачення ймовірного розвитку подій у майбутньому. Передбачення подій дозволяє попередньо підготуватися до них, скорегувавши по можливості в залежності від виниклої ситуації , хід розвитку, тобто підвищити гнучкість і адаптованість як окремої особи, так і будь-якої організації до зовнішнього середовища. Якщо розвиток економічної науки уявити тримірним (минуле-теперішнє-майбутнє), то передбачення є його третім вимірником. Передбачення тісно зв'язано з випереджувальною функцією економічної науки — теоретичною і прикладною.
Отже, актуальність теми даної дипломної роботи пояснюється тим, що,в останні десятиріччя все гостріше стала усвідомлюватися цінність передбачувальної функції економічної теорії, що обумовило необхідність розвитку третього виміру - економічного прогнозування. Потреба в економічних прогнозах зробила останні одним із основних напрямків використання науки і техніки в управлінні виробництвом. Бурхливий розвиток економічного прогнозування характерний для всіх розвинутих країн, особливо США і Японії. В США із всіх прикладних напрямків, що використовуються в економічній науці, прогнозування стало одним із головних. Причиною цього є необхідність розробки і впровадження вдосконалених методів регулювання на всіх рівнях управління з урахуванням ситуацій, які неперервно змінюються. Прогнозуванням, яке охопило всі сторони суспільного життя, займаються спеціальні фірми, підрозділи приватних компаній і урядових організацій, окремі особи. Значна увага економічному прогнозуванню в останній час приділяється і в Україні, про що свідчить прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом Закон України "Про державне прогнозування і розробку програм економічного і соціального розвитку України". Розробка надійних і ефективних прогнозів можлива тільки при наявності достатньо розробленого прогнозного інструментарію і оволодіння принципами його вмілого застосування. Тому для спеціалістів стає важливим навчатися прогнозуванню, щоб оцінити майбутні зміни якомога точніше і по можливості з більшим великим випередженням, що в кінцевому рахунку дозволить швидше і ефективніше реагувати на них.
Огляд літератури. Відомий міжнародний економіст-аналітик Дж. Сорос у своїх працях розкриває сутність небезпеки сучасного глобального світового ринку. Ряд зарубіжних вчених і практиків у своїх працях розглядали руйнівні наслідки глобалізації, а саме це: М.Алле, П.Герст, Г.Томпсон, Д.Герда, Е.МакГрю, Дж.Штігліц. Вчені жорстко критикують у своїх працях стихійні глобалізаційні процеси та пропонують ряд заходів щодо подолання їх негативних наслідків та запобігання виникнення світових економічних криз. Дослідженнями глобалізацій них процесів та їх вплив на світову економіку займались такі російські вчені, як А. Аникин, П.Бойко, О.Борисоглібська, Л. Довженкова, О.Ільїнський, Е.Звонова, В.Михєєв, Ю.Константінов, М.Романова, Л.Симонова, М.Потапов. Більшість російських вчених вивчали вплив глобалізаційних процесів на російську економіку. Вплив глобалізації на світову економіку досліджували такі вітчизняні вчені як: В.І.Вернадського, А.С.Гальчинський, В.М.Геєць, О.І.Барановський, Ю.В.Василенко, З.О.Луцишин, Ю.М.Пахомов, А.С.Філіпенко, та інші.
Формулювання проблеми. Сучасний світ переживає значні зміни. Стали складними та водночас дуже сильними взаємозв'язки і взаємозалежності науки, техніки, економіки, соціальної сфери. Значно підвищилась динаміка розвитку всіх сторін суспільного життя, різноманітність альтернативних варіантів шляхів і засобів вирішення тих чи інших проблем. Пристосування до швидких змін вимагає прийняття оперативних і ефективних рішень, постійного корегування того, своїх дії та їх якості. Однак тільки реагування на проблеми, що виникають, не дає їх повного вирішення. Чим складніші проблеми, тим більше часу потрібно на підготовку, обґрунтування і прийняття управлінських рішень. Тому в момент прийняття рішень проблеми настільки змінюються і ускладнюються, що прийняті рішення вже, як правило, не відповідають ситуації, що склалася, а отже, не ефективні. В підсумку відставання від реальної ситуації стає все сильніше і сильніше. Щоб справитися з цими безпрецедентними у житті нинішніх поколінь змінами і зробити їх своїми союзниками, необхідно не стільки реагувати, скільки передбачати їх.
Ціль та задача роботи. Ціль дипломної роботи полягає в дослідженні сутності глобальної економіки як прогностичної реальності, вивчення варіантів розвиту та способи подолання не відповідностей прогнозування.
Відповідно до зазначеної мети виникає необхідність вирішення таких завдань:
• з’ясувати сутність прогностичної реальності;
• виявити варіанти розвитку глобальної економіки в реалізації прогностичної реальності;
• вивчити суперечності та асиметрію глобальної економіки;
• визначити способи подолання визначених проблем.
Об’єктом роботи є прогностична реальність глобальної економіки.
Предметом роботи є варіанти та методи розвитку прогнозування як складової глобальної економіки.
Методи дослідження. У процесі роботи використовувались наступні методи: системного підходу; теоретичного аналізу, порівняння, метод експертних оцінок, кореляцiйно-регресiйного аналізу, економічного аналізу, факторного аналізу.
Наукова новизна одержаної інформації визначається оцінкою стану глобальної економіки та важливість прогнозування в даній системі, а також опрацювання можливих варіантів розвитку глобальної економіки в теперішніх умовах, та вирішення проблем асиметрії та суперечностей глобальної економіки.
Структура дипломної роботи. Робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаної літератури.